Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce

progeCAD.pl banner


SZKOLNE WYDARZENIA - ARCHIWUMWesołych Świąt
Wesołego Alleluja, smacznego jajka i mokrego Dyngusa wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi, życzy szkolny lew Mamfred
Wycieczka do Drezna
Dnia 19 marca Klasa 4 KT odbyła jednodniową wycieczkę zagraniczną do Drezna. W trakcie jej uczniowie wraz z nauczycielami mogli podziwiać historyczną zabudowę miasta oraz jego najbardziej znane zabytki, takie jak - Pałac Zwinger czy ponad 100-metrowy malunek naścienny znany jako ?Orszak książęcy", przedstawiający władców Saksonii. Mieliśmy też okazje do skosztowania tradycyjnej kuchni niemieckiej. Warto również wspomnieć o nieco nowszej atrakcji, jakim było Niemieckie Muzeum Higieny, gdzie poznać można było tajniki ludzkiego ciała. Wycieczka ta sprawiła uczniom wiele radości i pewne jest, że każdy wrócił z niej zadowolony. Galeria zdjęć z wycieczki do obejrzenia na facebooku.
Brzydkie obrazki - wernisaż wystawy prac Szymona Cichowskiego
28 lutego odbył się wernisaż rysunków Szymona. Pragną w nich wyrazić siebie i swoje odczucia. Chciał wywołać w umysłach oglądających "wesołą myśl na jeden dzień". I udało się. Gratulacje. Czekamy na drugą wystawę "Brzydkich obrazków".
Mona Lisa - praca Szymona Cichowskiego
Brawo Kacper
Kacper zagrał w 27 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki jego zaangażowaniu będzie można wyposażyć szpitale w sprzęt medyczny i ratować życie małych pacjentów.
Studniówka 2019
W piątek 26 stycznia, w klubie "Pod Basztą" klasy maturalne bawiły się na studniówce. Zobacz zdjęcia oraz zwiastun filmu
Wesołych Świąt
Aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły w radości i spokoju, przy suto zastawionym stole. Niech nadchodzący Nowy Rok spełni wszystkie pragnienia i marzenia. I da nam wszystkim dużo zdrowia, optymizmu i nadziei.

Przeczytaj opowieść o Gwieździe Betlejemskiej
Wyślij list do Świętego Mikołaja
Jeszcze dziś...Wyślij list do Świętego Mikołaja i poproś go o co tylko chcesz. Gdy trafisz na swój fartowny przydział, to spełni Twoje marzenia.

Santa Claus Office
FIN-96930 Rovaniemii Finland
1918 - 2018
100 lat niepodległości Polski
13 listopada w naszej szkole zostanie zorganizowana Gra edukacyjna "Niepodległość 1918" - czyli nasz sposób na patriotyczne uczczenie Setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie zaprezentują prezentacje multimedialne, zabawy interaktywne, zgadywanki, zabawy muzyczne i konkurencje sprawnościowe, które będą nawiązywały do powstania i początków II Rzeczpospolitej. Młodzież poprzez zabawę, pozna i rozszerzy swoją wiedzę o XX leciu międzywojennym. Na "Poligonie wojskowym" wykonany zostanie bieg z noszami i zawody celnego rzucania rzutkami. A w "Kwaterze marszałka" można będzie zapoznać się z życiorysem marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływem na losy Polski.
Listopadowy dzień...

1 listopada

Dzień zadumy i refleksji.
..To dzień szukania Drogi do Nieba.

Dzisiaj przywołujemy w pamięci tych, którzy są dla nas już tylko wspomnieniem.

...Iwonkę, Michała, Dominika, Krzyśka K., Tomka, Anię, Karolinę, Łukasza, Dawida, Olę, Krzyśka S. i innych naszych przyjaciół...

Wspominamy Panią Basię, Panią Ludmiłę S., Panią Hanię S., Pana Tadeusza W., Pana Jerzego M., Pana Wojciecha S., Panią Halinę C. i innych naszych pedagogów idących schodami do Nieba...

Otrzęsiny klas pierwszych
12 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klasy 1 DT. Uczniowie wzięli udział w licznych konkursach. Ujawniło się wiele talentów. Dziewczyny zaprezentowały taniec ze wstążką, chłopaki "rapowali" piosenkę o szkole. Rozwiązali również krzyżówkę o naszej szkole i rozpoznawali ze starych zdjęć nauczycieli. Szanowne jury zadecydowało o przyjęciu wszystkich uczestników w poczet uczniów naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w naszej szkole!
OBOWIĄZEK INFORMACJI W ZAKRESIE OCHRONY DANYCH OSÓB FIZYCZNYCH
Szanowni Państwo,
wraz ze zmianami prawnymi dotyczącymi wejścia w życie nowego rozporządzenia RODO - Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), chcieliśmy Państwa poinformować o najważniejszych zmianach: DO POBRANIA KLAUZULA REALIZACJI OBOWIĄZKU INFORMACJI W ZAKRESIE OCHRONY DANYCH OSÓB FIZYCZNYCH
Nowy numer szkolnej gazetki "Pod lupą"
Dzień przedsiębiorczości w PZS3
W życiu każdego młodego człowieka pojawia się pytanie ? jak uniezależnić się od pieniędzy rodziców czy opiekunów. Podczas poszukiwań odpowiedzi przez głowę przechodzi nam wiele pomysłów, takich jak praca dorywcza, sezonowa, wakacyjna czy też weekendowa. Wyobrażamy sobie, w jaki sposób będziemy zarabiać; będziemy pracownikami dużej firmy albo właścicielami własnej. P. Monika Szima-Efinowicz oraz p. Agnieszka Wawryn wraz z Samorządem Uczniowskim postanowiły rozszerzyć nieco naszą wiedzę z tego zakresu, więc z okazji 21 marca czyli pierwszego dnia wiosny lub jak kto woli - dnia wagarowicza, zorganizowały drugi już w naszej szkole "DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI". Zabawa polegała na podzieleniu uczniów na przedsiębiorców prowadzących własną działalność i konsumentów. Każdy klient zaopatrzony był w kapitał czyli pieniądze w "lwiej" walucie, które przeznaczone były na korzystanie z dowolnie wybranego przez siebie biznesu. Dla tych bardziej rozrzutnych możliwa była mała pożyczka, którą można było wziąć u Pani Moniki. Uczniowie zdecydowanie postawili na przekąski, ponieważ 4/5 firm miało do zaoferowania głównie słodkości, jednak można było spotkać się także z fast foodami, takimi jak hamburgery, hot dogi i pizza. Rywalizacja była zacięta, każde stoisko dzielnie walczyło o klienta, odkrywając różne sposoby manipulacji i marketingu. Stoisko, które wygrało, należało do Artura Markulaka, który okazał się być bardzo dobrym przedsiębiorcą, ponieważ udało mu się uzyskać największą liczbę lewków (czyli pieniędzy). Dyrektor szkoły ufundował wygraną w wysokości 200 pln, którą otrzymał Artur. Gra trwała trzy godziny lekcyjne. Dzień był bardzo udanym rozpoczęciem wiosny i wszyscy obecni uczniowie wynieśli z tego ogromną lekcję przedsiębiorczości!
Agnieszka Kwaśniak
Podczas Dnia Przedsiębiorczości każdy, kto chciał, mógł otworzyć własny biznes i zarabiać szkolne pieniądze - lewki. Razem z Natalią otworzyłyśmy własną kawiarenkę. Sprzedawałyśmy babeczki, minikuleczki, naleśniki i minidonaty. Do picia można było kupić kawę i herbatę. Biznes szedł nam bardzo dobrze. Świetnie się bawiłyśmy. Kawiarenkę zamknęłyśmy dość szybko, ponieważ biznes bardzo dobrze się kręcił. Po skończeniu własnego biznesu chodziłyśmy po szkole, odwiedzając inne stoiska. Najbardziej nam się podobał salon gier, gdzie mogłyśmy stoczyć ze sobą pojedynek. Dzień był bardzo udany i mamy nadzieję, że za rok będziemy się bawić równie dobrze.
Magda Kozłowska
Gratulacje dla Pani Marioli Wyderki

14 marca 2018 roku Stephen Hawking
(flickr.com, Fot: Lwp Kommunikáció)
Zmarł Stephen Hawking jeden z największych geniuszy nauki. Był kosmologiem, fizykiem. Pracował jako profesor matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge. Zajmował się badaniem Teorii Wielkiego Wybuchu, grawitacją kwantową, badaniem właściwości czarnych dziur, Teorią Strun, teorią fal grawitacyjnych i tuneli podprzestrzennych i wieloma innymi dziedzinami kosmologii. Chorował na stwardnienie zanikowe boczne w wyniku czego zmagał się przez wiele lat z postępującym paraliżem i musiał poruszać się na specjalnym wózku. Porozumiewał się za pomocą systemu opracowanego przez Intela ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit). Syntezator mowy składał się z czujnika umieszczonego w jego policzku i przełącznika podczerwieni zamontowanego w okularach. Za zasługi dla rozwoju nauki otrzymał liczne nagrody i odznaczenia. Jako popularyzator wiedzy o dziejach Wszechświata wydał wiele książek. Najsłynniejsze z nich to "Krótka historia czasu", "Wszechświat w skorupce orzecha" i "Wielki projekt.
Kiedyś powiedział: "Nie byłoby Wielkiego Wszechświata, gdyby nie było domu, a w nim ludzi, których kochasz".
Teresa Ryba
Studniówka 2018
Projekt filmowy - spotkanie w Kudowie
Projekt filmowy - Zapis dokumentalny
W pierwszym semestrze 2017/2018 roku realizowaliśmy projekt filmowy "Zapis dokumentalny" z Fundacją "Filmowiec" z Poznania. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W szkole odbyły się zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego oraz z historii i teorii filmu. Przeprowadziliśmy sondę uliczną w Sobótce. Pan Michał Hajdukiewicz, kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w ŚOKSiR, poprowadził dla nas lekcję przybliżającą problem repatriacji, ponieważ tego tematu dotyczył wywiad, jaki realizowaliśmy później ze świadkiem historii. Projekt zakończył się weekendowymi warsztatami w Kudowie-Zdroju. Niesamowitą sztuką jest operatorstwo, ilość aspektów jakie się z nią wiążą jest wręcz oszałamiająca. Wielu młodych adeptów tej sztuki bez odpowiedniej wiedzy potrafi zagubić się i szybko porzucić ten fach, dlatego tak ważna jest edukacja na tym polu. I właśnie taką szansę dostaliśmy. Ten wyjazd był nie tylko okazją do nauki, ale też poznania Kudowy i okolic. Mieliśmy możliwość zobaczyć słynną zabytkową pijalnię wody, która jest podstawą istnienia miejscowego ośrodka uzdrowiskowego, zabytkową Kaplicę Czaszek w Czermnej, gdzie ściany, sufit i cała piwnica jest wypełniona ludzkimi kośćmi oraz Muzeum Zabawek zawierające w swych zbiorach zabawki stare, ale też i bardzo egzotyczne oraz w pełni wyposażoną klasę, do jakiej mogli chodzić nasi rodzice. A w dodatku nacieszyć się wspaniałym widokiem z pobliskiej góry, na której znajduje się Altana Miłości. Zajęcia filmowe odbywały się w hotelu Orion, gdzie również mieliśmy nocleg. Zajęcia obejmowały takie tematy, jak: oświetlenie, kiedy mieliśmy możliwość nauki umiejętności operowania światłem na planie filmowym, animacja poklatkowa z tworzeniem jej na żywo oraz prezentacja różnych stylów filmów animowanych, zajęcia montażowe, które zaznajomiły nas z podstawowymi zasadami posługiwania się programami do montowania filmów. Dla mnie najważniejsza była możliwość przeprowadzenia wywiadu z repatriantem z Kresów, który zapoznał nas z bardzo ciekawą historią swojego życia. Zadanie polegało nie tylko na samej rozmowie, ale też na ułożeniu pytań i odpowiednim operowaniu kamerą. Ten wyjazd pozwolił nam rozwinąć skrzydła i zdobyć nowe umiejętności, które na pewno zaowocują w przyszłości.
Szymon Cichowski
Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w Morawie
W dniach 11.12 ? 16.12.2017 roku odbyło się w Morawie polsko-niemieckie spotkanie młodzieży pod hasłem: dialog międzyreligijny ? Święta Bożego Narodzenia szansa dialogu. W projekcie uczestniczyła nasza szkoła wraz z Shiller-Gymnasium z Bautzen. W pierwszym dniu wprowadzono uczestników do tematu różnic religijnych i dialogu religijnego w obliczu różnorodności współczesnego społeczeństwa,a drugiego dnia zwiedzano Zespół pałacowo-parkowy i poznawano historię Fundacji Św. Jadwigi oraz pięćsetletnie dzieje Reformacji w aspekcie szans ekumenicznych. Kolejne dni obfitowały w warsztaty, w czasie których uczniowie prezentowali polskie i niemieckie tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje obchodzone w innych krajach: Rosji i Meksyku. Odbyło się wspólne pieczenie pierników, pieczenie ciast i ciasteczek zakończone wieczorem kolęd. Zapoznano się z historią słynnej kolędy "Cicha noc" powstałej w 1816 roku. Dodatkową atrakcją był wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy do Wrocławia.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2017/18
Stypendia Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2017/18 otrzymali: ANGELIKA CHUDYK z Liceum Ogólnokształcącego i SZYMON CICHOWSKI z Technikum. Gratulacje!
Lalka 5D
"Lalka" Bolesława Prusa to jedna z najpopularniejszych lektur maturalnych. Była ona przedstawiona w formie adaptacji filmowej, w której użyto audiodeskrypcję i napisy. Lalka to powieść obyczajowo-społeczna, mówiąca o nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Lecz nie tylko, ponieważ lektura jest również o straconych złudzeniach bohaterów. Pokaz, który miałam okazję zobaczyć, nie był zwykłym pokazem. Powiedziałabym nawet, że został on unowocześniony i dostosowany do wymagań młodych ludzi XXI wieku. Osobiście nie podobała mi się taka forma. Uważam, że klimat, który powinien towarzyszyć podczas oglądania filmu z 1968 roku, został przytłoczony współczesną muzyką. Dodatkowo, słuchając pokazu w prawym uchu, w którym znajdowała się słuchawka, musiałam również skupić się na równoczesnym słuchaniu muzyki dobiegającej z głośników znajdujących się w sali. Bardzo mnie to rozpraszało, a w konsekwencji nie mogłam się w stu procentach skupić na filmie. Pomimo niektórych detali, które nie do końca trafiły w mój gust, wiem, że znajdą się osoby, którym taki innowacyjny sposób adaptacji filmu Wojciecha Hasa bardzo się spodoba. Patrycja Chorążewska Czytaj dalej TUTAJ
Dzień Niepodległości w Sobótce
Delegacja naszej szkoły w składzie: Agnieszka Olesek ? przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Magda Nowak, Ewelina Siemiatycka, Szymon Cichowski, Bartosz Kwiatkowski i Paweł Szymaniec wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uczniowie reprezentowali szkołę podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Drugim punktem obchodów było złożenie kwiatów pod Kamieniem Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Serdecznie dziękuję uczniom, który dobrowolnie i bezinteresownie wzięli udział w uroczystości, tym bardziej, że była to sobota, a więc dzień wolny od zajęć szkolnych. Agnieszka Wawryn
Targi Turystyczne w Warszawie
W dniu 19 października jako klasa turystyczna wybraliśmy się na Travel Show Warsaw (targi turystyczne), które jak sama nazwa wskazuje odbyły się w Warszawie. W towarzystwie i pod przewodnictwem p. Agnieszki Wawryn i p. Moniki Golczyk-Grzelak odwiedziliśmy największe międzynarodowe targi turystyczne w Polsce, na których mogliśmy zobaczyć m.in. Wojciecha Cejrowskiego oraz Aleksandra Dobe. Oczywiście nie mogliśmy przepuścić okazji zwiedzenia Warszawy, w której zobaczyliśmy Pałac Kultury, Łazienki Warszawskie oraz Stare Miasto. Wyjazd był ciekawym doświadczeniem ze względów integracyjnych oraz edukacyjnych. Oczywiście nie zmuszono mnie do napisania pozytywnej relacji. Z poważaniem Paweł Górzyński.
Sprawozdanie z realizacji projektu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży
INNOWACYJNY ŚWIAT. JAK WSPÓŁCZESNE TECHNOLOGIE ZMIENIAJĄ ŻYCIE MŁODZIEŻY.
To piękny projekt wymiany młodzieżowej polsko - rosyjskiej, który został wykreowany przez dyrekcję naszej szkoły i zaakceptowany przez Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Była to już trzecia edycja wymiany z naszym rosyjskim partnerem. Pierwsza pod hasłem " Napoleon w oczach Polaków i Rosjan", druga pod hasłem: "Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara". Teraz zmagaliśmy się z nowoczesnymi technologiami również w kontekście postępu technologicznego w różnych obszarach otaczającej nas współczesnej rzeczywistości. Pierwsza część wymiany międzynarodowej odbyła się po stronie polskiej. Uczestniczyła w niej młodzież liceum i technikum z Sobótki oraz partnerzy Szkoła Średnia nr 28 z Kaliningradu. Polska i rosyjska młodzież doskonale się zintegrowała. Rozmawiano głównie po angielsku, ale też po rosyjsku, co w dzisiejszej rzeczywistości należy do rzadkości. A co było w programie wymiany? TUTAJ CZYTAJ DALEJ
Uczestnicy projektu zostali obdarowani przez swoich rosyjskich przyjaciół okolicznościowymi prezentami nawiązującymi do historii regionu kaliningradzkiego. Dyrekcja szkoły dziękuje wszystkim uczestnikom projektu za aktywne uczestnictwo w projekcie oraz spędzone w miłej atmosferze chwile. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o projekcie wykonanych przez Pana Dyrektora. Pierwsza z nich przedstawia realizację polskiej części projektu, druga - rosyjskiej.
Otrzęsiny
W dniu 16 października tradycyjnie obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej pod patronatem Lwa Manfreda. Lwią częścią imprezy były Otrzęsiny klas pierwszych. Kociaki, jak nakazuje obyczaj zostały uroczyście przyjęte w poczet społeczności szkolnej Pierwszaki złożyły przysięgę Lwu Manfredowi, zaklinając się w niej, ze nauka nie będzie im obca, a i praca i uciecha także. Następnie wszyscy udali się do sali w hotelu "Pod błękitnym jeleniem", gdzie dobrze się bawili, przez co Święto Lwa uczcili.
Przysięga Lwa Manfreda
 • Przysięgam niczym kamienny lew MANFRED trwać na wszystkich lekcjach zgodnie z planem wyznaczonym przez Pana Dyrektora
 • Przysięgam wytrwale polować na dobre stopnie ze wszystkich przedmiotów
 • Przysięgam nie okadzać dymem z papierosów kamiennego lwa MANFREDA na przerwach pomiędzy lekcjami.
 • Przysięgam nie drażnić silniejszych, a moją lwią siłę wykorzystać do obrony słabszych osobników w stadzie szkolnym.
 • Przysięgam wykorzystać mój czujny słuch łowcy, aby wypełniać polecenia wychowawców, nauczycieli i rodziców,
 • Przysięgam drapieżnie zgłaszać się do dodatkowych zadań wyznaczonych przez Samorząd Uczniowski.
 • Przysięgam odważnie strzec dobrego imienia mojej szkoły-Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce.
Harmonogram Projektu Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży - cz. 1.
Harmonogram Projektu Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2017. Część pierwsza będzie realizowana na terenie Polski wspólnie z młodzieżą rosyjską w dniach 17 -23 września 2017 roku. W programie: zwiedzanie innowacyjnych obiektów edukacyjnych Wrocławia, wycieczka poznawcza do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, wycieczka w Góry Stołowe i wiele innych atrakcji. Szczegóły: TUTAJ
Prezentacja o Obwodzie Kaliningradzkim
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją o Obwodzie Kaliningradzkim. W tym miejscu odbędzie się realizacja drugiej części projektu: "Innowacyjny świat - jak nowoczesne technologie zmieniają życie młodych ludzi"
Część pierwsza prezentacji - zabytki Kaliningradu
Część druga prezentacji - nowe obiekty w Kaliningradzie
Nabór do projektu polsko - rosyjskiego 2017
"Innowacyjny świat - jak nowoczesne technologie zmieniają życie młodych ludzi"
I część projektu 11 - 15 września 2017 będzie realizowana na terenie Polski wspólnie z młodzieżą rosyjską. W programie: zwiedzanie innowacyjnych obiektów edukacyjnych Wrocławia: Hydropolis, Afrykarium, Centrum Poznawcze oraz innych miejsc. Ponadto zwiedzanie innowacyjnych obiektów edukacyjnych w regionie dolnośląskim: Wałbrzych - Stara Kopalnia, zamek Książ, Duszniki - muzeum papiernictwa, Kudowa - szlak ginących zawodów, Kłodzko - minieuroland, zamek w czeskim Nachodzie.
II część projektu 01 - 07 października 2017 na terenie Federacji Rosyjskiej: zwiedzanie innowacyjnych obiektów edukacyjnych w obwodzie kaliningradzkim: park technologiczny Kwantorium, szkoła przyszłości, muzeum światowego oceanu, muzeum bursztynu, kompleks cerkiewno - rekreacyjny.
Wkład własny na wyjazd do Rosji - Kaliningrad - Svetlogorsk wynosi 250 zł i jest wymagany wraz ze złożeniem paszportu celem uzyskania wizy. Uczestnicy wyjazdu do Rosji muszą posiadać aktualny paszport.
Informacja o naborze
Szczegółowe informacje o realizacji pierwszej części projektu w Polsce
Szczegółowe informacje o realizacji drugiej części projektu w Rosji
Dzień Otwartego Urzędu - Starostwa Powiatowego we Wrocławiu
Zapraszamy na Dzień Otwartego Urzędu - Starostwa Powiatowego we Wrocławiu ul. Kościuszki 131, który odbędzie się w sobotę 27 maja 2017r. od. g.10.00 do 16.00. Będzie to okazja pokazania miejsca codziennej pracy w budynku Starostwa Powiatowego. W tym dniu będzie możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania i zakresie zadań Powiatu, zasięgnięcia m.in. porady prawnej i konsumenckiej, zapoznania się z ofertą edukacyjną i porozmawiania o działalności organizacji pozarządowych a także zapoznania się z działalnością PCPR i PZPPP oraz PZK. Na terenie parkingu SP odbędzie się piknik, gdzie m.in. są przewidziane pokazy sprzętu straży pożarnej, policji i wojska.
Maturzyści
Dni otwarte w PZS3
We wtorek, 25 kwietnia w naszej szkole zostały zorganizowane Dni Otwarte dla klas trzecich Gimnazjum Gminnego w Sobótce. Gimnazjaliści uczestniczyli w przygotowanych pokazach i warsztatach, które zapoznały ich z możliwościami nauki i rozwoju w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Sobótce. Na spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej pokazano lekcję żywej historii, w czasie której przedstawiono elementy z życia Słowian: odzież, żywność, stroje rycerskie. Uczniowie z klasy technikum informatycznego przeprowadzili warsztaty komputerowe, na których pokazano montaż komputera i krótki kurs rastrowej grafiki komputerowej.
Klasa o profilu filmowym zaprezentowała dorobek Filmoteki Szkolnej. Zaproszeni uczniowie poznali również obszar działań technikum obsługi turystycznej.. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przedstawiająca wymiany międzynarodowe realizowane w naszej szkole. Spotkanie z gimnazjalistami zakończyło się zwiedzaniem szkoły.
Dzień rosyjski w PZS3
19 stycznia - Dzień rosyjski
W dniu 19 stycznia (czwartek) zostanie w naszej szkole zorganizowany "Dzień rosyjski". Zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzenia kawiarenki "U wesołej Matrioszki" (Klub uczniowski), w której przy herbacie z samowara i rosyjskich słodyczach oraz nastrojowej muzyce rosyjskiej odbędzie się spotkanie z wyjątkowym gościem Panią Iriną Pawlenką, która specjalnie na tę okazję, przyjedzie do nas z Kijowa. Opowie nam o zwyczajach, tradycjach i różnych ciekawostkach związanych z Rosją. Prosimy każdą klasę o przygotowanie plakatów lub wyklejanek zawierających symbole rosyjskie (np. matrioszka, cerkiew, "Wilk i zając", szachy, samowar, niedźwiedź, harmonia, bałałajka i inne) oraz przysłowia lub żarty rysunkowe w języku rosyjskim np. Tisze jediesz, dalsze budiesz (Im mniej mówisz, tym więcej zyskasz). Ilustracje mogą także przedstawiać zabytki architektury rosyjskiej i twórczość sławnych Rosjan. Każda praca zostanie nagrodzona oceną bardzo dobrą z języka rosyjskiego lub przedmiotu witryny internetowe i obsługa informatyczna w turystyce. A może jeszcze i inny nauczyciel doceni pracę ucznia? Plakaty mogą być wykonane również w formie elektronicznej (umieścimy je na szkolnej stronie www). Prace prosimy składać do wtorku (17 stycznia) w klubie uczniowskim lub w bibliotece. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Prace graficzne uczniów
W zakładce PRACE UCZNIÓW prezentujemy wybrane dzieła naszych uczniów wykonane w programie GIMP.
11 listopada w PZS3 w Sobótce
Koniec realizacji drugiej części projektu
Druga część projektu polsko - rosyjskiej wymiany międzynarodowej pod hasłem wyszukiwania wspólnych elementów w religii katolickiej i prawosławnej, ale także i tego co nas różni odbyła się na ziemi rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim. Chociaż podróż nie należała do krótkich, warto było ponieść jej trudy, bo powitanie w rosyjskiej szkole nr 28 w Kaliningradzie było bardzo ciepłe, serdeczne i oczekiwane. Nasi zaprzyjaźnieni rosyjscy koledzy i koleżanki powitali nas tradycyjnie chlebem i solą. Mieszkaliśmy w komfortowych warunkach w pensjonacie Zielony Dom w nadmorskim kurorcie Svetlogorsku, gdzie codziennie, po powrocie z zajęć projektowych przy odgłosach morskich fal, zajadaliśmy się pysznymi rosyjskimi potrawami.... CZYTAJ DALEJ
Fotograficzne wrażenia z projektu w Rosji
Fotograficzne wrażenia z projektu w Polsce
Koniec realizacji pierwszej części projektu
Zakończyła się realizacja pierwszej części międzynarodowej wymiany uczniowskiej pomiędzy uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, a młodzieżą Szkoły Ogólnokształcącej nr 28 w Kaliningradzie z Federacji Rosyjskiej. Dyrekcja szkoły wygrała grant na organizację wymiany międzynarodowej w ramach działalności Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Do projektu została zaproszona również młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce. Młodzi Polacy i Rosjanie pracowali wokół tematyki religijnej pod hasłem "Katolicyzm i Prawosławie - dwa wyznania - jedna wiara". Program projektowy po stronie polskiej dostarczył młodzieży wielu wrażeń... CZYTAJ DALEJ
Pierwsze wrażenia z realizacji projektu
Pierwsze wrażenia z realizacji projektu "Prawosławie i katolicyzm - dwa wyznania, jedna wiara" na stronie szkoły w Kaliningradzie ZOBACZ TUTAJ
Projekt polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży
W dniach 12 - 17 września rozpoczyna się realizacja projektu "Prawosławie i katolicyzm - dwa wyznania, jedna wiara". Informacje o projekcie znajdują się w zakładce, po prawej stronie, SZKOLNE PROJEKTY / POLSKO-ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY. Szczegółowy harmonogram realizacji projektu na terenie Polski do pobrania TUTAJ
Film naszej szkole
Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej szkole zrealizowanego przez Starostwo Powiatowe: https://www.youtube.com/watch?v=IWdJhKSxjvs&feature=share
Światowe Dni Młodzieży z Darią i Księdzem Kubą
Wspieramy zawodowców
Nasi uczniowie: Patrycja Białobrzeska kl 3k, Igor Rychlik kl 3k oraz Daria Jędrzejczyk kl 2k wzięli udział w konkursie graficznym, którego celem było opracowanie Logo - wizualnej identyfikacji wspierających kształcenie zawodowe na terenie Dolnego Śląska. Organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. 18 maja odbyła się konferencja poświęcona szkolnictwu zawodowemu połączona z wystawą prac konkursowych, na której pokazano prace wszystkich uczestników konkursu.
Uwaga - nowy plan lekcji na miesiąc czerwiec
Polsko-rosyjska wymiana młodzieży
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi realizacji projektu "Prawosławie i katolicyzm - dwa wyznania, jedna wiara". W zakładce "Polsko-rosyjska wymiana młodzieży" (z prawej strony) znajdują się szczegółowe materiały związane z projektem.
27 sierpnia 2014
Z głębokim żalem informujemy o śmierci Sekretarz Szkoły Pani Barbary Pirkoś - naszej Pani Basi, tak wszyscy o niej mówili. Była osobą bardzo skromną, spokojną i niezwykle uczynną. Zawsze na "posterunku" w sekretariacie, z przemiłym uśmiechem witała wszystkich. Pracowała w naszej szkole od początku jej istnienia i mogliśmy zawsze liczyć na jej radę czy pomoc, nie było dla niej spraw niemożliwych do załatwienia. Teraz została sekretarką Pana Boga i nadal będzie nam pomagać i wspierać w trudnych chwilach. Będzie nam jej bardzo brakowało.
Otrzęsiny
Roku Pańskiego 2015, w dniu 14 października Dniem Edukacyji Narodowej zwanym, do szlachetnego przybytku wiedzy Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce przybyło bractwo rycerskie Joannitów, aby jak staropolski obyczaj nakazuje, przyjąć do grona żaków gawiedź licznie zgromadzonych, nieopierzonych pierwszaków. Rycerz Maciej z Opola i Wiking Olaf poddali kandydatów ciężkim próbom wyciskającym pot z czoła i łzy śmiechu, aby sprawdzić jakowoż czy uda im się pokonać znojny trud pobierania nauk przez lata długie i srogie. Po ciężkich zmaganiach rycerz Maciej dokonał ceremoniji pasowania i przyjął wszystkich do społeczności uczniowskiej. A Lew Manfred, tudzież patron nasz i opiekun, przyjął przysięgę na wierność prawom swym i obyczajom. I radość wśród pospólstwa zapanowała ogromna, a śpiewom i tańcom nie było końca. A wieść o tym radosnym wydarzeniu rozeszła się po całej krainie Internetu i dotarła aż po krańce Facebooka.
Przysięga Lwa Manfreda
Przysięgam niczym kamienny lew MANFRED trwać na wszystkich lekcjach zgodnie z planem wyznaczonym przez Pana Dyrektora Przysięgam wytrwale polować na dobre stopnie ze wszystkich przedmiotów Przysięgam nie okadzać dymem z papierosów kamiennego lwa MANFREDA na przerwach pomiędzy lekcjami. Przysięgam nie drażnić silniejszych, a moją lwią siłę wykorzystać do obrony słabszych osobników w stadzie szkolnym. Przysięgam wykorzystać mój czujny słuch łowcy, aby wypełniać polecenia wychowawców, nauczycieli i rodziców, Przysięgam drapieżnie zgłaszać się do dodatkowych zadań wyznaczonych przez Samorząd Uczniowski. Przysięgam odważnie strzec dobrego imienia mojej szkoły-Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce.
Piękne zdjęcia zaćmienia Księżyca
Na zakładce pokazano piękne zdjęcia początkowej fazy zaćmienia Księżyca. Autorami są Jasiu Nowak i jego tato. Robią wrażenie.
Warsztaty archeologiczno-etnograficzne w Będkowicach
W dniu 25 i 30 września, uczniowie klas 1 wraz z nauczycielami: Moniką Szimą-Efinowicz, Sławomirem Drozdem i Tomaszem Traczyńskim, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez konserwatora zabytków archeologicznych na Ślęży, panią Halinę Śledzik-Kamińską. Młodzież pod jej kierunkiem mogła wykonywać prace konserwatorskie takie jak np.: uszczelnianie ścian domostw mchem, usuwanie zbędnej roślinności z majdanu, sprzątanie śmieci. Uczniowie mieli szansę posłuchać wykładu na temat zabytków archeologicznych na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z panią konserwator odwiedzili wnętrza chat w grodzisku z IX n.e. W ten sposób poznali na czym polega praca etnografa, archeologa i konserwatora zabytków. Tegoroczne warsztaty są początkiem nowego etapu współpracy z panią konserwator. Jego celem jest świadome dbanie o zabytki archeologiczne w naszym regionie. W naszej szkole powstaje obecnie grupa rekonstrukcyjna Ślężanie, której konsultantem do spraw archeologii doświadczalnej będzie pani doktor Halina Śledzik-Kamińska. Swoją pomoc zaoferował Rycar- Organizacja imprez średniowiecznych i pokazów rycerskich z Opola, która od wielu lat ściśle współpracuje z naszą szkołą. Chętni uczniowie będą rekonstruować życie codzienne, rzemiosło, zwyczaje, stroje, metody walki, ważne wydarzenia z regionu, również w plenerze grodziska w Będkowicach. Będą odtwarzać rodzime święta np. Noc Świętojańską.
Całkowite zaćmienie Księżyca
28 września 2015 r. w nocy z niedzieli na poniedziałek, o godzinie 4:47, nastąpi kulminacja całkowitego zaćmienia Księżyca. Satelita Ziemi, znajdzie się wówczas w perygeum, czyli najbliżej Ziemi, w odległości 356 882,6 km. Będzie wydawał się nam większy niż podczas zwyczajnej pełni. Następne całkowite zaćmienie księżyca miało miejsce dopiero w 2018 roku. Podczas zaćmienia Księżyc będzie widoczny w zachodniej części nieba.
27 sierpnia 2014
Z głębokim żalem informujemy o śmierci Sekretarz Szkoły Pani Barbary Pirkoś - naszej Pani Basi, tak wszyscy o niej mówili. Była osobą bardzo skromną, spokojną i niezwykle uczynną. Zawsze na "posterunku" w sekretariacie, z przemiłym uśmiechem witała wszystkich. Pracowała w naszej szkole od początku jej istnienia i mogliśmy zawsze liczyć na jej radę czy pomoc, nie było dla niej spraw niemożliwych do załatwienia. Teraz została sekretarką Pana Boga i nadal będzie nam pomagać i wspierać w trudnych chwilach. Będzie nam jej bardzo brakowało.
Otwieramy nowy sezon programu IT Szkoła
Otwieramy nowy sezon programu IT Szkoła . W tym roku szkolnym klasa 4k weźmie udział w kursie e-learningowym "Techniki nagrywania, kształtowania i odtwarzania dźwięku", a klasa 1df i 1t w kursie "Graficzna obróbka zdjęć". Zapraszamy wszystkich chętnych, uczniów i nauczycieli, do zapoznania się z bogatą ofertą szkoleń na stronie http://it-szkola.edu.pl Zajęcia prowadzone są zdalnie i każdy może realizować wybrany przez siebie kurs we własnym tempie. Szkolenie kończy się certyfikatem ukończenia kursu.
Plan lekcji
Podziękowanie dla wszystkich sponsorów Pikniku muzyczno-sportowego
Galeria Piknik muzyczno-sportowy

16 czerwca zorganizowaliśmy piknik muzyczno-sportowy z okazji 20-lecia istnienia naszego liceum. Oto zdjęcia z imprezy.
Plan Pikniku
Piknik muzyczno-sportowy
Maturę 2015 czas zacząć...
Rekrutacja 2015
Pobierz ulotkę o naszej szkole:POBIERZ
20 marca 2015 roku, w piątek zobaczymy zaćmienie Słońca
W Polsce zaćmienie rozpocznie się około godz. 9.40 i potrwa do południa. Nad Wrocławiem maksimum tego zjawiska będziemy obserwować około godz. 10.50. Trzy czwarte średnicy tarczy słonecznej przysłoni Księżyc. Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko w wąskim pasie przebiegającym przez Ocean Atlantycki po Morze Arktyczne, w tym z Wysp Owczych i archipelagu Svalbard.
MŁODZIEŻOWY SEJMIK DOLNOŚLĄSKI
W dniu 8 grudnia w Powiatowym Zespole Szkół Nr 1 w Krzyżowicach odbyła się konferencja pt. „Potrzeby młodzieży w moim powiecie" realizowana w ramach projektu „Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego". Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Szumska, Konrad Rodak i Wojciech Święcicki. CZYTAJ DALEJ
ODRZAŃSKA ODYSEJA
W pierwszym semestrze 2014/2015 roku szkolnego klasa 1 efk wraz z nauczycielem Moniką Szimą-Efinowicz uczestniczyła w projekcie prowadzonym przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki pod nazwą „Odrzańska Odyseja”. Podczas warsztatów na terenie Wrocławia uczniowie poznali miejsca nieznane dla zwykłych turystów, takie jak Stary Port Miejski na Nadodrzu, wieża ciśnień na Grobli, holownik parowy Nadbór. Celem zajęć było nie tylko przekazanie wiedzy o obiektach, ale i uświadomienie sobie potrzeby dążenia do rewitalizacji zabytków techniki w naszym regionie CZYTAJ DALEJ
WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE W MUZEUM
17 grudnia 2014 r. klasa LO uczestniczyła w cyklu zajęć muzealnych. Wychodząc z założenia, że nie można zrozumieć sztuki bez bezpośredniego kontaktu z nią, odwiedziliśmy Muzeum Narodowe i Muzeum Architektury. W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w zajęciach pt.: „ Spojrzenie na sztukę XX wieku”. Była to świetna powtórka wiedzy z historii XX-lecia międzywojennego oraz wiedzy o kulturze . Oprócz tradycyjnego malarstwa i rzeźby wrażenie robiły asamblaże Hasiora i instalacje Abakanowicz. CZYTAJ DALEJ
XVII Dolnośląski Festiwal Nauki
Według zjawiska, jakim jest Internet, nauka to "autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek". Zgadzamy się z tym stwierdzeniem stuprocentowo. Nauka jest potrzebna każdemu z nas, nieistotne, czy bardziej interesuje nas biologia, fizyka czy historia. Zdobywanie i umiejętne wykorzystanie pozyskanej wiedzy jest przydatne w życiu. Najprostsze umiejętności, jakimi są czytanie czy mówienie, to już w pewnym sensie sama w sobie nauka. Dlatego z zainteresowania nauką wraz z p. Jolantą Grocholską i p. Małgorzatą Sobolewską wybraliśmy się na XVII Dolnośląski Festiwal Nauki. CZYTAJ DALEJ
SEMINARIUM EUROPEJSKIE W MILUZIE
W tym roku szkolnym po raz trzeci delegacja młodzieży z powiatu wrocławskiego uczestniczyła w seminarium europejskim w Miluzie we Francji. Projekt realizowany był w ramach programu europejskiego ERASMUS+ przez miasto Miluza we współpracy z Departamentem Górnego Renu we Francji, który jest partnerem Powiatu Wrocławskiego. (źródło: www.powiatwroclawski.pl) W nocy 21 października 2014r. wraz Kamilem Wójtowiczem z kl. 3f, dwójką uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach, dwójką stypendystów powiatu wrocławskiego oraz nauczycielką z Krzyżowic i pracownicą Starostwa wybraliśmy się do francuskiej Miluzy, gdzie uczestniczyliśmy w Europejskim Seminarium Młodzieżowym. CZYTAJ DALEJ
Wręczenie stypendium Prezesa Rady Ministrów – 2014 r.
W dniu 9 grudnia 2014 r. odbyły się uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów uczniom dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych. Z naszej szkoły otrzymały je: PATRYCJA SZNUROWSKA z Liceum Ogólnokształcącego i MONIKA MARKULAK z Technikum. Organizatorem gali była p. Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej 4 Regionalnej Bazy Logistyki we Wrocławiu. Uczestniczyli w niej starostowie, przedstawiciele samorządów, związków zawodowych oraz rektorzy wyższych uczelni. Uroczystość uświetniła swoją obecnością p. Ewa Mańkowska – wicewojewoda Dolnośląski. Za: http://www.kuratorium.wroclaw.pl
PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI W MORAWIE
W projekcie Morawa brały udział: Powiatowy Zespół Szkół Nr 3 w Sobótce i Szkoła Partnerska z Bautzen. Uczestniczyło w nim 28 osób, po 14 z każdej szkoły. Był to projekt który miał na celu zapoznawanie się młodzieży z obu krajów. Tematem projektu były jesienne prace w kuchni i ogrodzie, podczas których młodzież miała okazję integrować się i uczyć języków obcych. Wieczorem wszyscy słuchali opowieści właścicielki pałacu, jak musiała uciekać z rodziną przed Rosjanami z pałacu, który kiedyś znajdował się na terenie Niemiec.
Marcin Robak CZYTAJ DALEJ
AKADEMIA DZIENNIKARSTWA OBYWATELSKIEGO
Codziennie korzystasz z Internetu, portali informacyjnych i społecznościowych. Wykorzystujesz nowe media. Może czasem zastanawiasz się, jak funkcjonują. Na ten temat odbyły się w naszej szkole sześciotygodniowe warsztaty prowadzone przez dziennikarzy i operatorów filmowych w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego. W programie miały miejsce zajęcia praktyczne z takich dziedzin, jak:
 • warsztat dziennikarza telewizyjnego
 • zasady konstrukcji informacji atrakcyjnej i ważnej dla odbiorcy
 • Internet – nowe medium
 • praca z kamerą telewizyjną
 • i wiele innych ciekawych zagadnień umożliwiających pogłębienie wiedzy na temat pracy dziennikarza.

 • Jolanta Grocholska
Projekt "Opowiem Ci o wolnej Polsce"
W dniu 13. 02.2015 odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt "Opowiem Ci o Wolnej Polsce" oraz współpracę z Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalne (CATL) działającym przy Publicznej Bibliotece w Sobótce. Na spotkaniu z kierownikiem biblioteki Michałem Hajdukiewiczem i nauczycielką PZS 3 Moniką Szimą –Efinowicz –szkolnym koordynatorem , młodzież dowiedziała się jak przeprowadzać wywiady ze świadkami historii. Na zajęciach poznano zasady zadawania pytań świadkom historii. Podano techniczne rady związane z przeprowadzaniem wywiadów, sprzętem i robieniem filmów historycznych. Wyjaśniono celowość prowadzenia projektów dotyczących historii mówionej. W tegorocznym projekcie weźmie udział 18 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, realizując 3 odrębne projekty pod kierunkiem pani Jolanty Grocholskiej, Moniki Szimy-Efinowicz i Michała Hajdukiewicza. Uczniowie jako wolontariusze CATL, udostępnią zebrane materiały i filmy Bibliotece Publicznej. Istnieje wielka szansa na rozpoczęcie tworzenia nieistniejącej bazy wiedzy o naszym regionie w XX wieku. Tegoroczne działania, będą łączyć edukacyjny projekt ogólnopolski zorganizowany przez IPN, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego, z lokalną inicjatywą gromadzenia ciekawych wydarzeń historycznych pozyskanych metodą wywiadów. Najbardziej zaangażowani w projektach uczniowie, wyjadą na konferencję podsumowującą do Warszawy. Mamy nadzieję, że wielu uczniów będzie zajmowało się wolontariatem CATL i rozwijało wiele swoich umiejętności i zainteresowań. W ten sposób nasza młodzież rozwinie swoją więź z regionem, pozna jego historię i uratuje od zapomnienia wiele wydarzeń, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem.
Opracowała Monika Szima-Efinowicz
Link do zdjęć ze studniówki
https://plus.google.com/photos/+KrzysztofTatrocki/albums/6106444530903620033
16 stycznia odszedł od nas prof. Wojciech Stępniowski
16 stycznia 2015r. odszedł od nas prof. Wojciech Stępniowski. Był niezwykle przyjaznym i towarzyskim człowiekiem, bardzo uczynnym i otwartym na ludzi. Lubił podróże. Szczególnie upodobał sobie Włochy i Czechy. Jego pasją była architektura i historia sztuki rejonu Morza Śródziemnego. Jako nauczyciel filozofii przybliżał nam wszystkim trwałe wartości dotyczące sensu istnienia i miejsca oraz roli człowieka we współczesnym świecie. Będzie nam go bardzo brakowało.
13 stycznia 2015 Targi Pracy
13 stycznia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej odbyły się ,,Targi pracy i prezentacja zawodów”. Są one realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu: „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”. Wzięły w nich udział uczniowie szkół dolnoślaskich, którzy zapoznali się z ofertą szkół ponadgminazjalnych zawodowych i uczelni wyższych naszego regionu. Targi otworzył Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, w obecności rektorów uczelni wyższych, oraz dyrektorów i prezesów Dolnośląskich Stref Ekonomicznych. Nasza szkoła przedstawiła ofertę edukacyjną na stoisku nr 31. Do tegorocznej edycji dołączyli również przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych: LSSE i WSSE Invest Park.
21 listopada do 4 grudnia 2014 Zbiórka dla chorych dzieci
W dniach od 21 listopada do 4 grudnia 2014 roku została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka upominków dla dzieci z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii dziecięcej we Wrocławiu. Informujemy także, że w dniach od 24 listopada do 5 grudnia 2014 r. przeprowadzona została akcja „Góra Grosza”, by pomóc dzieciom z domów dziecka. Udało się zebrać 242 zł. i 25 gr. Najwięcej pieniędzy zebrała klasa 4kt- 96 zł. 83 gr. Samorząd uczniowski wraz z opiekunem Marią Varanką-Traczyńską dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w powyższe zbiórki!
Wesołych Świąt!
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w spokoju, bez trosk i zmartwień. Aby odbyły się w radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich Bliskich osób. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia. A choinki w Waszych domach niech będą tak piękne, jak ta, którą "namalował" Paweł Balawender.
Wyślij list do Świętego Mikołaja
Jeszcze dziś...Wyślij list do Świętego Mikołaja i poproś go o co tylko chcesz. Gdy trafisz na swój fartowny przydział, to spełni Twoje marzenia.

Santa Claus Office
FIN-96930 Rovaniemii
Finland
Wspomnienia belfra
Mam właśnie przed sobą wyprodukowany szkolnym sumptem biuletyn rocznicowy z 25 września 1999 roku. Czyli ponad piętnaście lat temu… łza się kreci w oku. I od razu słowa i muzyka Czesława Niemena – „ Choć czas jak rzeka, jak rzeka płynie, unosząc przeszłość w tamte dni”. W prawdzie nie mamy tu rzeki, ale mijający nieubłagalnie czas od razu nasuwa takie skojarzenia. I jeszcze te z piosenki Tadeusza Woźniaka „spytaj jej, czy mnie chowa w pamięci kuferku”. Na stronie 3 biuletynu zostały zamieszczony akapit : „ Trudno w paru słowach zmieścić, wydaje się tak krótką, historię pięciu lat. W zasadzie każdy z uczniów ma swoją własną historię, bo każdy jest inny, niepowtarzalny. Z lat szkolnych zapamięta pewien wycinek. Dopiero wspomnienia wszystkich dadzą pełen obraz naszej szkoły”. I o ten OBRAZ będzie tu się toczyć swego rodzaju rozmowa. Bo chcemy zachęcić Absolwentów do przesyłania swoich wspomnień i dostarczania zdjęć, by namalować początki Szkoły. Oczekujemy szczerych wyznań. Nie wszyscy lubimy się, nie wszyscy uznajemy te same wartości. Z czego byliśmy zadowoleni, czego nam brakowało, z czym trudno się nam było pogodzić, a co akceptowaliśmy bez zmrużenia okiem. I jak to zaprocentowało w naszym życiu po … Szkole. Kończy się rok dwudziestolecia istnienia placówki, więc pora coś do jej dziejów wnieść. Tym bardziej, że obecna młodzież zupełnie inaczej patrzy na minione lata. Jakby w przeszłości nic się nie działo, a świat starszych kolegów był ograniczony, bo nie było Internetu i „strefy szengen”. Proponuję wspomnienie podzielić na pewne rozdziały – WOŚP; praca dla Szkoły i środowiska; wycieczki; szkolne wymiany międzynarodowe; otrzęsiny; studniówki; wystawy w Muzeum Ślężańskim i we Wrocławiu; spektakle teatralne nie tylko we Wrocławiu, bo i u nas też!!!; imprezy lokalne oraz to wszystko, o czym nie możemy zapomnieć ze swoich nastoletnich czasów szkolnych. Zacznijmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdyż nasza Szkoła wpisała się wielkimi literami w noworoczny zimowy krajobraz Sobótki na wiele lat. Wszyscy mieszkańcy miasta i gminy zarazili się zimową akcją charytatywną Jurka Owsiaka. Dokładali się do akcji i czekali na realizację przedstawionego przez liceum programu, aby być w Rynku z sobą do momentu zapalenia ŚWIATEŁKA DO NIEBA
Anna Motorniuk
12 października Msza Św. Dziękczynna z okazji Jubileuszu szkoły
Dnia 12 października 2014 r. w kościele p.w. św. Anny w Sobotce odbyła się Msza Św. Dziękczynna z okazji Jubileuszu dwudziestolecia naszej szkoły. Po Mszy Św. przedstawiony był montaż słowno – muzyczny z okazji XIV Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym dniu pod hasłem „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”. Występ przygotowali uczniowie z klas 1 ek oraz 3 ef pod kierunkiem p. Traczyńskiej. Przytoczyli oni cytaty św. Jana Pawła II o świętości, deklamowali wiersze ks. Jana Twardowskiego o świętych, a także śpiewali piosenki religijne przy akompaniamencie gitar. Mnie osobiście przedstawienie bardzo się podobało. Słuchając koleżanek i kolegów mogłam przypomnieć sobie naukę papieża Polaka o świętości.
Monika Markulak, kl 3t
20 października 2014 Wystawa w Muzeum Ślężańskim
W ramach obchodów 20-lecia istnienia naszej szkoły, 24 października, w Muzeum Ślężańskim odbyła się wystawa pt.: "Liceum w Sobótce - historia i teraźniejszość" oraz "Nasi absolwenci - ludzie sukcesu". Na spotkanie licznie przybyli absolwenci PZS3 w Sobótce, ich rodzice, uczniowie oraz sympatycy szkoły. Obecni byli również pierwsi nauczyciele, którzy tworzyli sobótczańską Alma Mater. Uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości. Byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, politycy, lokalni biznesmeni, ludzie nauk, kultury i sztuki. Gospodarzami wieczoru byli Pani Monika Szima-Efinowicz i Pan Dyrektor Zbigniew Kubiak. To właśnie Pani Monika była pomysłodawczynią i główną organizatorką oraz sponsorem spotkania. W przygotowaniach pomagali jej wszyscy nauczyciele i uczniowie przygotowując materiały wystawowe oraz poczęstunek dla uczestników wernisażu. Każdy pragnął, aby wydarzenie to było niepowtarzalne i na długo zapadło w naszej pamięci. Szczególna atmosfera wspomnień ogarnęła naszych absolwentów. Na zdjęciach sprzed lat, odszukiwali siebie, swoje klasy, swoich nauczycieli. Z sentymentem oglądali sale lekcyjne i filmy ze swoich studniówek i innych wydarzeń, w których brali udział. Miło było usiąść w swojej ławce i powspominać chwile spędzone w murach swojej starej "budy" i jeszcze raz poczuć się po prostu uczniem.
Lista tematów na część wewnętrzną egzaminu maturalnego z języka polskiego
Lista tematów na część wewnętrzną egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2014/2015 w PZS Nr 3 w Sobótce POBIERZ
XX-lecie istnienia naszej szkoły
Z przyjemnością informujemy, że w październiku rozpoczynamy obchody XX-lecia istnienia Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce (wcześniej Liceum Ogólnokształcącego). Zachęcamy wszystkich absolwentów i ich rodziców oraz sympatyków naszej szkoły o włączenie się do wspólnego świętowania. Prosimy naszych absolwentów o nawiązanie kontaktu z Komitetem Organizacyjnym. Prosimy pisać na adres szkoły: licsob@wp.pl lub teresaryba@gmail.com
30 czerwca 2014 r. Stypendia Prezesa Rady Ministrów
Stypendia Prezesa Rady Ministrów: Marinella Wierzbicka i Małgorzata Hałas
Pożegnanie klas maturalnych
Dnia 29 kwietnia, jak co roku, w sali widowiskowej "Pod jeleniem", odbyła się uroczystość, na której pożegnano tegorocznych absolwentów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce. Zebranych przywitał Pan Dyrektor Zbigniew Kubiak, a wychowawczynie klas, p. Mariola Wyderka i p. Monika Szima-Efinowicz, po raz ostatni wywoływali swoich uczniów, nie do tablicy, ale po odbiór nagród i świadectw ukończenia szkoły średniej. Gratulacje dla wszystkich i życzenia dalszych sukcesów w przyszłości płynęły z każdego zakątka sali - żal się rozstać. Wszyscy uczniowie otrzymali przygotowany przez p. Jolantę Grocholską, pamiątkowy numer gazetki szkolnej "Pod lupą", który w całości był im poświęcony. Podziękowano również rodzicom za owocną współpracę ze szkołą, dzięki której, ich pociechy pomyślnie zakończyły edukację w szkole średniej.
Dni otwarte
W czwartek, 7 marca w naszej szkole zostały zorganizowane Dni Otwarte dla klas trzecich Gimnazjum Gminnego w Sobótce. Gimnazjaliści uczestniczyli w przygotowanych pokazach i warsztatach, które zapoznały ich z możliwościami nauki i rozwoju w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Sobótce. Na spotkaniu z bractwem „Rycar” pokazano lekcję „żywej historii” oraz zaprezentowano projekty realizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Ślężanie". Uczniowie z trzeciej klasy technikum informatycznego przeprowadzili warsztaty komputerowe, na których pokazano montaż komputera i krótki kurs rastrowej grafiki komputerowej.
Klasa o profilu dietetycznym zaprezentowała możliwości wykorzystania nowoczesnych mikroskopów oraz przedstawiła zagadnienia ekologiczne istotne dla okolic Sobótki. Zaproszeni uczniowie poznali również obszar działań technikum obsługi turystycznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przedstawiająca wymiany międzynarodowe realizowane w naszej szkole. Spotkanie z gimnazjalistami zakończyło się zwiedzaniem szkoły.
Warsztaty strzelania z łuku
Nasza Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Ślężanie" raz w miesiącu uczestniczy w warsztatach strzelania z łuku, walki mieczem, tka krajki na bardku, szyje stroje epoki średniowiecza. Korzystamy z pomocy doświadczonych rekonstruktorów, głównie epoki średniowiecza, ale nie tylko. Chętni uczniowie w ramach zajęć pozalekcyjnych przygotowują w ten sposób swój własny projekt rekonstrukcyjny.
Lip dub Liceum i Technikum w Sobótce 2016
Zobacz
https://www.youtube.com/watch?v=lM2jMQ4Tqg8&feature=youtu.be
Studniówka 2016
Poloneza czas zacząć w restauracji "Pod Basztą". Wszyscy wyglądali uroczo: dziewczęta sukienki, makijaż, fryzury, a chłopcy garnitury, krawaciki. Zabawa była świetna, a stoły uginały się od jedzenia. Cały czas podawano nowe, smakowite przekąski. I powstał dylemat: czy się bawić czy jeść? Studniówka była udana.
Warsztaty filmowe w Biedrzychowicach
Podczas kolejnego spotkania 31 stycznia, tym razem w pałacu w Biedrzychowicach, konsultowaliśmy swoje projekty filmowe w ramach gry "W gnieżdzie smoków". Smokami w naszym przypadku byli: producent filmowy, operator i scenarzysta. W przerwie śniadaniowej zostaliśmy poczęstowani pysznymi kanapkami przygotowanymi przez uczniów Zespołu Szkół w Biedrzychowicach.
Czy znasz polskich laureatów Nagrody Nobla?
Maria Skłodowska-Curie: 1903 z fizyki za odkrycie zjawiska promieniotwórczości
Henryk Sienkiewicz: 1905 z literatury.
Albert Abraham Michelson: 1907 z fizyki, twórca interferometru.
Maria Skłodowska-Curie: 1911 z chemii, za odkrycie pierwiastków rad i polon.
Walther Nernst: 1920 z chemii.
Władysław Stanisław Reymont: 1924 z literatury.
Henri Bergson: 1927 z literatury.
Irena Joliot-Curie: 1935 z chemii. Córka Marii Skłodowskiej-Curie.
Isidor Isaac Rabi: 1944 z fizyki.
Tadeusz Reichstein: 1950 z fizjologii lub medycyny.
Robert Hofstadter: 1961 z fizyki.
Andrew Schally: 1977 z medycyny.
Menachem Begin: 1978 - nagroda pokojowa
Piotr Kapica: 1978 z fizyki.
Isaac Bashevis Singer: 1978 z literatury.
Czesław Miłosz: 1980 z literatury.
Roald Hoffmann: 1981 z chemii.
Lech Wałęsa: 1983 - nagroda pokojowa.
Georges Charpak: 1992 z fizyki za tworzenie wykrywaczy cząstek w CERN
Szimon Peres: 1994 - nagroda pokojowa
Józef Rotblat: 1995 - nagroda pokojowa. Fizyk i radiobiolog
Wisława Szymborska: 1996 z literatury.
Eric Kandel: 2000 z medycyny.
John Maxwell Coetzee; 2003 z literatury.
Aaron Ciechanover: 2004 z chemii.
Frank Wilczek: 2004 z fizyki.
Leonid Hurwicz: 2007 z ekonomii.
Jack William Szostak: 2009 z medycyny lub fizjologii.
Brian Kobilka: 2012 z chemii.
Robert Lefkowitz: 2012 z chemii.
Pani Halina Ciszewska...
8 lutego 2016 roku odeszła od nas Pani HALINA CISZEWSKA. Wieloletni nauczyciel, metodyk, wychowawca wielu pokoleń uczniów i nauczycieli. Wielki przyjaciel młodzieży. Współpracowała z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz wydawnictwami edukacyjnymi, publikując książki edukacyjne o tematyce geograficznej. Była doktorem nauk ekologicznych. Zapamiętamy ją jako osobę niezwykle zaangażowaną w pracę, energiczną, ciepłą i zawsze uśmiechniętą.
Lekcja pt. "Myśliwi i łowy"
W dniu 20 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne z przedstawicielami koła łowieckiego Ślęża. Myśliwi - Maciej Maciejewski i strażnik łowiecki Edmund Skwara przedstawili najważniejsze zagadnienia współczesnego łowiectwa i jego historii. Wyjaśnili jak przeprowadza się polowania. Przede wszystkim jednak opowiedzieli jak myśliwi chronią faunę w swoich obwodach łowieckich, jak ważna jest kontrola wielkości populacji określonego gatunku. Wielu uczniów dowiedziało się kim jest i jakie ma obowiązki strażnik łowiecki. Duże zainteresowanie wśród uczniów wywołało pokazanie jak używa się wabików, oraz ciekawostki o zwyczajach dzików, saren, jeleni. Dzięki spotkaniu z myśliwymi, młodzież poznała wartość polskiego łowiectwa, które nie jest sportem lecz stanem świadomości jak naprawdę należy dbać o przyrodę. Zrozumiała jak etyczny myśliwy wykonuje planowo gospodarkę łowiecką zleconą mu przez państwo. Jest świadomym ekologiem bo chroni równowagę gatunków. Zachowuje tradycje historyczne, zwłaszcza te które oddają szacunek upolowanej zwierzynie. Mamy nadzieję, że zajęcia z myśliwymi koła łowieckiego Ślęża będą w przyszłości kontynuowane.
opracowała: Monika Szima - Efinowicz
Warsztaty fotograficzne
19 stycznia odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadziła Pani Inna Dmyterczuk, absolwentka naszego liceum. W warsztatach wzięły udział klasy: 1df, 2e i 3k. Uczestnicy spotkania zapoznali się z obsługą i funkcjami narzędzia Raw Therappe. Raw Therapee to darmowy i jeden z lepszych programów do edycji fotografii cyfrowych zapisanych w surowym formacie RAW pobieranych bezpośrednio z aparatu fotograficznego. Format ten to cyfrowy odpowiednik negatywu.Do najważniejszych funkcji aplikacji Raw Therapee należy zaliczyć możliwość przeglądania miniaturek grafik, przetwarzania obrazu w 16 bitach, funkcje zapisu plików do formatów JPEG (8 bit), PNG (8 lub 16 bit) i TIFF (8 lub 16 bit), obsługę zaawansowanego edytora kolorów oraz rekonstrukcję fotografii. Obsługuje aparaty m.in. Adobe Digital Negative, Canon, Casio, Kodak, Nikon i inne. Aplikacja jest wieloplatformowa i dostępna w polskiej wersji językowej.
 30 czerwca 2014 r. Stypendia Prezesa Rady Ministrów
Stypendia Prezesa Rady Ministrów: Marinella Wierzbicka i Małgorzata Hałas


 25 czerwca 2014 r. Uczeń lata Piotrek Markulak
Samorząd uczniowski informuje, że dnia 18 czerwca 2014 r. w drodze głosowania "Uczniem lata" wybrany został Piotrek Markulak z klasy 3k, który jest osobą koleżeńską i pomocną. Działa aktywnie w naszej parafii. W kościele p.w. św. Jakuba pełni funkcje ceremoniarza. Interesuje się informatyką i programami komputerowymi. Serdecznie gratulujemy i już zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnym etapie plebiscytu!
Samorząd uczniowski


 24 czerwca 2014 r. Uczeń wiosny Markus Mizera
Samorząd uczniowski informuje, że dnia 24 kwietnia 2014 r. w drodze głosowania "Uczniem wiosny" wybrany został Markus Mizera z klasy 2E, który ma talent sportowy, interesuje się piłką nożną, jest zawodnikiem klubu WKS Śląsk Wrocław, z tą drużyną osiągnął wiele sukcesów. Serdecznie gratulujemy i już zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnym etapie plebiscytu!
Samorząd uczniowski


 31 maja 2014 r. Rotmistrz Pilecki i jego historia
Rotmistrz Pilecki jest jednym z naszych bohaterów narodowych, przy którego Imieniu należałoby salutować każdemu wojskowemu. […] Nie jesteśmy lepsi od Niemców i Rosjan, ponieważ potrafiliśmy własnymi rękami mordować swoich bohaterów”. (mowa obrońcy podczas procesu rehabilitacyjnego,wygłoszona w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego z 1990 r.)
Uczniowie klasy 2e – Wojciech Święcicki, Paulina Cichowska i Konrad Rodak jako delegacja naszej szkoły, uczestniczyła w ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu. 24 maja 2014 roku o godzinie 13:00 przy ulicy Armii Krajowej 13 w Sobótce (koło Schroniska PTTK) nastąpiło uroczyste odsłonięcie Kamienia Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorem spotkania były władze gminy Sobótka, Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen. W spotkaniu uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz gminnych, delegacje lokalnych organizacji, szkół, oraz mieszkańcy Sobótki. Witold Pilecki to niezłomna postać polskiej historii XX wieku. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej. Jest nadzieja, że idea oddawania czci zapomnianym w PRL-u bohaterom, poprzez stawianie im Kamieni Pamięci, będzie w naszym regionie kontynuowane. Wspomnienie rotmistrza Witolda Pileckiego……
Witold Pilecki używał wielu pseudonimów, na przykład Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Leon Bryjak, Jan Uznański, Witold Smoliński. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Swego czasu był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.


 31 maja 2014 r. Projekt - "Opowiem Ci o wolnej Polsce"
Licealiści w muzeum czyli słów kilka o „Muzeum Ślężańskim – powojenna historia powrotu do korzeni, w cieniu góry Ślęży”
W tegorocznym projekcie „Opowiem Ci o Wolnej Polsce” biorą udział dwa zespoły. Zespół pod kierunkiem Moniki Szimy- Efinowicz tworzą Urszula Bednarz, Magdalena Bednarz, Konrad Rodak i Wojciech Święcicki. Film przygotowany przez licealistów, pokazuje powojenną historię Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. Uczniowie w rozmowie z dyrektorem Muzeum Ślężańskiego - panem Wojciechem Fabisiakiem, odnaleźli prawdę o powstaniu muzeum w komunistycznej Sobótce, w 1962 roku. Dowiedzieli się dlaczego na Ziemiach Odzyskanych, a szczególnie w masywie Góry Ślęży, intensywnie prowadzono badania archeologiczne sięgające starożytności. Poznali ważne postacie związane z muzeum i badaniami nad historią i archeologią regionu między innymi Stanisława Dunajewskiego, Franciszka Nowackiego, Wandę Sarnowską, małżeństwo Hołubowiczów. Poznali wyniki ważnych badań archeologicznych, ale i sposoby manipulowania nauką w celach propagandowych. Wspólnie z dyrektorem zwiedzili ekspozycję muzealną i posłuchali ciekawostek o eksponatach. Nasz świadek historii - pan dyrektor Fabisiak będący dyrektorem tej placówki od 34 lat, umożliwił udział naszej grupy w pracach terenowych w trakcie których wydobyto XIX i XX wieczne, niemieckie płyty nagrobne. W ten sposób mogliśmy zobaczyć jak w powojennych latach traktowano zabytki związane z niemiecką historią naszych ziem. Był to również pretekst to dyskusji o poniemieckiej rzeźbie lwa, który znalazł schronienie na terenie naszej szkoły. W niedzielę (1.06) zespół projektowy wyjeżdża na 3- dniową konferencję do Warszawy zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 15 maja 2014 r. Szkolny konkurs turystyczny
Zapraszamy do udziału w konkursie turystycznym "Dolny Śląsk - w krainie cudów natury i architektury". Szczegółowe informacje TUTAJ


 5 maja 2014 r. Maturę czas zacząć


 25 kwietnia 2014 r. Zakończenie szkoły dla klas maturalnych


 27 kwietnia 2014 r. - Kanonizacja Jana Paweła II
Dnia 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie będzie miała miejsce kanonizacja naszego rodaka błogosławionego papieża Jana Pawła II oraz kanonizacja papieża Jana XXIII. Obaj papieże zostaną ogłoszeni świętymi. Jest to bardzo ważne wydarzenie w historii całego Kościoła, ale także naszego kraju. Przy tej okazji uczennice naszej szkoły napisały wiersze o błogosławionym papieżu Janie Pawle II.
Wiersz Klaudii Michalskiej z kl. 2f pt.: „ …”
Gdy księga się zamknęła,
Jego słowa dalej niósł wiatr:
„Niech zstąpi Duch…”
Drży powietrze, słyszę wyraźnie:
„Niech odnowi oblicze Ziemi.”
Serce każdego polskiego brata
wypełnia się: nadzieję, miłością, radością.
A on dalej stoi w oknie w niebie,
słysząc wołanie: „ Zostań z nami!”
A w oddali jego Tatry kochane,
i ten szept cichy, ale jakże doniosły:
„oblicze Ziemi… Tej Ziemi.”

Wiersz Alicji Wawrejko z kl. 3f pt. „Papież dialogu”
Jan Paweł II- Papież Dialogu,
Całe swe życie ofiarował Bogu.
Nazywał się Karol Wojtyła, pochodził z Wadowic,
z takiego syna, dumny byłby, każdy rodzic.
Uwielbiał piłkę nożną, spływy kajakowe,
Każdego roku z wiernymi odwiedzał Częstochowę.
Jego ulubione ciastka to były kremówki.
Na piechotę pokonał całą drogę na Krupówki.
Był to człowiek wszechstronnie utalentowany,
W dziedzinie literatury, sztuki, filozofii,
 czy historii bardzo obeznany.
Z zamiłowania aktor, kawaler Orderu Orła Białego,
Watykan nie mógł wyobrazić sobie kandydata lepszego.
Pierwszy Słowianin wybrany na głowę Kościoła,
na punkcie jazdy na nartach i wspinaczk
i miał prawdziwego fioła.
Jego posługa w Stolicy Piotrowej
 trwała prawie dwadzieścia siedem lat,
Papież Polak zwiedził niemal cały świat!
Wyniósł na ołtarze ponad 1300 błogosławionych,
wiele istnień zostało przez niego ocalonych.
Człowiek wielki nie ciałem, lecz duchem,
Nigdy nie słuchał tego, co mówią wierni,
 tylko jednym uchem.
Pełen pasji, zaangażowania, wiary i nadziei,
swoim optymizmem zarażał innych,
 nawet drobnych złodziei. 10 kwietnia 2014 r. „Konkurs - „Jan Paweł II – orędownik rodzin”„
W związku z przygotowaniem do kanonizacji błogosławionego papieża Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie o papieżu Janie Pawle II, pod hasłem „Poznaj Jana Pawła II”. Tematem szczegółowym dla szkół ponadgimnazjalnych był: „Jan Paweł II – orędownik rodzin” . Można było stworzyć m.in. pracę pisemną, wiersz, reportaż, etiudę filmową oraz prezentacje multimedialną. Tę ostatnią formę wybrała uczennica naszej szkoły – Alicja Wawrejko z klasy 3f. Jej prezentacja została zauważona i wyróżniona. Ala w nagrodę oprócz dyplomu i drobnych upominków otrzymała zaproszenie na wyjazd do Rzymu na uroczystość kanonizacji bł. Jana Pawła II. Serdecznie Jej gratuluję i cieszę się, że Jej trud został doceniony. Życzę Jej także wielu wspaniałych, duchowych przeżyć w Wiecznym Mieście.
Maria Varanka- Traczyńska


 5 kwietnia 2014 r. „Informacje Samorządu Uczniowskiego
Samorząd uczniowski informuje, że dnia 11 LUTEGO 2014 r. w drodze głosowania „Uczniem zimy” wybrany został KONRAD RODAK z klasy 2E. Jest on uczniem aktywnym politycznie, angażuje się w stworzenie Młodzieżowej Rady Gminy. Serdecznie gratulujemy i już zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnym etapie plebiscytu!
Dnia 14 lutego 2014 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Sobótce miały miejsce Walentynki. Nastawienie do tego święta było pozytywne. Szkoła została ozdobiona w czerwone serduszka, a inicjatywną Samorządu szkolnego była poczta walentynkowa. Uczniowie byli uśmiechnięci, gdy dostawali walentynkę od tajemniczego wielbiciela. Dzień zakończył się sympatycznie, ponieważ w tym właśnie rozpoczynały się ferie. Następnie dnia 7 marca 2014 roku w naszej szkole obchodzony był Dzień Kobiet. Delegacja panów z Samorządu uczniowskiego przeszła po klasach, by rozdać wszystkim paniom kwiaty. Kilka dni później 10 marca 2014 roku obchodziliśmy Dzień Mężczyzny, podczas którego wszystkim panom rozdawane były drobne, słodkie upominki.
Karolina Kuderczak


 4 kwietnia 2014 r. „Relacja z udziału uczniów z klas 3 i 4 naszej szkoły w XIV Pielgrzymce maturzystów Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie z klas maturalnych naszej szkoły jeżdżą na pielgrzymkę na Jasną Górę. Chcą w ten sposób prosić Matkę Boską o zdanie matury, ale i nie tylko. Również modlą się we własnych intencjach. W tym roku było tak samo. Głównym mottem tegorocznej pielgrzymki było: „Źródło życia”. 14 marca wraz z nauczycielami: p. Marią Varanką- Traczyńską i p. Marcinem Robakiem wyruszyliśmy autokarem w kierunku Częstochowy. Jednak po drodze zatrzymaliśmy się w Krzyżowicach, ponieważ przyłączyliśmy się do Powiatowego Zespołu szkół Nr.1 w Krzyżowicach. Spotkanie z nowymi ludźmi pozwoliło nawiązać nowe znajomości, a także wymienić się doświadczeniami. Oczywiście modlitwy w autokarze nie mogło zabraknąć. Ok. godziny 11:00 dotarliśmy na Jasną Górę, gdzie miała miejsce Droga krzyżowa, w której udział brali uczniowie z wielu szkół diecezji wrocławskiej. Nabożeństwo to dało nam czas do przemyśleń nad własnym życiem i decyzjami, które podejmujemy. Następnie udaliśmy się na wykład do sali Ojca Kordeckiego. Było to rozważanie i wspólna modlitwa poprzez śpiew. Po tych rozmyślaniach mieliśmy przerwę. Kto chciał, mógł kupić pamiątki, iść coś zjeść lub odpocząć na świeżym powietrzu przy promieniach słonecznych. Następnie w kaplicy Jasnogórskiej przed obrazem Matki Boskiej odbyło się zawierzenie matur i krótka modlitwa. Na zakończenie odprawiano Mszę Świętą transmitowaną przez radio na żywo. Była ona skierowana do maturzystów, aby naprowadzić ich na odpowiednią drogę życia. Gdy zakończyła się Msza Św., wszyscy udali się do autobusu, oczywiście o zdjęciach nie zapomnieliśmy. Miejmy nadzieję, że w czasie matury Matka Boska będzie z nami. Drogi maturzysto pamiętaj po maturze, jeszcze raz udaj się na Jasną Górę i podziękuj Matce Boskiej za to, że miała Cię w opiece.
Paulina Magnuszewska


 2 kwietnia 2014 r. „Elektroodpady zbierasz-klimat wspierasz
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, która odbędzie się na dziedzińcu szkolnym Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce przy ulicy Świętego Jakuba 20 w dniach 9 i 10 kwietnia 2014 r. w godzinach od 9.00-14.00. Odbiór elektoroodpadów 11 kwietnia zapewnia nam Firma Remondis Electrorecycling posiadająca najnowocześniejsze zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce.
Elektrośmieci to wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie m.in. przestarzałe lub zepsute lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki, zmywarki, elektryczne kuchenki, odkurzacze, żelazka, telefony komórkowe, tostery, miksery, monitory, komputery, drukarki, telewizory, baterie, świetlówki, żarówki energooszczędne, sprzęt audio i inne. Są to odpady, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci, ponieważ zanieczyszczają środowisko. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia szkodliwych substancji. Dzięki tym działaniom nie tylko chronimy nasze zdrowie i środowisko, ale także oszczędzamy energię odzyskując cenne surowce takie jak miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro. Pamiętajmy, że wszystkie zużyte sprzęty są odpadami niebezpiecznymi, czyli takimi które zawierają trujące substancje np. rtęć - zawarta jest w niektórych świetlówkach, związki bromu - stosowane są w komputerach, kadm - zawarty w bateriach, freon - stosowany w lodówkach oraz azbest - używany w urządzeniach elektrycznych.
Czym są elektroodpady? CZYTAJ WIĘCEJ To już ostatnie zadanie naszego ekozespołu w ramach konkursu „Aktywni dla klimatu”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii ekologicznej pt”. „Zmieniaj nawyki - nie klimat”. Pamiętajcie, liczy się ilość zebranych elektrośmieci ! Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do czynnego włączenia się w naszą kampanię ekologiczną.
Sylwia Nejfert


 25 marca 2014 r. „Napoleon w oczach współczesnych Polaków
Dla upamiętnienia ważnych rocznicowych wydarzeń związanych z epoką napoleońską takich jak: 1813 bitwa pod Lipskiem i nad Kaczawą, 1815-bitwa pod Waterloo, Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce wraz z 1 Pułkiem Strzelców Konnych im. Księcia Józefa Poniatowskiego, zorganizował międzyszkolny konkurs wiedzy. Na konkurs „ Europa Napoleona w oczach współczesnych Polaków” zaproszono uczniów Gminnego Gimnazjum w Sobótce wraz z nauczycielem historii –panem Pawłem Lustigiem. Dwa tygodnie temu licealiści i gimnazjaliści uczestniczyli w 1 etapie konkursu – część pisemna. Do drugiego etapu (część ustna) przeszli uczniowie: Natalia Kowcz, Kalina Lenart, Bartek Dąbrowski, Grzegorz Czerniawski, Wojciech Święcicki, Szymon Borowski, Michał Przyborowski, Konrad Rodak Zestawy konkursowe składały się z pytań przygotowanych prze komisję w składzie: rekonstruktorzy epoki napoleońskiej z 1 Pułku Strzelców Konnych w Sobótce –Krzysztof Franaszczuk, Andrzej Wasylów, Bogusław Apathy, nauczyciel historii w gimnazjum –pan Paweł Lustig oraz nauczyciele historii w PZS 3- Monika Szima-Efinowicz i Tomasz Traczyński (przewodniczący komisji). Oprócz pytań teoretycznych , w trakcie dogrywki o trzecie miejsce pojawiły się pytania praktyczne z zakresu wiedzy o broni, mundurach, wyposażeniu armii z okresu napoleońskiego. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pokazali swoje zainteresowanie epoką napoleońską. W międzyszkolnym konkursie – Napoleon w oczach współczesnych Polaków, nagrody otrzymali:
 1. Miejsce uczennica liceum w Sobótce –Kalina Lenart – nagroda: tablet
 2. Miejsce uczennica gimnazjum w Sobótce –Natalia Kowcz—nagroda: aparat fotograficzny
 3. Miejsce uczeń gimnazjum w Sobótce- Bartłomiej Dąbrowski- nagroda: sprzęt audio
Za organizację i udział w konkursie wszystkim dziękujemy.


 21 marca 2014 r. „BIZNESOWY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PZS3 W SOBÓTCE
Nagrody Lwy biznesu PZS3 - rozdane! Pierwsze miejsce zajęły Paulina Najdek i Patrycja Sznurowska z kl 2f, a drugie Emil Krasoń z kl 4k. Ponadto przyznano wyróżnienia dla Patrycji Miszczuk, Ilony Barcikowskiej, Kaliny Lenart, Patrycji Droszczak, Małgorzaty Hałas, Ali Wawrejko i Pauliny Magnuckiej. Wszyscy uczniowie wzięli aktywny udział w zabawie. Sukces biznesowy powtórzymy za rok. Zdjęcia z imprezy na facebooku. 12-13 marca 2014 r. „DNI OTWARTE W PZS3 W SOBÓTCE
W dniach 12-13.03.2014 r. w naszej szkole zostały zorganizowane Dni Otwarte dla klas trzecich Gimnazjum Gminnego. Gimnazjaliści wzięli udział w przygotowanych pokazach i warsztatach, które zapoznały ich z możliwościami nauki i rozwoju w PZS3. Spotkanie z bractwem „Rycar” pokazało lekcje „żywej historii”, uczniowie z czwartej klasy technikum informatycznego przeprowadzili zajęcia komputerowe i krótki kurs grafiki komputerowej. Uczniowie z klasy ekologicznej zaprezentowali możliwości wykorzystania nowoczesnych mikroskopów w formie warsztatów, klasa o profilu filmowym zaprezentowała film o swojej pracy i osiągnięciach. Zaproszeni uczniowie poznali również obszar działań technikum obsługi turystycznej. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem szkoły.


 21 marca 2014 „Gra Edukacyjna - Biznes w PZS
Chcesz sprawdzić swoją przedsiębiorczość, zmierzyć się z wyzwaniem prowadzenia własnej działalności gospodarczej choćby przez jeden dzień? Chcesz zarabiać dużo pieniędzy? Chcesz podnieść ocenę z przedmiotu przedsiębiorczość? Chcesz zobaczyć jak inni dążą do sukcesu w biznesie? A może….. chcesz po prostu dobrze się bawić w dniu 21 marca i poprzez zabawę poznawać zasady rządzące wolnym rynkiem? Zapraszamy do udziału w Grze Edukacyjnej - Biznes w PZS
W dniu 21 marca -Dzień Wiosny przeprowadzimy w naszej szkole - Grę Edukacyjną pt : Biznes w PZS. Zabawa pozwoli poznać zasady rządzące wolnym rynkiem takie jak popyt, podaż, konkurencja, inwestycja, spółka, itp.
Drodzy Uczniowie, od Was i Waszej kreatywności zależy jak spędzimy Dzień 21 Marca i czego w praktyczny sposób nauczymy się. A to czego dowiecie się o sobie dziś, możecie w dorosłym życiu wykorzystać w przyszłości.
A oto reguły naszej gry:
Wszyscy uczniowie dostaną po 100 lewków czyli pieniądze w lokalnej walucie obowiązującej na terenie szkoły w dniu 21 marca. Pieniądze te będzie można wydać według własnych zainteresowań kupując towary i usługi oferowane przez uczniów –biznesmenów. Również nauczyciele uzyskają wypłatę w lewkach, a więc będą mogli uczestniczyć w wolnym rynku. Istnieje możliwość założenia maksymalnie -2 osobowej spółki, sprzedającej towary lub usługi. Od 15 do 20 marca, uczniowie którzy zamierzają zarabiać –powinni zarejestrować- tzn. zgłosić pomysł swojej działalności u nauczyciela-Moniki Szimy- Efinowicz. Czym zrobią zgłoszenie wcześniej tym szybciej zarezerwują atrakcyjne miejsce swojej pracy na terenie szkoły. Oto kilka pomysłów na prowadzenie działalności: sprzedaż ciasta, kawy z ekspresu, ciekawych napojów-niealkoholowych wykonanych przez barmanów i barmanki, wykonywanie makijażu, zmywalnego tatuażu, odnawialne usługi fryzjerskie, indywidualne występy wokalne, malowanie portretów, indywidualne sesje zdjęciowe itp. Naturalne, że część uczniów założy własny biznes i będzie walczyć o nagrody. Pozostali uczniowie będą klientami aktywnymi na rynku. Uczniowie sprzedający są zwolnieni z wszystkich zajęć edukacyjnych prowadzonych tego dnia przez nauczycieli. Klasy, w których co drugi uczeń będzie aktywnym biznesmenem są również zwolnione z zajęć edukacyjnych i biorą udział tylko w grze edukacyjnej. Czyli np.: w 15 osobowej klasie 2e musi stworzyć własną firmę - 7 uczniów, aby cała klasa była zwolniona z lekcji. Pozostali uczniowie w szkole dostaną lokalną walutę oraz 1 godzinę zegarową na „zakupy „ na wolnym rynku. Swoich lewków nie można dać sprzedającemu, należy je wydać (dlatego każdy sprzedający dba o dowody prowadzonej działalności (bilet, paragon, albo po prostu kupiony towar, który zachowa), bo mogą być one poddane kontroli. Nie warto łamać tej zasady ponieważ w tłumie kupujących będą 3 osoby, z pozoru zwykli klienci, a w rzeczywistości to kontrolerzy z Urzędu Skarbowego (ujawnią się dopiero na końcu gry przy wręczaniu nagród i zgłoszą swoje ewentualne wątpliwości). Sprzedający sami wyznaczają ceny na swoje towary, mogą je zmieniać w zależności od popytu. Można reklamować swoje towary, organizować promocje jeszcze przed 21 marca oraz w dniu Zabawy.
Nagrody:
Oczywiście każdy sprzedający zainwestował swoją pracę i pewne dobra materialne w swój biznes dlatego należy mu się nagroda. Każdy przedsiębiorca który stworzy swój biznes i podejmie swoją działalność dostaje ocenę 6 z przedmiotu przedsiębiorczość lub wos. Najlepszy biznes który zarobi najwięcej lewków uzyska nagrodę finansową - 600 zł oraz ocenę 6 z przedsiębiorczości. Drugi najlepszy biznes dostaje nagrodę 200 zł oraz ocenę 6 z przedsiębiorczości. 5 wyróżnionych przez nauczycieli i uczniów firm dostanie drobne nagrody rzeczowe.


 14 lutego 2014 „Studniowka
Zobacz zdjęcia ze studniówki: http://video-sobotka.pl


 4 marca 2012 Wielka Orkiestra
8 stycznia także w Sobótce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczennice naszej szkoły: Małgorzata Hałas, Natalia Kaźmierczak, Paulina Magnuszewska i Monika Rakowska przez cały dzień kwestowały na ulicach miasta i okolicznych wiosek w XX finale WOŚP. Hasło tegorocznej orkiestry brzmiało: Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.


 12 lutego 2012 Prezentacja o naszej szkole
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją wykonaną przez Pana Dyrektora, która przedstawia Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce. ZOBACZ prezentację

 12 lutego 2012 Prezentacja podsumowująca realizację projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji"
Realizacja projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" dobiegła końca. Ponieważ projekt stanowił jeden z komponentów dużego przedsięwzięcia edukacyjnego, będzie kontynuowany w postaci drugiego projektu "Dolnośląska e-szkoła". Jego głównym celem jest wprowadzenie i praca metodą e-learningu. W ramach projektu szkoła otrzyma platformę edukacyjną i niezbędny sprzęt komputerowy w postaci tabletów i pracowni mobilnej. Zobacz sprawozdanie 12 lutego 2014 „PREZENTACJE FILMOTEKI SZKOLNEJ W WARSZAWIE
W dniach 10-11 czerwca nasza szkoła miała przyjemność brać udział w 4 Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który jak co roku odbył się w Warszawie. Wraz z Alą Wawrejko pod opieką pani J. Grocholskiej udaliśmy się do stolicy. Po długiej i męczącej podróży, poszliśmy szybko zakwaterować się w swoich pokojach aby następnie zostać podzieleni na różne grupy. Nasza miała wielki zaszczyt odwiedzić Archiwum Filmoteki Narodowej. Dowiedziałyśmy się tam między innymi, jak wygląda długi i bardzo skomplikowany proces przechowywania czy rekonstrukcji filmów. Następnie wróciliśmy do hotelu, aby wziąć udział w warsztatach, osobno dla uczniów i nauczycieli. Wieczorem po obejrzeniu wszystkich wyróżnionych prac konkursowych (które były na bardzo wysokim poziomie), zmęczone udałyśmy się do swoich pokoi. Drugiego dnia wzięliśmy udział w targach szkolnych w Warszawskiej Szkole Filmowej A. Wajdy. Każda ze szkół miała czas na przygotowanie swoich stoisk, których znaczna część prezentowała się imponująco. Naszą szczególną uwagę przykuła wystawa Liceum Plastycznego z Supraśla, uczniowie bowiem zaprezentowali własnoręcznie robione laleczki, których używali w swoich filmach. Na ich stoisku wzrok przykuwały również artystyczne zdjęcia, które przedstawiały pracę nad ich etiudami. Zaprezentowaliśmy efekty naszej całorocznej pracy ekspertowi, p. Jackowi Wasilewskiemu. Dostaliśmy od niego wiele cennych i ważnych rad na przyszłość. Po spotkaniu z ekspertem mieliśmy czas wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami, szczególnie miło wspominamy szkołę, która w bardzo pomysłowy sposób wykonała popularny wówczas “Harlem Shake”. Mieliśmy okazję wygrać płyty i książki o tematyce filmowej. Na zakończenie otrzymaliśmy prezenty, odbył się także koncert muzyki filmowej, w którym brali udział również uczestnicy targów. Po wyczerpującym dniu postanowiłyśmy zrobić sobie jeszcze krótki spacer po Warszawie, gdzie następnie spod Pałacu Kultury odjechałyśmy do domu, pełne wiedzy i nowych doświadczeń.
Paulina Najdek i Patrycja Sznurowska

 10 lutego 2014 „OPOWIEM CI O WOLNEJ POLSCE
Wczesnym niedzielnym porankiem udałyśmy się z P. Jolantą Grocholską do Warszawy na spotkanie w ramach projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Stolica powitała nas piękną, słoneczną pogodą. Na wstępie zrobiliśmy sobie wycieczkę po Warszawie. Jej celem były Łazienki – przepiękne o tej porze roku! Następnie udałyśmy się do Pałacyku Myśliwieckiego – zachwycił nas! Naszym kolejnym celem była Stara Pomarańczarnia, przy której uwieczniłyśmy siebie na zdjęciach i Pałac na Wyspie – letnia rezydencja Stanisława Augusta. Po spacerze udałyśmy się pod pomnik Fryderyka Chopina, gdzie odbywał się akurat koncert na żywo, więc ułożyłyśmy się wygodnie na trawie i wsłuchiwałyśmy się w rozbrzmiewającą dookoła muzykę. Naszą chwilę relaksu zakłócały krzyki dobiegające ze Stadionu Narodowego, gdzie odbywał się mecz Legia Warszawa – WKS Śląsk. Trzeba przyznać – mieli niezły doping! Po powrocie do IPN-u skonsumowałyśmy kolację i wróciłyśmy bardzo zmęczone do hotelu. Zmożone intensywnością dnia – usnęłyśmy w jedną sekundę!
Drugi, kluczowy dzień naszego pobytu w Warszawie, był niezwykle pracowity. Wczesna pobudka, szybkie śniadanie i przejazd autokarem do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie miało mieć miejsce najważniejsze dla nas wydarzenie tego projektu czyli prezentacja naszego filmu i spotkanie z ekspertem. Każda szkoła otrzymała stanowisko i gdy wystawy były gotowe, do akcji wkroczyli eksperci. Nasz stolik był pierwszy w kolejności, więc długo nie musiałyśmy czekać. Pani ekspert była bardzo sympatyczna. Obyło się bez zbytniego stresu, a nawet zostałyśmy pochwalone. Gdy ekspertka przeszła do kolejnej szkoły, my zabrałyśmy się za projektową odmianę gry w bingo. Tak na poznawaniu nowych ludzi i nowych ciekawych historii minął nam czas aż do pory obiadowej. Powróciliśmy do hotelu i miałyśmy krótką chwilę dla siebie, lecz niebawem czekała nas wycieczka po Warszawie. Po dniu pełnym wrażeń szybko przyszła chęć na sen, który zresztą był wskazany, by nabrać sił przed ostatnim dniem projektu.
Trzeciego dnia naszego pobytu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyć się miała prezentacja filmów projektowych. Po obejrzeniu bardzo ciekawych zwiastunów przyszedł czas na smaczny poczęstunek. Następnie wzięliśmy udział w konferencji prasowej, na której omawialiśmy nasze produkcje, a jeden z ekspertów poddawał je krytyce. Nasz film został wyjątkowo pochlebnie skomentowany. Po zakończonej drugiej części spotkania Magda, Kalina i p. Grocholska zostały poproszone o udzielenie krótkiego wywiadu dla telewizji IPN-u. Następnie ruszyliśmy na zwiedzenie muzeum. Atrakcji nie brakowało. Następnie upojone wiedzą ruszyłyśmy w drogę powrotną, by naszym przeżyciami podzielić się z naszymi kolegami i koleżankami.
Magda Bednarz, Małgorzata Hałas, Kalina Lenart

 6 lutego 2014 „POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA”
WYRÓŻNIENIE DLA FILMU „POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA” W KONKURSIE ERY NOWE HORYZONTY Konkurs filmowy ‘Historia Pomarańczowej Alternatywy’ miał na celu przedstawienie historii tego ruchu happeningowego. W filmie klasy 2f Liceum Ogólnokształcącego wzięła ochoczo udział p. Małgorzata Olewińska-Syta, który była działaczką i przyjaciółką pomysłodawcy ruchu – Waldemara Fydrycha. Nagrania odbyły się w przepięknym, klimatycznym ogrodzie p. Syty. Podczas wywiadu dowiedziałam się bardzo ciekawych i przydatnych informacji na temat ruchu. Wcześniej, czytając o Pomarańczowej Alternatywie, nie mogłam sobie wyobrazić, jak to wszystko sprawnie działało. Po rozmowie z p. Małgosią byłam zachwycona koncepcją akcji, która emanowała tak wielkim humorem, a zarazem wymagała odwagi. Pani Małgosia pokazała mi kawałek swojego życiowego dorobku. Mogłam dotknąć i zobaczyć miejsca związane z działalnością Pomarańczowej Alternatywy, autentyczne zdjęcia, przeczytać listy. Było to bardzo ciekawe i niezapomniane doświadczenie. Będę miło wspominać spotkanie z tak niezwykłą osobą, jaką jest p. Małgorzata.

 4 lutego 2014 Dyplom dla Magdaleny Bednarz
Dyplom dla Magdaleny Bednarz za zajęcie drugiego miejsca w konkursie multimedialnym w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

 3 lutego 2014 Ogólnopolski konkurs "AKTYWNI DLA KLIMATU"
Uczniowie naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie "AKTYWNI DLA KLIMATU".
W tym roku szkolnym bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie na temat ochrony klimatu w ramach kampanii "zmieniaj nawyki nie klimat". Nasza grupa zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat ekologii wśród naszych kolegów i koleżanek, nauczycieli oraz społeczności lokalnej, Wspólnie zdecydowaliśmy się na nazwę grupy Ślężańska Ekolandia. Udział w konkursie biorą: Barbara Kuriata, Joanna Drożdż, Paulina Jakubowska, Piotr Zieliński oraz Kamil Pilarski.
  Kodeks działań ekologicznych:
 • Zgłębiamy wiedzę geograficzno-ekologiczną i tworzymy metryczkę Sobótki i okolic,
 • Propagujemy temat zmian klimatu i jego skutków oraz sposobów jego ochrony,
 • Badamy świadomość ekologiczną wśród naszej społeczności,
 • Tworzymy „poradnik klimatyczny” czyli zbiór zasad pt. "Co my możemy zrobić aby zapobiegać zmianom klimatycznym?"
 • Przedstawimy ekologiczną mapę gminy,
 • Zorganizujemy akcję zbiórki elektroodpadów na terenie Sobótki pod hasłem "Elektroodpady zbierasz- klimat wspierasz",
Ekokonkurs - ZOBACZ


 Boże Narodzenie w PZS3
20 grudnia w naszej szkole miały miejsce wigilie klasowe. Wszystkie klasy bardzo się do niej przygotowały. Najlepiej przygotowaną klasą według nas była klasa 2 kt. Stoły przykryte obrusem, świeczki i przyniesione potrawy stworzyły świąteczny, romantyczny klimat. Postarali się nawet o tort, a opłatkiem podzielili się z klasą 2 ef, za co serdecznie dziękujemy!
Paulina Ruman, Iga Ciesielska
Tego samego dnia na sali w Szkole Podstawowej w Sobótce odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe. Scenariusz opracowała p. Maria Varanka-Traczyńska. Uczniów i Radę Pedagogiczną powitały uczennice drugiej klasy liceum: Paulina Najdek i Matylda Gawlik. W występie brali udział uczniowie klas licealnych i technikum. Scenografię spektaklu stanowiły ogromne pudła, w środku których znajdowały się osoby przebrane za ozdoby choinkowe. Podczas przedstawienia aktorom towarzyszył chór, który wprowadził widownię w świąteczny nastrój, śpiewając polskie kolędy. Spektakl miał charakter humorystyczny. Jego puentą było stwierdzenie, że Boże Narodzenie to święto ludzkich uczuć i miłości.
Karolina Kuderczak


 3 stycznia 2014 Nowy Statut Szkoły
Została zatwierdzony nowy Statut Szkoły POBIERZ


 10 grudnia 2013 Uczeń jesieni/zimy/wiosny/lata
Samorząd Uczniowski organizuje w tym roku plebiscyt: "Uczeń jesieni/zimy/wiosny/lata", który ma na celu wyłonienie ze społeczności uczniowskiej osób koleżeńskich bądź utalentowanych w różnych dziedzinach. Informujemy, że dnia 9 grudnia 2013 r. w drodze głosowania "Uczniem jesieni" wybrany został Grzegorz Waksmundzki z klasy 3t. Posiada on talent plastyczny, sportowy, osiągnął wiele sukcesów w piłce nożnej a aktualnie trenuje judo. Serdecznie gratulujemy i już zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnym etapie plebiscytu!


 4 grudnia 2013 Mikołajkowa Nadzieja
W naszej szkole w dniach od 18 listopada do 4 grudnia 2013 roku została przeprowadzona pod hasłem "Mikołajkowa Nadzieja" zbiórka upominków dla dzieci z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii dziecięcej we Wrocławiu. Uczniowie poprzez tę akcję przekazywali dzieciom zabawki, gry, przybory szkolne i biurowe. Samorząd uczniowski wraz z opiekunem Marią Varanką-Traczyńską dziękuje wszystkim, którzy okazali swoją hojność, otwarte serce i zaangażowali się w zbiórkę. Ponadto dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, kupując cegiełki, by pomóc finansowo 22-letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009 r. straciła 4 palce prawej dłoni


 12 listopada 2013 Dzień Odzyskania Niepodległości w naszej szkole
12 listopada na 2 i 3 godzinie lekcyjnej aktywna grupa uczniów z klas 2e, 2f, 2t i 3f przygotowała dla wszystkich klas grę edukacyjną „ Odzyskanie niepodległości 1918, pierwsze lata wolności…” Uczniowie zbierali punkty za wykonywanie zadań na stanowiskach rozmieszczonych na terenie szkoły. Była szansa dowiedzieć się jak odzyskano niepodległość w 1918 roku. Można było poszerzyć wiedzę o marszałku Piłsudskim jako człowieku i polityku. Zaskoczeniem dla wielu były życiorysy słynnych Polaków okresu XX-lecia międzywojennego, zwłaszcza takich jak Apolonia Chałupiec (Pola Negri) czy Maksymilian Faktorowski (Max Factor). Uczniowie bawili się na poligonie uczestnicząc w biegu z noszami, na „strzelnicy”, w teatrze skamandrytów i w galerii niepodległości. Rozpoznając zdjęcia , obrazy z epoki, piosenki (nie tylko wojskowe), rozwiązując pomysłowe rebusy można było wykazać się wiedzą, albo ją uzupełnić. Dodatkową atrakcję stanowił fakt, że uczniowie przeprowadzający grę byli przebrani w duchu epoki. Za uzbierane punkty uczniowie dostaną stopnie z przedmiotów humanistycznych. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom którzy przygotowali i przeprowadzili grę „Niepodległość” oraz wzięli udział w Radosnej Paradzie we Wrocławiu lub pomogli ją uświetnić.
Monika Szima-Efinowicz Tomasz Traczyński

 11 listopada 2013 Dzień Odzyskania Niepodległości
W tym roku święto Odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 roku obchodziliśmy inaczej niż zwykle. W dniu 11 listopada kilku uczniów z naszej szkoły wraz z panią Moniką Szimą- Efinowicz i panem Tomaszem Traczyńskim wzięło udział w Radosnej Paradzie Niepodległości we Wrocławiu. Nasi przedstawiciele, przebrani w zbroje i suknie z okresu średniowiecza, przypominali chwalebne karty historii z czasów Piastów i Jagiellonów. Idąc ulicami Wrocławia często słyszeliśmy oklaski wzruszonych mieszkańców miasta na widok naszych przebrań. Paradę rozpoczynała uroczystość patriotyczna na rynku z udziałem pana prezydenta miasta Wrocławia -Rafała Dutkiewicza. Na niej powitano wszystkich zgromadzonych z 60 placówek edukacyjnych Wrocławia oraz naszą szkołę. Kilka tysięcy uczniów szkół podstawowych, średnich i gimnazjów przeszło ulicami: Ruską, Kazimierza Wielkiego, Placem Dominikańskim, Wita Stwosza i wróciło do Rynku. Pochód otwierała bryczka wioząca sobowtóra Józefa Piłsudskiego i pana prezydenta Rafała Dutkiewicza. Ten radosny sposób spędzania Dnia Niepodległości spodobał się zarówno uczniom i nauczycielom.
Monika Szima-Efinowicz Tomasz Traczyński

 26 listopada 2013 WYJAZD DO CZECH WARSZTATY ANIMACJI FILMOWEJ
Na początku listopada poszczególne osoby z klasy drugiej i trzeciej miały okazję uczestniczyć w wycieczce pod opieką p. Moniki Szimy-Einowicz i Jolanty Grocholskiej po Dolnym Śląsku oraz do Czech. Na początku mieliśmy możliwość zobaczyć Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, a nawet sprawdzić, czy aby na pewno jest krzywa. Stając plecami ze złączonymi nogami pod ścianą wieży nie byliśmy w stanie utrzymać równowagi i razem uznaliśmy, że zdecydowanie jest krzywa. Następnie udaliśmy się na rynek, gdzie poznaliśmy inną nazwę Ząbkowic czyli Frankenstein oraz jej historię, która wywołała u nas spore zdziwienie. Kolejną atrakcją turystyczną był zamek Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Przewodnik, który nas oprowadzał, w fantastyczny i interesujący sposób opowiedział historię zamku. Zarówno opowieść, jak i cała architektura zabytku zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wielu z nas chciałoby powrócić tam za kilka lat, kiedy prace remontowe dobiegną końca Można byłoby podziwiać go zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz całymi dniami. Zdjęcia, które robiliśmy na jego tle, wyglądały zniewalająco. Czytaj dalej...


 29 października 2013 Dzień Rosyjski
29 października odbył się w naszej szkole dzień rosyjski zorganizowany przez p. Wandę Żukowską i p. Joannę Graczyk. W klubie uczniowskim serwowano bliny (w wersji kalorycznej i dietetycznej) z konfiturami oraz prawdziwą rosyjską herbatę z samowara przywiezioną z ostatniego szkolnego projektu z Moskwy. Wszystko smakowało znakomicie, co potwierdza również cała Redakcja.


 12 listopada 2013 Kometa
Obecnie na niebie za pomocą dobrej lornetki, można zobaczyć cztery komety.
Kometa 2P/Encke przechodzi obecnie z konstelacji Lwa do Panny i ma jasność około 8 magnitudo, Około godziny przed wschodem Słońca odnajdziemy ją 30 stopni nad wschodnim horyzontem.
Nad ranem widać też kometę C/2013 R1 (Lovejoy). Odnajdziemy ją w konstelacji Małego Psa. Około godziny 4 kometa góruje na wysokości prawie 50 stopni nad południowym horyzontem.
Kometa C/2012 X1 (LINEAR) przemieszcza się z konstelacji Warkocza Bereniki do Wolarza i widać ją nad ranem, na wysokości 30 stopni nad wschodnim horyzontem.
Kometa stulecia C/2012 S1 (ISON) świeci w gwiazdozbiorze Lwa. Około godziny 5 rano odnajdziemy ją 40 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, a ok. godziny po zachodzie Słońca widać ją w pobliżu Księżyca.

 18 października 2013 Targi Turystyczne w Poznaniu
Dnia 18.10.2013 r. wraz z innymi klasami turystycznymi naszej szkoły wybraliśmy się na Targi Turystyczne do Poznania. Towarzyszyli nam Pan Robak oraz Pani Wawryn w roli opiekunów . W czasie podroży każdy z uczniów dostał zadanie, które musiał zrealizować podczas targów. Dotarliśmy na miejsce o godzinie 11.00 i od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. W pierwszej hali mogliśmy zobaczyć atrakcje turystyczne każdego regionu Polski. Były tam przepiękne stanowiska z bogatą dekoracją, która odzwierciedlała ich specyfikę i położenie. Druga hala to stanowiska z ekspozycjami krajów z Europy oraz innych kontynentów Na mnie szczególne wrażenie zrobiła prezentacja z dalekich Indii. Zachwycał mnie ich koloryt i niezwykła atmosfera. Ważne też było, że każdy obsługujący stanowiska miał tradycyjny strój, charakterystyczny dla regionu lub kraju. Mieliśmy możliwość zobaczyć na żywo tance różnych narodów czy spróbować dań tradycyjnych . Każdy był zachwycony. Po targach czekała na nas następna atrakcja-Zamek w Kórniku . Jest to niewielka posiadłość z bardzo ciekawą historią i bogatym księgozbiorem biblioteki kórnickiej. Moją uwagę przykuł architektoniczny styl tej budowli, pochodzącej z połowy XIX wieku. Na koniec zwiedzania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie zjedliśmy pyszny obiad w "Kórnickiej Restauracji”. W drodze powrotnej w autobusie panowała przyjemna atmosfera. Każdy wspominał najlepsze momenty z wycieczki.
Patrycja Miszczuk kl IV T

 15 października 2013 Otrzęsiny klas pierwszych
W dniu 11 października tradycyjnie obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej pod patronatem Lwa Manfreda. Lwią częścią imprezy były Otrzęsiny klas pierwszych. Kociaki, jak nakazuje obyczaj zostały uroczyście przyjęte w poczet społeczności szkolnej Pierwszaki złożyły przysięgę Lwu Manfredowi, zaklinając się w niej, ze nauka nie będzie im obca, a i praca i uciecha także. Wszyscy dobrze się bawili, przez co Święto Lwa uczcili.
Przysięga Lwa Manfreda.
Przysięgam niczym kamienny lew MANFRED trwać na wszystkich lekcjach zgodnie z planem wyznaczonym przez Pana Dyrektora
Przysięgam wytrwale polować na dobre stopnie ze wszystkich przedmiotów
Przysięgam nie okadzać dymem z papierosów kamiennego lwa MANFREDA na przerwach pomiędzy lekcjami.
Przysięgam nie drażnić silniejszych, a moją lwią siłę wykorzystać do obrony słabszych osobników w stadzie szkolnym.
Przysięgam wykorzystać mój czujny słuch łowcy, aby wypełniać polecenia wychowawców, nauczycieli i rodziców,
Przysięgam drapieżnie zgłaszać się do dodatkowych zadań wyznaczonych przez Samorząd Uczniowski.
Przysięgam odważnie strzec dobrego imienia mojej szkoły-Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce.
Zobacz jak było...

 8 października 2013 Tydzień kariery
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Już po raz piąty Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych organizuje w dniach 14 –20 października 2013r. Ogólnopolski Tydzień Kariery. Tegoroczne hasło brzmi: "Odkrywaj talenty swojego dziecka" W tym roku również nasza poradnia przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej działania z zakresu doradztwa zawodowego. Zapraszamy do udziału w konkursie multimedialnym na temat: "Każdy ma jakiś talent, więc zacznij coś robić, po jakimś czasie zacznie Ci wychodzić" Niech słowa piosenki wrocławskiego zespołu reggae Natural Dread Killaz będą dla Was wyzwaniem do zaprezentowania swoich talentów, uzdolnień, pasjii, zainteresowań w formie mulitimedialnej – prezentacji PowerPoint, kolażu, filmu, plakatu intreaktywnego Glogster, itp. Pokażcie jak Wasze talenty mogą być podstawą do planowania swojego życia zawododego. Regulamin konkursu
 1. Organizator: Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych we Wrocławiu.
 2. Cele konkursu:
 3. • rozwijanie wrażliwości i umiejętności wykorzystania technologii cyfrowych,
  • czynne zaangażowanie dzieci w działalność pozaszkolną,
  • uświadomienie młodzieży znaczenia planowania swojej drogi zawodowej, • umożliwienie młodzieży zaprezentowania swoich talentów i pasji (wybrane prace będą publicznie zaprezentowane na stronie internetowej Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 13 oraz na spotkaniach organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
 4. Ogólna informacja o konkursie:
 5. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych
 6. i ponadgimnazjalnych.
 7. Ocena prac zostanie przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych:
 8. - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, - uczniowie gimnazjum.
 9. Prace mogą być wykonane w małych 3-4 osobowych grupach przy użyciu dowolnej techniki multimedialnej lub cyfrowej (prezentacja PowerPoint, film, plakat interaktywny utworzony na platformie edukacyjnej Glogster lub innej wybranej przez uczniów). Dla zwycięzców przewidziane są drobne nagrody rzeczowe oraz nieśmiertelna sława i chwała.
 10. Prace należy przesłać w formie elektronicznej na adres mailowy poradni (konkurs@pzp.edu.pl z dopiskiem Konkurs OTK) lub na dowolnym nośniku elektronicznym drogą tradycyjną do 25.10.2013r.
 11. Pracę należy opisać: Tytuł pracy, imię i nazwiska uczniów, wiek, nazwa i adres szkoły lub instytucji, telefon (w przypadku osób prywatnych prosimy o podanie danych do kontaktu), imię i nazwisko opiekuna.
 12. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez Uczestników i ich opiekunów na przetwarzanie ich danych osobowych przez Powiatowy Zespół Poradni.
 13. Informacja o wynikach konkursu oraz nagrodzone prace będą zamieszczone na stronie internetowej Poradni (www.pzp.edu.pl).
Patronat honorowy konkursu pełni Starostwo Powiatu Wrocławskiego. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do eksponowania i publikowania prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 7 października 2013 Ogłoszenie
W dniu 11 października lekcje trwają do godziny 12:15 (przerwy pięciominutowe - zgodnie z planem okolicznościowym). O godzinie 12:30 w sali "Pod błękitnym jeleniem" odbędą się Otrzęsiny klas pierwszych. Poniedziałek, 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.


 2 - 3 października 2013 WYJAZD PROJEKTOWY - KARPACZ
W dniach 2 - 3 października odbyła się wycieczka do Szklarskiej Poręby, Karpacza i okolic. Była to wycieczka edukacyjna i krajoznawcza pod opieką p. Marzeny Cempy-Lubienieckiej i p. Agnieszki Wawryn w ramach projektu ekologicznego „POZNAWANIE RÓŻNORODNYCH FORM OCHRONY PRZYRODY” finansowana przez Powiat Wrocławski. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Mogliśmy zobaczyć tam małe konstrukcje zabytków, a także porównać swój wzrost do małych form. Następnie udaliśmy się do świątyni Wang, która zbudowana była bez ani jednego gwoździa. Każdy zrobił sobie sesję zdjęciową w pobliżu świątyni. W trakcie czekania na autokar nasz wzrok przykuł luksusowy hotel Gołębiewski. W Szklarskiej Porębie zobaczyliśmy Chatę Walońską. Smaczny i dobry obiadek spożyliśmy w ekologicznym gospodarstwie w Sosnówce. Jego główną atrakcją była możliwość dotykania zwierzątek: królików, konia, osła czy owiec i kóz. Kolejnego dnia odbyły się zajęcia w Centrum Ekologicznym Karkonoskiego Parku Narodowego. Poznaliśmy świat pod mikroskopem i mogliśmy cofnąć się do lat dziecinnych, bawiąc się kredkami i rysunkiem. Najcudowniejsza rzecz, jaka nas spotkała, to przejażdżka wyciągiem na Szrenicę. Jadąc nad ziemią, czuliśmy strach i przerażenie, ale także radość. Po zdobyciu szczytu okazało się, że z powrotem będziemy wracać na własnych nogach. To pozwoliło nam przejść na chwilę za granicę, na czeską stronę. W drodze powrotnej do domu wszyscy zmęczeni zanurzyli się w sen. Dzięki tej wycieczce mogliśmy poznać góry, które leżą tak naprawdę niedaleko nas, a nigdy nie mamy czasu ich zwiedzić. Nauczyliśmy się więcej o środowisku i jego zagrożeniach. Wyjazd ten udowodnił również, że potrafimy pracować w grupach. Mam nadzieję, że odbędzie się więcej takich wycieczek.
Paulina Magnuszewska

 27 września 2013 Dzień Przewodnika
27 września 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przewodnika. Inicjatorem imprezy był Pan Marcin Robak. Grupę przewodników tworzyli uczniowie z klasy 4t. Każdy z nich oprowadzał po Sobótce wybraną klasę ubarwiając wycieczkę konkursem ze znajomości miasta. Zwycięzcy otrzymywali słodkie nagrody. Impreza zakończyła się ogniskiem przygotowanym przez chłopców z klasy 4k. Sponsorem pikniku był Pan Dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Kubiak. Pogoda nam dopisała i kiełbasa bardzo smakowała. Zobacz jak było...
 18 lipca 2013 Lista tematów na część wewnętrzną egzaminu maturalnego z języka polskiego
Lista tematów na część wewnętrzną egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 w PZS Nr 3 w Sobótce POBIERZ

 6 czerwca 2013 Konkurs Śląskie Zamki i Pałace
6 i 7 lipca Małgorzata Hałas z klasy 2ef wraz z opiekunem Panią Moniką Szimą- Efinowicz uczestniczyła w II etapie V Międzynarodowego Konkursu Śląskie Zamki i Pałace. W konkursie zorganizowanym przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Katowicki, Uniwersytet w Ostravie i Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdrój wzięło udział kilkuset uczniów z Polski i Czech. Do II etapu zakwalifikowało się 25 uczniów, a wśród nich nasza uczennica. Oprócz konkursu organizatorzy zaplanowali historyczne atrakcje dla młodzieży i opiekunów. Szczególnie podobało się młodym entuzjastom historii regionalnej, wieczorne zwiedzanie Pałacu w Jedlince, które urozmaicono w niekonwencjonalny sposób (zjawy pałacu związane z jego historią straszyły młodzież). Na uczniach i nauczycielach spoza Dolnego Śląska ogromne wrażenie zrobiło zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy. Na konkursie była możliwość spotkań i rozmów z historykami, autorami książek o Śląsku. Dużym powodzeniem cieszyła się pani Joanna Lamparska-znana wszystkim obecnym autorka pasjonujących książek o Dolnym Śląsku.

 30 maja 2013 Noc Świętojańska
Stowarzyszenie "Sulistrowice", Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce oraz RYCAR Organizacja Imprez i Pokazów Rycerskich zapraszają na Noc Świętojańską nad Zalewem Sulistrowickim 14 czerwca godz. 18:00. Zobacz plakat

 27 maja 2013 Spotkanie z fotografią
27 maja na zajęciach wiedzy o kulturze, klasy I miały spotkanie z profesjonalną fotografią. Spotkanie poprowadziła absolwentka naszego liceum –Inna Dmyterczuk . Na spotkaniu tym uczniowie poznali zasady i techniki fotografowania. Poznali możliwości sprzętu fotograficznego i ciekawe pomysły jak się nimi posługiwać. Pani Inna Dmyterczuk zaprezentowała swoje fotografie, które pokazywała na regionalnych wystawach m.in. w Muzeum Ślężańskim. Po spotkaniu uczniowie wiedzieli, że profesjonalne zdjęcie można zrobić nawet telefonem komórkowym. W czasie spotkania był czas na pytania uczniów oraz małe eksperymenty pokazujące jak pracować nad jakością zdjęć. Dzień później na wycieczce w Henrykowie i Wojsławicach, klasa I ef miała szansę sprawdzić swoją nowo zdobytą wiedzę.


 26 kwietnia 2013 Pożegnanie klas trzecich
Jak co roku pożegnaliśmy klasy trzecie. Oscarowa Gala otworzyła tegorocznym maturzystom drzwi do dorosłego życia, do marzeń i sukcesów. I poszli...


 28 luty 2013 Studniówka 2013
Poloneza czas zacząć! Tak się bawiliśmy...


 12 luty 2013 Przekaż 1% na szkołę swojego dziecka!
Rozlicz swoje zeznanie z DARMOWYM Programem PIT Format 2012!
specjalnie dla Partnerów Akcji "1% dla mojej szkoły" i "1% dla mojej organizacji" udostępniamy DARMOWY program PIT Format2012 do wypełniania zeznań PIT 2012. Program automatycznie obliczy 1% podatku i wpisze: Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła" z numerem KRS 0000031762 wpisz w celu szczegółowym Nazwę Twojej Placówki wraz z Identyfikacyjnym Numerem Partnera (INP) DARMOWY Program PIT Format 2012 dostępny jest na stronie internetowej www.ps.org.pl


 2 luty 2013 Z wizytą w Moskwie
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT HISTORYCZNY "EUROPA NAPOLEONA W OCZACH POLAKÓW I ROSJAN" W PZS NR 3 W SOBÓTCE
7 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku premierzy Polski i Rosji: Donald Tusk oraz Władimir Putin podjęli decyzję o powołaniu do życia w obu krajach centrów polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego dialogu. 25 marca 2011 roku powołano do życia mocą ustawy Sejmu, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które stawia sobie za cel ożywienie społecznego dialogu pomiędzy Polską, a Rosją. W dzisiejszym bowiem świecie, politykę zagraniczną kształtują nie politycy, lecz społeczeństwa i instytucje. Dążenie do zbliżenia zwykłych ludzi pozwala na integrację, poznawanie i właściwe rozumienie historii, kultury, ocenianie rzeczywistości prawdziwej, odrzucającej stereotypy i uczenie się od siebie tego co dobre. Takie wychowanie młodzieży gwarantuje nam dobre relacje międzynarodowe, odpowiednią ocenę przeszłości i teraźniejszości. Powiatowy Zespół Szkół Nr 3 w Sobótce od lat specjalizuje się w niekonwencjonalnych metodach przekazywania wiadomości z zakresu wiedzy historycznej i integracji europejskiej poprzez międzynarodowe projekty edukacyjne realizowane przy współudziale pozyskiwanych przez szkołę sponsorów. Nasz ostatni wniosek złożony przez Dyrektora Liceum do Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie znalazł się wśród 18 wniosków na ok. 75 szkół, które zostały zaakceptowane. Szkole przyznano 65 tysięcy złotych na jego realizację. CZYTAJ DALEJ


 23 stycznia 2013 Obchody 150 lecia wybuchu powstania styczniowego
23 stycznia 2013 roku obchodziliśmy w szkole 150 lecie wybuchu powstania styczniowego. Na spotkaniu rocznicowym klasy przedstawiły swoje artystyczne interpretacje obrazów Artura Grottgera i Aleksandra Gierymskiego. W ten sposób zobaczyliśmy komiks -"Zamykanie kościołów", żywe obrazy "Patrol powstańczy" i "Powstaniec z roku 1863", inscenizację "Branki", film "Śmierć powstańca", plakat "Przejście przez granicę" oraz prezentację poświęconą modzie i biżuterii patriotycznej po powstaniu styczniowym. Najbardziej podobały się obrazy i film klasy 2 ef, które zamieszczamy na stronie internetowej. Na spotkaniu rocznicowym ogłoszono wyniki konkursu. Wcześniej bowiem uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o powstaniu styczniowym. Drugi etap konkursu wyłonił zwycięzców. Na tym etapie uczniowie omawiali wybrane zagadnienia w oparciu o czasopisma historyczne. Zwycięzcą została Kalina Lenart z klasy 2 ef. Komisja wyróżniła również Klaudię Piasecką z kl 1ef. Laureaci uzyskali nagrody rzeczowe. Link do zwycięskiego filmu


 18 stycznia 2013 Filmówka spod Ślęży
Prezentacje w Warszawie przygotowane przez klasę 2 ef pod kierunkiem p. Jolanty Grocholskiej były podsumowaniem zeszłorocznej pracy „Filmówki spod Ślęży” prowadzonej przez p. Magdalenę Nogaj. Klub filmowy reprezentowały: Małgorzata Hałas, Paulina Magnuszewska i Urszula Bednarz. Naszą opiekunką była p. Agnieszka Wawryn. Po przyjeżdzie do Warszawy, korzystając z czasu, który pozostał do otwarcia festiwalu, poszłyśmy na spacer do Łazienek Królewskich. Po dotarciu do zespołu pałacowo-parkowego obejrzałyśmy m.in. Pomarańczarnię, Belweder i Pałac na Wodzie. Niestety pomnika Chopina nie udało nam się zobaczyć, gdyż są tam prowadzone prace remontowe. Czas nas gonił, dlatego musiałyśmy opuścić piękne Łazienki, ale po drodze chwilę poobserwowałyśmy wiewiórki, których tam jest mnóstwo. CZYTAJ DALEJ


 17 stycznia 2013 Rewitalizacja zabytków - warsztaty szkolne
28 września 2012 roku klasa 1ef uczestniczyła w wykładzie pana profesora Stanisława Januszewskiego, który na Politechnice Wrocławskiej wykłada między innymi historię techniki. Celem spotkania, zorganizowanego przez p. Monikę Szimę-Efinowicz, było między innymi przybliżenie nam pojęcia rewitalizacji - działania skupionego na ożywieniu obszarów miast i znalezienie dla zabytków techniki nowego zastosowania pokazanej na podstawie Archipelagu Sołowieckiego.CZYTAJ DALEJ


 16 stycznia 2013 uczniowie liceum w Parlamencie Europejskim
W dniu 5 listopada o nieludzko wczesnej porze (05.45!) trójka uczniów naszej szkoły z trójką uczniów i nauczycielką języka angielskiego, p. M. Pratsz ze szkoły w Krzyżowicach udaliśmy się do Francji na Europejskie Seminarium Młodzieżowe organizowane przez Unię Europejską w Miluzie. Na seminarium zjechali ludzie z Niemiec, Rumunii, Francji i Polski. Omawialiśmy trzy zagadnienia: ekologiczne środki energii odnawialnej, sposoby zagospodarowania czasu wolnego wśród młodzieży – sport oraz zaangażowanie społeczne młodzieży – wolontariat. Każda delegacja naświetlała, jak wygląda to u nich w kraju i z jakimi borykają się utrudnieniami, a potem wspólnie szukaliśmy rozwiązań. Na koniec nasze wnioski przedstawiliśmy delegatom z Rady Miasta Miluzy. CZYTAJ DALEJ

 9 grudnia 2012 Reportaż z CERNu
W piątek 16 listopada 2012 roku, wraz z innymi nauczycielami fizyki z polskich szkół, pojechałam do Szwajcarii na szkolenie z zakresu fizyki cząstek elementarnych i kosmologii, do CERNu. Wyjazd został zorganizowany przez Wydział Dydaktyki Uniwersytetu Śląskiego i Wydawnictwo Nowa Era. Naszymi opiekunami byli Pani dr Aneta Szczygielska, bardzo ciepła osoba oraz niezwykle uprzejmy Pan dr Jerzy Jarosz. Szwajcaria kojarzy się nam z bankami, zegarkami, czekoladą i serami. Ale jest to też miejsce bardzo silnie związane z Polską. Pierwsi emigranci z Polski napłynęli po Pierwszym Rozbiorze. Przebywał tam Juliusz Słowacki (tu powstał poemat miłosny „W Szwajcarii”) Adam Mickiewicz (tutaj poeta napisał „Liryki Lozańskie”). Był tam również Adam Patek, który w1845 założył wytwórnię zegarków. Firma Patek-Philippe istnieje do dziś. Szwajcaria to piękny kraj. W większości położony na terenie górzystym. Dlatego duża część dróg jest zbudowana w postaci tuneli. Jest to państwo niezależne politycznie, należące do najbogatszych krajów na świecie. Szwajcarzy są bardzo pracowici, uprzejmi i uczynni, a ich państwo jest jednym z krajów o najniższym wskaźniku przestępczości. Oficjalnie używane są cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Standard życia jest tam bardzo wysoki mimo trudnych warunków geograficznych. Nocą przejechaliśmy przez Niemcy i rano byliśmy już w Szwajcarii...CZYTAJ DALEJ 9 listopada 2012
Zagłosuj na naszą stronę - konkursie "Polski Internet" zajęliśmy 10 miejsce. Może, gdyby aktywność naszych uczniów była większa, zajęlibyśmy lepszą lokatę?


 14 października Święto Lwa 2012

ZOBACZ - Tak było

Tradycyjnie 14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej pod patronatem Lwa Manfreda. Lwią częścią imprezy były Otrzęsiny klas pierwszych. Kociaki, jak nakazuje obyczaj, wypiły "energetyczne mleko", aby nie zabrakło im mocy przez wszystkie lata edukacji szkolnej. Ich wychowawcy również zostali napojeni wystrzałowym napojem, bowiem fluidy w nim zawarte pozwolą im wytrwać w stanie spokojności i zadowoleni, wychowując kolejne pokolenia młodzieży. Pierwszaki złożyli przysięgę Lwu Manfredowi, zaklinając się w niej, ze nauka nie będzie im obca, a i praca i uciecha także. W cieniu lwa odbył się konkurs na klasowego Króla Lwa. Wygrał Lew-Grześ z kl. 2t.
Po przyjęciu pierwszaków do szacownego grona uczniów rozpoczęły się zabawy i tańce. Pani Monika Szima prowadziła naukę tańca średniowiecznego, Pani Agnieszka Wawryn zabrała wybrańców do lasu, aby szukali i słuchali lwich odgłosów z Masywu Ślęży. Pani Teresa Ryba zorganizowała turniej szachowy. Lwem szachownicy został Daniel Szymaniec z klasy 3k. Pani Anna Gryzło uczyła angielskich piosenek o lwim brzmieniu, a Pan Wiesław Zwolak prezentował festiwal filmów przedstawiających lwi dorobek naszego liceum. Wszyscy dobrze się bawili, przez co Święto Lwa uczcili.
Przysięga Lwa Manfreda.
Przysięgam niczym kamienny lew MANFRED trwać na wszystkich lekcjach zgodnie z planem wyznaczonym przez Pana Dyrektora
Przysięgam wytrwale polować na dobre stopnie ze wszystkich przedmiotów
Przysięgam nie okadzać dymem z papierosów kamiennego lwa MANFREDA na przerwach pomiędzy lekcjami.
Przysięgam nie drażnić silniejszych, a moją lwią siłę wykorzystać do obrony słabszych osobników w stadzie szkolnym.
Przysięgam wykorzystać mój czujny słuch łowcy, aby wypełniać polecenia wychowawców, nauczycieli i rodziców,
Przysięgam drapieżnie zgłaszać się do dodatkowych zadań wyznaczonych przez Samorząd Uczniowski.
Przysięgam odważnie strzec dobrego imienia mojej szkoły-Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce.

 4 października zagłosuj na naszą stronę w konkursie "Polski Internet"
TUTAJ jak głosować. Na uczestników czekają cenne nagrody.

 22 września "Polski Internet"
Zgłosiliśmy szkolną stronę do udziału w konkursie "Polski internet".
Link do głównej strony konkursu: www.polskiinternet.org.pl

 20 czerwca Filmoteka Szkolna
Na stronie Filmoteki Szkolnej napisano o nas:
ZOBACZ


 2 czerwca Galeria z Pikniku Napoleońskiego

ZOBACZ - Tak było

 20 lipca informacja o dofinasowaniu zakupu podręczników - "Wyprawka szkolna" w roku szkolnym 2012/2013
Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce zgodnie z informacją Ministra Edukacji Narodowej (projekt Rządowego Programu pomocy uczniom w 2012 r.- "Wyprawka szkolna") i komunikatu Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka informuje, o możliwości skorzystania z dofinansowania do zakupu podręczników szkolnych w roku szkolnym 2012/2013 dla uczniów klas pierwszych. Dofinansowanie zakupu podręczników wynosi: 352 zł - maksymalnie.
Do pobrania:
Szczegółowe informacje o dofinansowaniu zakupu podręczników
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników


 2 lipca zestaw podręczników i programów nauczania do klasy pierwszej
Uwaga: W wykazie podano innego autora podręcznika do języka polskiego. Powinno być: Małgorzata Chmiel i Emilia Kostrzewa. Przepraszamy za pomyłkę . Do pobrania szkolny zestaw podręczników i programów nauczania do klasy pierwszej LO i TE na rok 2012/2013


 30 maja 2012 Piknik Napoleoński
Filmowe zaproszenie na piknik. ZOBACZ


 21 maja 2012 Piknik Napoleoński
W dniu 2 czerwca 2012 r. na terenie przyległym do Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce odbędzie się Piknik Napoleoński. Powiatowy Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania dla I Pułku Strzelców Konnych Księcia Marszałka Józefa Poniatowskiego w Sobótce za pomoc w organizacji Pikniku Napoleońskiego. Plan Pikniku: ZOBACZ


 21 maja 2012 Piknik Politechniki Wrocławskiej
Politechnika Wrocławska ma przyjemność zaprosić tegorocznych maturzystów a także wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych na pierwszą edycję nadodrzańskiego wydarzenia: Piknik Politechniki Wrocławskiej 1 czerwca 2012, Godz.11.00 , Przystań Wioślarska AZS PWr Wybrzeże Wyspiańskiego naprzeciwko "Serowca" bud.C-13
Ta plenerowa impreza jest szansą na bliższe poznanie naszej uczelni w przyjemnej, piknikowej atmosferze. W programie wiele atrakcji m.in. gra miejska z fantastyczną fabułą i atrakcyjnymi nagrodami (markowe tablety, odtwarzacze mp4, aparaty fotograficzne), zawody sportowe „Wrocławski Indeks” z udziałem olimpijskiego medalisty Pawła Rańdy, koncerty zespołów The Formacja i Remembrance, prezentacja wynalazków studentów Politechniki (pokazy i wyścigi robotów, bolidy F1, samoloty, motocykle, jacht, sterowiec PWr) a także elementy typowo piknikowe jak wielkie grillowanie, poczęstunek wegetariański i muzyczne sety grane na żywo. Po pikniku nasi żacy zapraszają przyszłych studentów do Miasteczka Studenckiego na Wittigowie na grilla i afterparty w Klubie Studenckim BAJER.
Oczywiście uczestnicy będą mieli także możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej Uczelni i procesem rekrutacyjnym. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane jak i uczestników indywidualnych.Zachęcamy do odwiedzania naszej strony : www.pwr.wroc.pl i profilu na facebook’u: www.facebook.com/politechnika . Tam znajdziecie Państwo aktualności odnośnie wydarzenia.


 12 maja 2012 Opowiem Ci o wolnej Polsce - edycja 2012
Roman Graczyk i uczestniczki projektu
W tegorocznej edycji projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce" uczestniczą uczniowie: Agnieszka Sączawa, Patryk Zięcina, Małgosia Obłokowska, Alan Rychlik. Ich film-reportaż pt: "Z ŻYCIA MIESZKAŃCA SYBERYJSKIEJ TAJGI" opowiada historię Pana Romana Graczyka, który urodził się 25 maja 1928 r. na Wołyniu w Kolonii Rejtanów. Miał dziewięć lat, kiedy wraz z rodziną został wywieziony na Syberię do obwodu archangielskiego, gdzie zamieszkali samotnie w tajdze. Ich zadaniem było hodowanie koni, które transportowały drewno do rzeki. Po powrocie zaciągnął się do Wojska Polskiego. Obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego babcia, Katarzyna Homotiuk - osadniczka wojskowa - była agentką gen. J. Hallera. Prowadziła gospodę, gdzie stołowały się przechodzące tamtędy wojska, co umożliwiało jej prowadzenie działalności szpiegowskiej. Otrzymała za to wysokie odznaczenie wojskowe, ale swoje poświęcenie dla Ojczyzny okupiła torturami, które zrujnowały jej zdrowie. Z zesłania pan Roman zapamiętał trudne warunki bytowe i ciężką pracę, ale również piękno dzikiej, syberyjskiej przyrody.
Nasza szkoła uczestniczyła we wszystkich edycjach projektu ogólnopolskiego "Opowiem Ci o wolnej Polsce" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. W dniach 20-22 maja Agnieszka, Małgosia i Patryk pojadą do Warszawy by na ogólnopolskiej konferencji zaprezentować przygotowany przez nich film w gmachu IPN. Organizatorzy projektu przygotowali szereg niespodzianek: zwiedzanie Warszawy z przewodnikami IPN, warsztaty w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkania ze znanymi dziennikarzami, historykami itp. Film można obejrzeć na blogu projektu Opowiem Ci o wolnej Polsce.


 11 maja 2012 Nabór wolontariuszy
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (opiekun serwisu regionalnego dolnoslaskie.ngo.pl) poszukuje wolontariuszy/ek z terenu województwa dolnośląskiego chętnych do tworzenia autorskich tekstów publikowanych na portalu dolnoslaskie.ngo.pl. OGŁOSZENIE DO POBRANIA


 27 kwietnia 2012 Pożegnanie klas trzecich


 24-25 kwietnia 2012
W dniach 24-25 kwietnia 2012r. klasa 2tk wraz z wychowawcami Wiesławem Zwolakiem i Teresą Rybą, pojechała na wycieczkę do Warszawy. Wspólnie z nami w wyjeździe wzięli udział uczniowie Technikum Elektrycznego z Wrocławia. Spod szkoły wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 4:15 i w niecałe 9 godzin dotarliśmy do Stolicy. Podróż minęła dosyć szybko. Z okien piętrowego autobusu podziwialiśmy postęp prac przy budowie autostrad. Od Wielunia do samej Warszawy trasa prowadziła przez plac budowy. I nie miejmy złudzeń. Do zakończenia obecnych inwestycji potrzeba co najmniej pół roku! W Warszawie przywitał nas Pałac Kultury i Nauki. Nie jest on już najwyższym budynkiem stolicy. Obok zostały wzniesione inne wieżowce, a najmłodszy i najwyższy to "Żagiel", który ma zostać oddany do użytku w najbliższym czasie. Pierwszy dzień naszej wycieczki przeznaczony był na zwiedzenie tego pięknego miasta. Idąc Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się w stronę Starego Miasta i Zamku Królewskiego. W dali zobaczyliśmy Stadion Narodowy. Na godzinę 16:30 mieliśmy zaplanowany obiadokolację w barze przy Politechnice Warszawskiej. Ale droga była dosyć długa, szliśmy tam ponad godzinę. Czym bliżej, tym wzrastał apetyt. Niestety jedzenie, które zostało podane nie zaliczę do tych najlepszych. Wieczorem najbardziej wytrwali wyruszyli do Złotych Tarasów. Następnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Muzeum Powstania Warszawskiego wywarło na nas ogromne wrażenie. Ciemna, mroczna atmosfera potęgowała przeżycia tamtych lat. Większość z nas była mocno zaciekawiona samolotem B-24, który był swoistych rozmiarów. Wizyta trwała krótko. Ponieważ mieliśmy ścisłe ustalony termin wejścia do Centrum Nauki. Mimo olbrzymich korków dotarliśmy na czas. Centrum przyciąga bardzo dużo dzieci i młodzieży. Pokazano w nim w dosyć ciekawy sposób zjawiska i prawa fizyczne. Po 3 godzinach bawienia się i sprawdzania różnych ciekawych modeli pojechaliśmy na Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W Sobótce byliśmy ok. godziny drugie. Moim zdaniem Wycieczka bardzo udana. Miło było zobaczyć Warszaw, jej zabytki, muzea. Nasi wychowawcy byli również bardzo wyrozumiali oraz pozytywnie nastawieni. Wycieczka trwała tylko dwa dni, ale naprawdę sporo zwiedziliśmy oraz sporo dowiedzieliśmy się na temat stolicy i jej historii. Mam nadzieję, że zobaczymy jeszcze nie jedno tak wspaniałe miejsce.
Remigiusz Bundzyło

 5 kwietnia 2012
W dniu 2 czerwca 2012 r. na terenie przyległym do Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce odbędzie się Piknik Napoleoński. Powiatowy Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania dla I Pułku Strzelców Konnych Księcia Marszałka Józefa Poniatowskiego w Sobótce za pomoc w organizacji Pikniku Napoleońskiego. Plan Pikniku: ZOBACZ


 2 kwietnia 2012
Wesołego Alleluja i mokrego Dyngusa wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi, życzy szkolny lew Mamfred

 1 kwietnia 2012
Nauczyciele uczący klase 1 kt składają podziekowanie za wspaniały prima-aprilisowy prezent. Karykatury są lepsze od oryginałów.Autorem jest Grzesio Waksmundzki. Brawo.


 5 marca 2012 Studniówka 2012
Dnia 14 stycznia 2012r. w restauracji "Pod Basztą" odbyła się jakże cudowna studniówka klas 3F1 i 3F2. Impreza zaczęła się o 19:00 przywitaniem wszystkich zgromadzonych. Został wzniesiony toast przez Dyrektora oraz krótkie przemówienie. Przystąpiono do Poloneza, który wyszedł rewelacyjnie. Wszyscy wyglądali uroczo: dziewczęta sukienki, makijaż, fryzury, a chłopcy garnitury, krawaciki. Następnie wykonaliśmy pociąg: uczniowie, partnerzy, nauczyciele. Gdy wszyscy zmęczeni zasiedli do stołów podano obiad. Nadszedł czas na zabawę, w trakcie zrobiono przerwę, aby ogłosić konkurs na Miss i Mistera studniówki 2012. Juri było wybrane już wcześniej i przez godzinę obserwowało jak wszyscy się bawią, po czym ogłoszono wyniki, że Miss zostaje Edyta Bronicka a Misterem Dawid Kozak (oczywiście wszyscy z klasy 3F2). Wszyscy utworzyli koło a w środku tańczyli zwycięscy. Bal trwał nadal. Następną atrakcją balu był konkurs dla nauczycieli, który polegał na rozpoznaniu uczniów z dziecięcych lat. Cały czas podawano nowe, smakowite przekąski, niewiadomo było czy się bawić czy jeść. Koło godziny 21:30 podano tort, który został ufundowany przez właściciela restauracji. Byliśmy bardzo miło zaskoczeni tym faktem. Trzecią i ostatnią zabawą zorganizowaną przez nas było karaoke: jeden stolik + nauczyciel, po fakcie zorientowaliśmy się, że nie był to najlepszy pomysł i źle dobrane piosenki, ale było śmiesznie. Nauczyciele wyglądali na zadowolonych przez cały czas trwania balu. Moim zdaniem studniówka była udana, bawiłam się świetnie i z miłą chęcią poszłabym raz jeszcze.
Marta


 Festiwal Nauki
Po raz już czternasty odbył się we Wrocławiu Festiwal Nauki. Z uczniów naszej szkoły uczestniczyła w nim klasa 1kt pod opieką wychowawców - p. Tomasza Traczyńskiego i p. Jolanty Grocholskiej. Z programu festiwalu spośród wielu propozycji wybraliśmy wycieczkę śladami średniowiecznych skazańców. Prowadzili ją miejscy przewodnicy, którzy podzielili uczestników na grupy, aby uniknąć tłoku w wąskich uliczkach Starego Miasta. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się o wymiarze sprawiedliwości w średniowieczu: m.in. o miejskim prawie sądowniczym, zwyczajowym prawie azylu w kościele, rodzaju stosowanych kar, niektórych bardzo drastycznych. Poznaliśmy szczegóły wykonywania zawodu kata. Obejrzeliśmy ocalałe w mieście zabytki średniowiecznego prawa: pręgierz, więzienie z tajemnymi znakami pozostawionymi przez dawnych więźniów oraz usłyszeliśmy legendę o Dzwonie Biednych Grzeszników. Po wycieczce udaliśmy się jeszcze do oddziału Muzeum Miejskiego w Arsenale. Znajduje się tam Muzeum Militariów z salami bronią dawną, bronią palną oraz białą żołnierzy polskich XVIII-XX w. Arsenał mieści również Muzeum Archeologiczne, gdzie zobaczyliśmy zabytki Śląska od epoki kamienia: przedmioty codziennego użytku, biżuterię, przedmiotu kultu; również z terenu Sobótki i jej okolic. Ciekawą atrakcją jest naturalnej wielkości wczesnośredniowieczna chata z pełnym wyposażeniem. Muzeum bardzo się podobało i polecamy go wszystkim, którzy w nim jeszcze nie byli. Wyjazd stał się też okazją do integracji klasy, ponieważ była to nasza pierwsza wspólna wycieczka. Jolanta Grocholska Zobacz galerię

 Dzień chłopaka
Dnia 30 września klasa 2 EF obchodziła specjalny dzień chłopaka. Wszystkie dziewczyny z klasy milczały do tego dnia i szeptały za naszymi plecami, by utrzymać tajemnicę. Wiedzieliśmy tylko, że czeka nas ognisko pod schroniskiem, ale co się na nim wydarzy, dowiedzieliśmy się dopiero, gdy już tam byliśmy. Nasze dziewczyny zorganizowały nam bardzo męskie zawody. Między innymi plecenie warkocza, przywiązywanie guzika do materiału oraz malowanie z zamkniętymi oczyma. Na koniec odbył się wielki pojedynek siły - przeciąganie liny chłopcy kontra dziewczęta. Ogólnie zabawa była rewelacyjna, za co bardzo dziękujemy naszym koleżankom. Teraz tylko my musimy kombinować, by wspominały swój dzień tak dobrze, jak my. A więc w imieniu chłopaków z klasy jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY! : Jan Rosiński Fot. Małgorzata Obłokowska Zobacz galerię

 10 grudnia 2011
21 listopada odbyła sie ostatnia wycieczka organizowana w ramach realizacji projektu Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji. Klasa 3ef pod opieką Pani Moniki Szimy-Efinowicz i Pani Grażyny Milki pojechała do MultiCentrum w Jaworze. MultiCentrum przeprowadziło zajęcia edukacyjne pod hasłem "Eksperyment w nauce i technice" oraz "Energia odnawialna". W czasie pracy zostały wykorzystane klocki K'nex z instrukcjami do budowania oraz systemy komputerowe z obszaru automatyki, oprogramowanie MultiLab i inne pomoce dydaktyczne. Młodzież zobaczyła także Kościół Pokoju oraz uczestniczyła w lekcji muzealnej dotyczącej konserwacji dzieł sztuki. Zobacz galerię


 2 grudnia 2011 - Zakończyła się realizacja projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji"
Zobacz miniportal z realizacji projektu Projekt - Dolnośląska Szkoła liderem...


 14 listopada - Dzień bez pytania
Pierwsza nagroda dla klasy 1 ef za "patriotyzm" - wybrany dzień bez pytania. Gratulacje.

 10 listopada - Obchody Święta Narodowego w naszej szkole
Samorząd Szkolny dziekuje wszystkim uczniom, którzy włączyli się w obchody Święta Niepodległości.

 13 października 2011 Otrzęsiny po rycersku
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wraz z pomocą klasy 2ef i firmą Rycar- Organizacja pokazów i widowisk rycerskich, przygotował otrzęsiny w klimacie średniowiecza. W ten sposób Dzień Edukacji Narodowej w którym brały udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami był zupełnie inny niż zwykle. Sala Gimnastyczna Ośrodka Wychowawczego w Sobótce (który nas gościł i bawił się z nami) zamieniła się w salę dworską na której panowali książę Piotr i księżna Aleksandra (przewodniczący i zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego) wraz ze świtą. Dworzanie nie zapomnieli o tradycjach szkolnych otrzęsin kultywowanych od wielu lat. Nie zabrakło "przysięgi lwa", oraz picia "niebiańskiego trunku". Nasi zaprzyjaźnieni rycerze z grodu Opole przeprowadzili prawdziwe, średniowieczne zabawy rycerskie dla wszystkich klas obecnych na imprezie. Wśród zabaw można było powalczyć mieczem z prawdziwym Wikingiem, pobiec w staropolskich gaciach z lancą, postać za karę w dybach. Zaprezentowali strój średniowiecznego żaka, pasowali pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły, a następnie przeprowadzili warsztaty tańca średniowiecznego. W całej zabawie uczestniczyły również dziewczęta z Ośrodka Wychowawczego, które w wielu zabawach pokazały spryt i prawdziwie rycerskie umiejętności. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji otrzęsin, bardzo dziękujemy.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Szima-Efinowicz


 12 września 2011 Nowy plan lekcji
Nowy plan lekcji do pobrania TUTAJ

 8 września 2011 Wykaz konsultacji nauczycieli dla rodziców
Do pobrania wykaz konsultacji nauczycieli dla rodziców TUTAJ

 7 września 2011 Wyjazd klasy 2ef do MultiCentrum w Jaworze
W ramach realizacji projektu Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji, klasa 2ef, pod opieką Pani Marzeny Cempy-Lubienieckiej i Pani Teresy Ryby, pojechała do MultiCentrum w Jaworze. Cała przygoda rozpoczęła trochę wcześnie - 6:30 odjazd spod naszego Liceum do Multicentrum w Jaworze. Gdy byliśmy w wyznaczonym miejscu, zaczęliśmy szukać muzeum. Po drodze zwiedziliśmy z zewnątrz Kościół Pokoju, a potem powędrowaliśmy do Miejskiego Muzeum na wykład o kopalnictwie na ziemiach śląskich, opowiadający o wydobywanych minerałach w masywie Ślęży oraz na całym terenie naszego województwa. Po dość nudnym wykładzie wróciliśmy do celu naszej wyprawy i ruszyliśmy w kierunku Multicentrum. Na miejscu czekały na nas filmy na temat: "Eksperymenty w nauce i technice" oraz "Energia odnawialna". Skorzystaliśmy z opcji pierwszej i oglądaliśmy film o odkryciach dotyczących piramid w Egipcie. Po krótkiej dyskusji rozeszliśmy się do wybranych przez siebie sal. Były to pomieszczenia dotyczące między innymi: logistyki, ochrony środowiska, różnych źródeł energii. Większość uczestników wybrała dział logistyki, gdzie wykonywało się konstrukcje z klocków K'nex. Podzieleni na grupy wybraliśmy rodzaj budowli i rozpoczęliśmy pracę. Po wykonaniu swoich konstrukcji programowaliśmy je bądź podłączaliśmy do baterii i obserwowaliśmy ich działanie. Wycieczka była w pełni udana, wypełniona zabawą i wieloma przydatnymi informacjami. Zachęcam do częstszych wycieczek tego typu : Jan Rosiński Zobacz galerię


 19 czerwca 2011 Zobacz galerię z festynu historycznego "Zanurzeni w Starej Baśni"
TUTAJ

 30 sierpnia projekt "Dolnosląska e-Szkoła"
27 kwietnia 2009 nasza szkoła przystapiła do realizacji projektu "Dolnosląska e-Szkoła". Patronat nad projektem objął: Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Departament Spraw Społecznych . Przedstawiciele w/w: koordynator ze strony Urzędu Marszałkowskiego Zenon Tagowski i prof. Maciej M. Sysło. "Dolnośląska e-Szkoła" jest to projekt edukacyjny realizowany poprzez komplementarne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia projektowe:
 • rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT Information and communication technologies , języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych;
 • wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania;
 • wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką;
 • rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również w formie e-learningu.
 • studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną,
Projekt obejmuje następujące komponenty:
 • zakup platformy e-learningowej wraz z oprogramowaniem i zasobami edukacyjnymi
 • wyposażenie szkół w sprzęt niezbędny oraz oprogramowanie umożliwiające efektywne wdrożenie e-usług edukacyjnych zarówno w procesie nauczania i uczenia się
 • realizacje projektów szkoleniowych w ramach działania 9.4 PO KL oraz 9.1.2 PO KL
Zobacz więcej

 15 sierpnia 2011 Zakończenie roku szkolnego klas trzecich
Dnia 29 kwietnia 2011r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Pierwsza część uroczystości odbyła się przy budynku liceum, gdzie trzecioklasiści pożegnali szkolnego lwa, następnie maturzyści i grono pedagogiczne udali się do sali kinowej w Gimnazjum Gminnym w Sobótce. Maturzyści zostali pożegnani przez Dyrektora PZS oraz wychowawców. Przemówienie w imieniu uczniów wygłosiła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Aleksandra Dziaczyńska. W ramach części artystycznej, przygotowanej przez p. Magdalenę Nogaj, trzecioklasiści wysłuchali komentarza sportowego zachęcającego do wygrania zawodów maturalnych w wykonaniu Dawida Kozaka i Sebastiana Lagnera oraz obejrzeli prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów klas drugich i trzecich. Następnie przystąpiono do rozdawania nagród oraz świadectw. Najwięcej zdobyła ich Paulina Sobolewska, która przez okres dwóch lat otrzymywała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Świadectwo z wyróżnieniem otrzymała również Marta Jaremko. Niewiele do "czerwonego paska" zabrakło Karolinie Szewczyk. Listy gratulacyjne otrzymali też rodzice wymienionych uczennic. Duża część maturzystów została nagrodzona za aktywność w życiu szkoły. Na szczególne wyróżnienie w tej dziedzinie zasłużyli: Paulina Sobolewska, która otrzymała również tytuł DZIENNIKARZA ROKU, Mateusz Rusin, Karolina Szewczyk, Patrycja Kuriata i Dżesika Trojnar.
Wszyscy uczniowie otrzymali - przygotowany przez p. Jolantę Grocholską i p. Barbarę Powązkę - pamiątkowy numer gazetki szkolnej, który w całości był im poświęcony. Uroczystość zakonczyła się wręczeniem kwiatów panu dyrektorowi, wychowawcom oraz wszystkim nauczycielom. ZOBACZ GALERIĘ

Jolanta Grocholska


 8 lipca 2011 Nasi mistrzowie siatkówki na finałach w Gdańsku
Nasi mistrzowie siatkówki, Remigiusz Bundzyło i Paweł Zasada na finałach w Gdańsku na hali "Ergo Arena" wraz z drużyną zdobyli puchar. Zobacz galerię. ZOBACZ 20 czerwca 2011 Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" to wielka społeczna akcja pod patronatem Telewizji Polskiej, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Towarzystwa Miłośników kultury Kresowej. Telewizja Wrocławska od dziesięciu lat zajmuje się kresowymi nekropoliami. W przedsięwzięcie zaangażowało się również nasze liceum i technikum. Koordynatorami akcji były: p. Monika Szima-Efinowicz i p. Jolanta Grocholska. Podjęto szereg działań, nie ograniczając się tylko do zbiórki pieniędzy. ZOCZACZ WIECEJ...

 29 czerwca 2011 Nasi mistrzowie siatkówki
Paweł Zasada oraz Remigiusz Bundzyło razem z drużyną UKS Świdnica uzyskali awans do finałów Polski w amatorskiej plus lidze, która odbędzie się w Gdańsku. Aby dostać się do półfinałów Polski, wpierw nasza ekipa zmiotła swoich rywali we Wrocławiu, gdzie rozgrywki ligowe odbywały się na hali "Redeco" przy ulicy Rogowskiej. Następnie 12 czerwca pojechaliśmy na półfinały Polski do Poznania, gdzie czekało na nas 5 bardzo mocnych drużyn...
Więcej TUTAJ

 19 czerwca 2011 Zobacz galerię z festynu historycznego "Zanurzeni w Starej Baśni"
TUTAJ

 17 czerwca 2011 Festyn historyczny "Zanurzeni w Starej Baśni"
Powiatowy Zespół Szkół Nr 3 w Sobótce oraz firma Rycar - Organizacja Imprez i Pokazów Rycerskich mają przyjemność zaprosić do średniowiecznej wioski u stóp góry Ślęży. Młodzież naszej szkoły wraz z rówieśnikami z zagranicy pod kierunkiem historyków przygotowała projekt pod tytułem "Zanurzeni w Starej Baśni". Będzie on rekonstrukcją życia w średniowieczu. Impreza odbędzie się 18-19 czerwca na terenie przyległym do liceum. Szczegóły na głównej stronie projektu http://www.pzs3.cba.pl/basn/index.html

 15 czerwca 2011 Internetowa gazetka
Klasa 2f przygotowała internetową gazetkę o tematyce filmowej. Zapraszamy do zapoznania się z gazetką TUTAJ


 27 maja 2011 Kodeks - Szkoła z klasą
TUTAJ Uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji projektu "Szkoła z klasą" opracowali KODEKS 2.0


 27 kwietnia 2011 Spotkanie z Haliną Śledzik-Kamińską
27 kwietnia, klasa 1f w ramach projektu "Zanurzeni w Starej Baśni", sprzątała i czyściła z chwastów kręgi kultowe na Ślęży pod kierunkiem konserwatora zabytków Pani Haliny Śledzik -Kamińskiej. Młodzież wysłuchała wykładu pani konserwator, specjalisty do spraw archeologicznych, na temat najstarszej historii Ślęży i obejrzała miejsca z nią związane.

 13 kwietnia 2011 Wycieczka do MultiCentrum w Jaworze
W ramach realizacji projektu Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji, klasa 1 kt, pod opieką Pana Wiesława Zwolaka i Pani Sylwii Nejfert, pojechała do MultiCentrum w Jaworze. MultiCentrum przeprowadziło zajęcia edukacyjne pod hasłem "Eksperyment w nauce i technice". W czasie pracy zostały wykorzystane klocki K'nex z instrukcjami do budowania, systemy komputerowe z obszaru automatyki, oprogramowanie MultiLab i inne pomoce dydaktyczne.
Zobacz galerię

 30 marca 2011 "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"
Na Dolnym Śląsku, po raz drugi rusza akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Akcję zainicjowała pani redaktor telewizji regionalnej - Grażyna Orłowska - Sondej. Akcja polega na poznaniu sytuacji polskich cmentarzy na Ukrainie, Litwie, Białorusi, poszukiwaniu korzeni własnej rodziny na wschodzie, porządkowaniu cmentarzy za pieniądze ze zbiórek przeprowadzonych na Dolnym Śląsku. W tym roku udział w akcji zadeklarowało 200 tys uczniów. Na Dolnym Śląsku ponad milion ludzi przyznaje się do kresowych korzeni i wielu z nich chce wspierać prowadzoną od 10 lat akcję ratowania polskich cmentarzy. Pani redaktor Grażyna Orłowska-Sondej policzyła, że jeśli każdy uczeń naszego województwa ofiaruje tylko jedną złotówkę na tę akcję, to wyremontowanych zostanie 40 cmentarzy. Jeśli dziś nie podejmiemy tej akcji, za kilka lat po większości tych miejsc nie będzie już śladu. Czy nasi pradziadowie nie zasługują na wieczny odpoczynek w godnym miejscu? Zbiórkę pieniędzy poprzedzą wykłady nauczycieli z naszej szkoły prezentujące sytuację cmentarzy na Kresach. Zbiórka została zaplanowana na dni 9-14 kwietnia. Akcja uzyskała poparcie Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Kuratorium Oświaty. Akcję w naszej szkole prowadzą:
Monika Szima-Efinowicz, Jolanta Grocholska, Tomasz Traczyński i Marcin Robak.

 17 marca 2011 Wycieczka w Doline Bobru
W ramach realizacji projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacyjnym" 17 marca odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna tym razem w Dolinę Bobru. Cele wyjazdu:
 • Poznanie bioróżnorodności i zależności między organizmami poprzez zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego.
 • Zrozumienie wpływu nauki i technologii na świat przyrody.
 • Poznawanie funkcjonowania ekosystemu leśnego i łąkowego - struktury, funkcjonowania i znaczenia dla środowiska.
 • Rozpoznawanie pospolitych gatunków flory i fauny.
 • Rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą.
 • Poznawanie dziedzictwa kulturowego, naukowego, historycznego i przyrodniczego Dolnego Śląska.


 22 marca 2011 "Światowy Dzień Wody"
Klasa 2F uczestniczy w projekcie "Patrz i zmieniaj". Jednym z etapów działań było zorganizowanie obchodów "Światowego Dnia Wody" w ramach, którego obejrzeli film "Święta woda" oraz wykonali ulotkę dotyczącą oszczędzania wody. Ulotka została rozdana mieszkańcom Sobótki.
Zobacz więcej "Światowy Dzień Wody"

 21 marca 2011 "Zanurzeni w Starej Baśni"

Głównym zadaniem projektu jest stworzenie średniowiecznej wioski zamieszkałej przez Słowian, Jaćwingów,Wikingów i Germanów z wyżej wymienionych stron. Przez 4 dni młodzież będzie mieszkać w warunkach na miarę możliwości zbliżonych do średniowiecza. Budując swoją wioskę, mieszkając w atmosferze nocnych najazdów, szyjąc ubrania, wykonując ozdoby, sporządzając posiłki w warunkach plenerowych, będzie uczestniczyć w licznych warsztatach średniowiecznych. Organizatorzy planują zorganizować dramy historyczne, warsztaty rzemieślnicze, pokazy walk rycerskich, wykłady przybliżające cały okres średniowiecza. Zajęcia będą prowadzone przez historyków i specjalistów pedagogiki kreatywnej.
Zobacz stronę projektu "Zannurzeni w Starej Baśni" M.Szima-Efinowicz
 8 lutego 2011 Zanurzeni w Starej Baśni
Rozpoczęły się przygotowania do projektu międzynarodowego pt: ZANURZENI W STAREJ BAŚNI którego realizacja jest zaplanowana w terminie od 16 do 20 czerwca 2011 roku. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce , Stowarzyszenie Pogodnych Artystów STOPA z Opola oraz Rycar - Organizacja imprez i pokazów rycerskich z Opola.
PZS 3 jako gospodarz imprezy, zaprosił do współpracy szkoły średnie z Polski (Oleśnica, Ełk), Rosji (Kaliningrad, Hrabrowa), Niemiec (Warendorf) i Ukrainy (Kijów). Głównym zadaniem projektu jest stworzenie średniowiecznej wioski zamieszkałej przez Słowian, Jaćwingów,Wikingów i Germanów z wyżej wymienionych stron. Przez 4 dni młodzież będzie mieszkać w warunkach na miarę możliwości zbliżonych do średniowiecza. Budując swoją wioskę, mieszkając w atmosferze nocnych najazdów, szyjąc ubrania, wykonując ozdoby, sporządzając posiłki w warunkach plenerowych, będzie uczestniczyć w licznych warsztatach średniowiecznych. Organizatorzy planują gry plenerowe w masywie góry Ślęży, dramy historyczne, warsztaty rzemieślnicze, tańce, pokazy walk rycerskich, prezentacje tematyczne, wykłady przybliżające cały okres średniowiecza. Zajęcia będą prowadzone przez historyków i specjalistów pedagogiki kreatywnej.
Wszystkie zaproszone do projektu szkoły pochodzą z regionów o bogatych tradycjach historycznych i mają szereg doświadczeń w realizacji projektów humanistycznych. Do projektu zainspirowała nas działalność aktywnych mieszkańców i organizacji Sobótki i okolic, które od lat przygotowują historyczne imprezy zwłaszcza w okresie nocy świętojańskiej.
Celem naszego projektu jest głębsze poznanie historii średniowiecza, która dla naszego regionu jest szczególnie ważna. Obok aspektu pedagogicznego, nasza impreza może stać się promocją regionu, szkoły i organizacji, które będą nas wspierać w tym odpowiedzialnym zadaniu. Dlatego zdecydowaliśmy się na termin bliski Nocy Świętojańskiej, który mieszkańcom regionu kojarzy się z wczesnośredniowiecznymi, słowiańskimi obrzędami.
Zdecydowaliśmy się na projekt ze szkołami z Niemiec i Rosji mając świadomość jak ważna jest współpraca zagraniczna z tymi krajami w dzisiejszych czasach. Pragniemy pogłębiać i dążyć do współdziałania pomiędzy naszymi krajami poprzez to, co jest pasją nas wszystkich. Już niedługo powstanie strona internetowa dla projektu. Z niej będzie można się dowiedzieć więcej o samym projekcie, naszych partnerach i sponsorach. Rekrutacja do projektu już wkrótce. Bliższych informacji udziela Monika Szima-Efinowicz i Marcin Robak.

 7 lutego 2011 "Opowiem ci o wolnej Polsce"
Ruszyła kolejna edycja projektu "Opowiem ci o wolnej Polsce". Uczniowie Marta Jaremko, Paulina Sobolewska, Paweł Zasada, Patrycja Kuriata przygotowują reportaż historyczny o świadku historii z okresu II wojny światowej. W tym roku świadkiem jest moja babcia -Eugenia Krzysztofik. W trakcie wywiadu opowiedziała nam o tułaczce swojej rodziny przez śniegi Syberii, stepy Kazachstanu do Indii. Zapraszamy na str Ogólnopolską Projektu Opowiem ci o wolnej Polsce, gdzie autorzy na stronie głównej zamieścili krótkie notki o najciekawszych tegorocznych tematach, w tym o naszym szkolnym projekcie. Adres www.ceo.org.pl Wejdź na stronie w zakładkę Rosną już nowe projekty. Czytaj więcej M.Szima-Efinowicz


 30 sierpnia projekt "Dolnosląska e-Szkoła"
27 kwietnia 2009 nasza szkoła przystapiła do realizacji projektu "Dolnosląska e-Szkoła". Patronat nad projektem objął: Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Departament Spraw Społecznych . Przedstawiciele w/w: koordynator ze strony Urzędu Marszałkowskiego Zenon Tagowski i prof. Maciej M. Sysło. "Dolnośląska e-Szkoła" jest to projekt edukacyjny realizowany poprzez komplementarne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia projektowe:
 • rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT Information and communication technologies , języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych;
 • wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania;
 • wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką;
 • rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również w formie e-learningu.
 • studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną,
Projekt obejmuje następujące komponenty:
 • zakup platformy e-learningowej wraz z oprogramowaniem i zasobami edukacyjnymi
 • wyposażenie szkół w sprzęt niezbędny oraz oprogramowanie umożliwiające efektywne wdrożenie e-usług edukacyjnych zarówno w procesie nauczania i uczenia się
 • realizacje projektów szkoleniowych w ramach działania 9.4 PO KL oraz 9.1.2 PO KL
Zobacz więcej


Archiwum...
 27 grudnia 2010
Głosujcie na pracę Szymona Stanisławka pt. "Tęsknota", z klasy 2f.
Adres strony: http://chopingarageband.pl/fotografia.html . Głosowanie trwa do jutra.

 24 grudnia 2010

Księżyc usiadł na gałęzi, Gwiazda nad nim zaświeciła
Idą Święta! Idą Święta! Wszystkim wokół obwieściła.
 Gdzie te Święta? Kto je widział? Zapytała Chmura?
 Skąd przychodzą? Dokąd idą? Może przejdą jak wichura?
  Ja widziałam - rzekła Gwiazda.
  Są w marketach, na choince i w Reklamach.
Tam ich nie ma - odparł Człowiek.
Są w Betlejem i w zapracowanych Mamach
 

 17 grudnia 2010 warsztaty profilaktyczne pt.: "HIV- bać się czy nie?"
 • Program warsztatów: TUTAJ
 • Prezentacja - "HIV- bać się czy nie?" TUTAJ

 17 listopada 2010 Dzień Papieski

Dnia 28 października w sali wystawowej Muzeum Ślężańskiego w Sobótce zaprezentowany został montaż słowno - muzyczny pt. "Jan Paweł II odwaga świętości" wzbogacony multimedialną prezentacją, ukazującą wybrane fragmenty z życia Ojca Świętego. Tytuł przedstawienia nawiązywał do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego obchodzonego w naszej ojczyźnie. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez uczniów klas pierwszych. Uroczystość miała na celu zaprezentowanie dzieła Jana Pawła II oraz ukazanie świętości papieża. Dzięki dużemu zaangażowaniu i pracy osób występujących mieliśmy okazję uczcić osobę Ojca Świętego. Opracowała: Maria Varanka-Traczyńska

 12 listopada 2010 Salon maturzystów

13 września klasy trzecie udały się do Wrocławia, gdzie na Politechnice odbywał się - jak co roku - salon maturzystów. W uroczystym otwarciu Wrocławskiego Salonu Maturzystów 2010 wzięli udział m.in. Lilla Jaroń - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tadeusz Więckowski - Rektor Politechniki Wrocławskiej, Wojciech Małecki - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty oraz wiceprezydent Wrocławia - Jarosław Obremski. Podczas dwóch dni prezentowały się uczelnie wyższe publiczne i prywatne przede wszystkim z Wrocławia, ale także z Warszawy, Gdyni, Kalisza, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Zielonej Góry. Można było również odwiedzić stoisko Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, aby dowiedzieć się szczegółów na temat egzaminu dojrzałości i zapoznać się z arkuszami maturalnymi z ostatniego roku. Byliśmy wśród 5 tys. uczniów, którzy tego dnia odwiedzili Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej. Naszymi opiekunami byli wychowawcy: p. Jolanta Grocholska i p. Tomasz Traczyński. Mieliśmy okazję obejrzeć stoiska prezentujących się szkół wyższych, dowiedzieć się interesujących nas informacji, otrzymać ulotki i przygotowane przez uczelnie prezenty. Wysłuchaliśmy również wykładu eksperta OKE na temat matury z matematyki. Zostaliśmy zapoznani z wynikami egzaminu, zadaniami, które sprawiały najwięcej i najmniej trudności. Ekspert udzielił także wielu cennych rad na temat przygotowania się do egzaminu z tego przedmiotu. Wyjazd okazał się pożyteczny, co mamy nadzieję udowodnić na maturze. Redakcja gazetki "Pod lupą"

 12 listopada 2010 Wycieczka integracyjne klasy 1 kt

Dnia 8 października uczniowie klasy 1 TK wraz z obojgiem wychowawców wybrali się na planowaną od dawna wycieczkę integracyjną. Początkowo planowano udać się do pobliskiego Gimnazjum gdzie tego samego dnia miała odbyć się prezentacja na temat Zabytków i Geologii Ślęży i okolic, lecz plan nie wypalił. Nie zrażeni tym uczniowie postanowili zdrowo spędzić ten dzień i wspiąć się na samą górę Ślęży, by po drodze oglądać to o czym słuchali by na wykładzie. Po prawie 1,5 godzinnej wpinaczce , wszyscy w dobrych nastrojach dotarli na sam szczyt. Jedni postanowili chwile odpocząć, inni natomiast szybko popędzili na wieżę widokową, z której pomimo chmur widok był piękny. Gdy emocje opadły, zmęczeni i głodni usiedli wokół ogniska by posilić się upieczonymi kiełbaskami. Po posiłku wszyscy zwarci i gotowi ruszyli w drogę powrotną, trwającą mniej więcej tyle samo co droga na górę. Około godz.14.00 uczestnicy wycieczki rozstali się pod budynkiem Liceum i udali się do domów. Opracował: Michał Szaszkiewicz

 12 listopada 2010 Wycieczka integracyjne klasy 1 ef

W DNIU 14 PAŹDZIERNIKA ODBYŁA SIĘ WYCIECZKA ZAPOZNAWCZA KLASY 1EF, KTÓRĄ POPROWADZIŁ PAN MARCIN ROBAK WRAZ Z PANIĄ MARZENĄ CEMPĄ. O GODZINIE 9:00 WYSZLIŚMY SPOD SZKOŁY, A NA GÓRZE BYLIŚMY JUŻ O GODZINIE 10:30. PO WEJŚCIU NA GÓRE CHŁOPCY WRAZ Z POMOCĄ PANA MARCINA ROZPALILI OGINSKO. PO JAKIMŚ CZASIE ZEBRALIŚMY SIĘ WSZYSCY W SCHRONISKU, W KTÓRYM CZEKAŁY NA NAS ZABAWY PRZYGOTOWANE PRZEZ PANIĄ CEMPĘ. PIERWSZA ZABAWA TO: "ZNAKI ZODIKAU". POLEGAŁA ONA NA TYM, ŻE DZIELILIŚMY SIĘ NA GRUPY ZE WZGLĘDU NA ZNAK I SZUKALIŚMY JEGO WSPÓLNYCH CECH. O TO KILKA PZYKŁADÓW: LEW: CZASAMI DOBRY A CZASAMI ZŁY HUMOR, POCZUCIE HUMORU ZA TO KOZIOROŻEC JEST POUKŁADANY ALE MAŁO ZORGANIZOWANY, WAGA , SKORPION I BLIZNAKI TO SAME IDEAŁY , KTÓRE MAJĄ MAŁO WAD . WAGA JEST ZDYSTANSOWANA DO SIEBIE I CIEKAWA ŻYCIA. DRUGĄ ZABAWĄ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ PANIA CEMPE BYŁA ZABAWA PT: "BANK PYTAŃ". POLEGA ONA NA DOSTANIU KARTEK, NA KTÓRYCH MUSIELŚMY NAPISAC PYTANIE DO OSOBY, KTÓRĄ CHCEMY POZNAC I POŹNIEJ KAŻDY ODPOWIADAŁ NA WYLOSOWANE PYTANIE. POD KONIEC ZABAW, KAŻDY ODPOWIADAŁ NA PYTANIE: "CO BYŚ ZABRAŁ NA BEZLUDNA WYSPĘ?". O GODZINIE 12:00 POSTANOWILIŚMY ZROBIĆ SOBIE WSPOLNE ZDJECIE KOLO SCHRONISKA I ZEJSĆ NA DÓŁ. OKOŁO 14:00 BYLIŚMY JUŻ KOŁO SZKOLY I ROZESZLIŚMY SIĘ DO SWOICH DOMÓW. WYCIECZKA BYŁA BARDZO UDANA I W KAŻDYM Z NAS ZOSTANIE DŁUGO W PAMIĘCI. Opracowała: Sylwia Hrycak

 8 listopada 2010 Wycieczka na Śnieżnik

W ramach realizacji projektu Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacyjnym". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego" w dniach 27-28 października odbyła się wycieczka edukacyjna do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Zwiedziliśmy:
 • Kłodzko
 • Muzeum Górnictwa Złota w Złotym Stoku
 • Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie
 • Ogród Bajek i Wodospad Wieliczki w Międzygórzu
 • Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
 • Bazylikę w Bardzie
 • Krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich
Więcej TUTAJ Zobacz galerię

 5 listopada 2010 Dolnośląska szkoła

Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacyjnym "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego"

Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych-podnoszenie jakości procesu kształcenia, wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kluczowych poprzez realizację programów rozwojowych na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a także wdrażanie przyjętych rozwiązań do praktyki szkolnej. Cele szczegółowe projektu: wsparcie merytoryczne i finansowe 250 szkół realizujących projekty kluczowe we wdrożeniu programów rozwojowych szkoły; wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych w procesie kształcenia z uwzględnieniem równości szans kobiet i mężczyzn; rozwój kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem ICT i nauk matematyczno- przyrodniczych poprzez stymulowanie aktywności fizycznej ucznia. Działania projektu pozwolą osiągnąć określone cele edukacyjne zapisane również w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 r., które w pełni korespondują ze strategią wspólnotową oraz podobnymi dokumentami krajowymi. Generalnie zakłada się równość kobiet i mężczyzn w dostępie do niniejszego projektu, jednak ze względu na przytoczone wyżej zróżnicowania osiągnięć szkolnych w zależności od płci, zaplanowano stosowne preferencje przy poszczególnych formach wsparcia przewidzianych w projekcie. I tak dziewczęta, w proporcjach stosownych do efektów kształcenia uzyskiwanych przez poszczególne szkoły, uzyskają pierwszeństwo w dostępie do zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i ICT, a wskaźniki w tym względzie, średnio dla wszystkich szkół, wynieść powinny 60% dziewcząt, 40% chłopców. Odwrotne proporcje (60% chłopców, 40% dziewcząt) dotyczyć będą zajęć związanych z rozwojem pozostałych kompetencji kluczowych. Również tutoring opiekuńczy oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze obejmą w większym zakresie chłopców, gdyż wykazują oni, częściej niż dziewczęta, problemy w nauce oraz zagrożenia patologiami społecznymi. Zakłada się, że uzyskane rezultaty realizacji projektu w znaczącym stopniu wpłyną na poprawę sytuacji zarówno dziewcząt, jak i chłopców uczestniczących w projekcie. Zobacz więcej

 3 listopada 2010 Dolnośląska e-szkoła

27 kwietnia 2009 nasza szkoła przystapiła do realizacji projektu "Dolnosląska e-Szkoła". Patronat nad projektem objął: Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Departament Spraw Społecznych. Przedstawiciele w/w: koordynator ze strony Urzędu Marszałkowskiego Zenon Tagowski i prof. Maciej M. Sysło. "Dolnośląska e-Szkoła" jest to projekt edukacyjny realizowany poprzez komplementarne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia projektowe:
 • rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT Information and communication technologies , języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych;
 • wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania;
 • wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką;
 • rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również w formie e-learningu.
 • studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną,
Projekt obejmuje następujące komponenty:
 • zakup platformy e-learningowej wraz z oprogramowaniem i zasobami edukacyjnymi
 • wyposażenie szkół w sprzęt niezbędny oraz oprogramowanie umożliwiające efektywne wdrożenie e-usług edukacyjnych zarówno w procesie nauczania i uczenia się
 • realizacje projektów szkoleniowych w ramach działania 9.4 PO KL oraz 9.1.2 PO KL
Zobacz więcej

 16 października 2010 "Dzień Lwa"
Zapraszamy do galerii Lwów
Przysięga Lwa Manfreda.
Przysięgam niczym kamienny lew MANFRED trwać na wszystkich lekcjach zgodnie z planem wyznaczonym przez Pana Dyrektora
Przysięgam wytrwale polować na dobre stopnie ze wszystkich przedmiotów
Przysięgam nie okadzać dymem z papierosów kamiennego lwa MANFREDA na przerwach pomiędzy lekcjami.
Przysięgam nie drażnić silniejszych, a moją lwią siłę wykorzystać do obrony słabszych osobników w stadzie szkolnym.
Przysięgam wykorzystać mój czujny słuch łowcy, aby wypełniać polecenia wychowawców, nauczycieli i rodziców,
Przysięgam drapieżnie zgłaszać się do dodatkowych zadań wyznaczonych przez Samorząd Uczniowski.
Przysięgam odważnie strzec dobrego imienia mojej szkoły-Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce.

 15 października 2010 Światowy Dzień Oszczędzania
Zbliża się Światowy Dzień Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi corocznie w dniu 31 października. W Polsce w dniach 25 - 31 10.2010 r. prowadzona jest akcja TYDZIEŃ DLA OSZCZĘDZANIA. Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w tym projekcie. Oprócz planowanych działań ogólnoszkolnych zachęcam uczniów do indywidualnych działań związanych z TDO. Szczegóły znajdziecie na stronie www.tdo.edu.pl.
Napisała: Lucyna Przylibska


 13 października 2010 Głosowanie na "Lwie logo"
W głosowaniu oddano 452 głosy. Jest to liczba około 4 razy większa od ilości wszystkich uczniów w naszej szkole. Albo uczniowie głosowali kilka razy, albo w wyborach wzięły udział ich rodziny, w myśl reguły "Szkoła drugim domem jest" lub "Polak potrafi". Najwięcej głosów uzyskał Lew nr 8 - 241 (autor: Natalia Wygoda), następnie Lew nr 2 (autor: Malwina Żygadło) - 166 i Lew nr 6 - 15 (autor: Szymon Kowacki).


 11 października 2010 Głosuj na Lwa
Zapraszamy do galerii projektów nowego logo naszej szkoły. Wybierz jeden projekt i zagłosuj na wybranego Lwa.


 21 czerwca 2010 Projekty nowego logo naszej szkoły
Zapraszamy do galerii projektów nowego logo naszej szkoły.

 8 czerwca 2010 wyniki konkurs "Flora chroniona Masywu Ślęży"
Wyniki konkursu dla gimnazjalistów: "Flora chroniona Masywu Ślężańskiego"
I miejsce – nagrody nie przyznano
II miejsce – równorzędnie:
Marcin Robert Gimnazjum w Mietkowie oraz Bartosz Jasiński – Gimnazjum w Czernicy
III miejsce:
Magdalena Jewgińska – Gimnazjum w Bielanach Wrocławskich
Wyróżnienie:
Daria Kunej - Gimnazjum w Mietkowie

 30 kwietnia 2010 pożegnanie klas trzecich
W dniu 30 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka odbyła się uroczystość, na której pożegnano tegorocznych absolwentów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce. Prócz najważniejszych gości - naszych przyszłych maturzystów i ich rodziców, na spotkanie przybyli przedstawiciele władz. Starostwo Powiatowe reprezentował Pan Starosta Ireneusz Słoma, natomiast władze miasta Sobótka Pan Burmistrz Zenon Gali. Zebranych przywitał Pan Dyrektor Zbigniew Kubiak, a wychowawczynie klas, Marzena Cempa-Lubieniecka i Teresa Ryba, po raz ostatni wywoływali swoich uczniów, nie do tablicy, ale po odbiór świadectw ukończenia szkoły średniej. Uroczystość prowadziła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Sobolewska. Uczniowie klasy 1f, pod opieką Pani Magdaleny Nogaj, przygotowali program artystyczny, w którym przedstawili futurystyczną wizję szkoły. W przyszłości uczniowie nie będą pisać w zeszytach lecz będą korzystać z laptopów, a głównym tematem zajęć mają być gry komputerowe i ich strategia. Spotkanie umilił występ Anity Kruczykowskiej, która zaśpiewała piosenkę będącą przesłaniem na przyszłość dla naszych absolwentów:
Daleka droga przyjacielu, daleka droga droga.
Rusza nas wielu ku swoim celom na własnych nogach.
Wszystkiego nas nie nauczy starszych przestroga.
Będziemy błądzić, będziemy kluczyć na własnych nogach.
Z rąk Pana Dyrektora i Pana starosty uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem i zasłużone nagrody oraz stypendia naukowe Dyrektora Szkoły. Wśród nagrodzonych byli: Karolina Rogalska, Anita Kruczykowska, Mariola Szafrańska, Anita Zięcina, Klaudia Sieniarska, Zaneta Darul, Karolina Szymanek, Alicja Zybura, Sylwia Kucharska, Przemysław Tupik, Monika Grzegorczyk i Halina Budźko za 100% frekwencji na zajęciach szkolnych. Gratulacje dla wszystkich i dalszych sukcesów w przyszłości. Serdeczne życzenia i dobre wróżby płynęły z każdego zakątka sali - żal się rozstać. Absolwenci dostali grosz na szczęście i okolicznościowy numer gazetki szkolnej "Pod lupą" - przygotowany przez Panią Jolantę Grocholską i Panią Barbarę Powązkę. Wydanie zawiera informacje o uczniach i ich plany na przyszłość. Otrzymali również płytę DVD wykonaną przez Panią Teresę Rybę, na której zostały umieszczone ich trzyletnie osiągnięcia i przeżycia. Na krążku znajdują się filmy, zdjęcia, artykuły, sprawozdania z wycieczek, imprez, spotkań. Będzie co wspominać.

 29 kwietnia 2010 Spotkanie z nauczycielami z Rosji
W dniach 28-30 kwietnia gościliśmy delegację siedmiu nauczycieli z Rosji. Przyjechali do nas przedstawiciele Średniej Szkoły Ogólnokształcącej nr 3 w Kaliningradzie oraz Średniej Szkoły Ogólnokształcącej w Donskoye. Program pobytu był bardzo bogaty. Goście zwiedzili nasze miasto, zobaczyli kluczowe obiekty Wrocławia, a także wyruszyli na wycieczkę do Karpacza, gdzie między innymi zdobyli Śnieżkę. Roboczą częścią wizyty było uczestnictwo w lekcjach pokazowych przeprowadzonych w klasie 1f - klasa o profilu filmowym. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania pieśni "Pomoskownyje wieczera" przez dziewczynki z klasy 3 eh. Nasi goście nie pozostali obojętni na znajoma nutę rosyjską i włączyli się do śpiewu. Na lekcji języka angielskiego "Angielski niekonwencjonalnie", przygotowanej przez Panią Annę Gryzło, uczniowie w formie scenek dialogowych przedstawili charakterystyczne elementy związane z Wielką Brytanią oraz zwyczaje angielskie. Dialogi zilustrowano slajdami. Druga lekcja dotyczyła "Laboratorium filmowego", przygotowana przez Panią Magdalenę Nogaj. Na przykładzie filmu "Lecą Żurawie", film ten otrzymał nagrodę w Kann, uczniowie zapoznali się z rodzajami perspektywy filmowej, poznali na czym polega ujęcie horyzontalne i wertykalne, poznali sposoby przedstawiania uczuć i przeżyć bohaterów za pomocą obrazu.

 16 kwietnia 2010 Półmetek warsztatów "eMSA SOBÓTKA"
26 kwietnia na Rynku w Sobótce odbył się półmetek projektu Równać szanse - emsa Sobótka. Uczniowie naszego liceum, zaangażowani w projekt, zaprezentowali wykonane przez siebie makiety Sobótki. Licealiści pokazali swoje prace przed Urzędem Miasta i Gminy w Sobótce. Ważną częścią imprezy było przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami miasta. Młodzież pytała między innymi o to co mieszkańcy chcieliby zmienić, czy są w miasteczku problemy społeczne, jak podoba im się architektura rynku. W ten sposób pozyskano cenne informacje, potrzebne do dalszej realizacji projektu. Wśród oglądających makiety i udzielajacych wywiadów był między innymi burmistrz Sobótki oraz inni urzędnicy UMiG, którzy dostarczyli młodzieży wielu cennych wskazówek do dalszych zadań. W prezentacjach makiet wraz z uczniami, uczestniczyli: prowadzący projekt: Anna Rumińska i Katarzyna Lubińska, wolontariusze -studenci, opiekun szkolny Monika Szima-Efinowicz. Kolejny etap projektu przed nami!

 16 kwietnia 2010 Półmetek warsztatów "eMSA SOBÓTKA"
26 kwietnia na Rynku w Sobótce odbędzie się półmetek warsztatów "eMSA SOBÓTKA", które Otwarte Stowarzyszenie Góra Ślęża i Inicjatywa Edukacyjna eMSA realizują z udziałem licealistów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w ramach programu "Równać Szanse 2009" współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Częścią półmetka będą kolejne badania terenowe oraz wywiady z mieszkańcami nt. problemów przestrzennych i społecznych miasta. Podsumujemy i uczcimy dotychczasowe sukcesy uczniów. 20 marca 2010 Konkurs przyrodniczy
W związku z akcją propagowania wiedzy o naszym regionie Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce organizuje konkurs przyrodniczy z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjnej pt: "Flora chroniona Masywu Ślężańskiego" Na laureatów konkursu czekają nagrody, a każdy uczestnik otrzyma dyplom okolicznościowy. Celem konkursu jest:
 • kształcenie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji,
 • sprawdzenie umiejętności wykorzystania narzędzi technologii informacyjnej,
 • propagowanie wiedzy o własnym regionie,
 • poszerzanie wiadomości przyrodniczych,
 • rozbudzanie zainteresowań naukami przyrodniczymi.
Więcej informacji:

 25 marca 2010 Szkolni sportowcy
Poznaj naszych szkolnych sportowców:
 • Adam Szulc
 • Rafał Olesek
 • Paweł Dusza
 • Piotr Żurawski
 • Dawid Szumierz
 • Damian Zając
 • Przemek Tupik
 • Igor Pierzga
Więcej informacji:

 Warsztaty Chemiczne
Dnia 27.09.2010 r odbyły się warsztaty chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu we Wrocławiu. Dzięki Pani Lucynie Przylibskiej miałam okazję w nich uczestniczyć. Prowadziła je grupa osób, która skończyła już studia. Przeprowadzali bardzo ciekawe doświadczenia np. doświadczenia jak uzyskać szybki śnieg. Moim zdaniem było to bardzo ciekawe. Oprócz tych doświadczeń tłumaczyli zjawisko luminescencji. Dzięki warsztatom dowiedziałam się, że luminescencja to zjawisko emisji fal świetlnych (zimne świecenie, jarzenie). Dzięki właściwością luminolu ciała niektórych zwierząt świecą, (np. Ctenophore Mertensia ovum) - jest to zjawisko bioluminescencji. Warsztaty trwały 3 godziny, ale warto było przyjść i obserwować wszystkie ciekawe rzeczy. Jestem bardzo zadowolona, że tam poszłam, przynajmniej tego dnia nie siedziałam bezczynnie w domu i nie nudziłam się. Napisała: Żaneta Darul

 12 marca 2010 Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
W piątek odbyła się Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. W czasie nabożeństwa Maryjnego maturzyści złożyli na ołtarzu akt zawierzenia Maryi, który ma ich chronić od złych niespodzianek w czasie egzaminu maturalnego. Oto jego treść:
Maryjo,Matko nasza i Pani nasza oddajemy w Twoje ręce nasze losy. Typo macierzyńsku czujesz nasze wszystkie zmagania, w swojej opiece nigdy nie ustajesz. Prosimy Cię Matko Najświętsza o wszelkie łaski, które pomogą nam owocnie zdać egzamin dojrzałości. Nie odmów naszej prośbie,ale jej łaskawie wysłuchaj, a my wiernym sercem będziemy wielbić Ciebie. Amen.
Zobacz nasze humorystyczne sprawozdanie z wyjazdu.

 17 lutego 2010 Projekt "eMSA SOBÓTKA"
Rozpoczyna się realizacja projektu "eMSA SOBÓTKA". Jego celem jest zrównanie szans edukacyjnych i kulturalnych młodzieży z miast poniżej 20 tys. mieszkańców poprzez: zaszczepienie młodzieży wiary we własne możliwości oraz zapoznanie z zasadami komunikacji społecznej w kwestiach przestrzenno-społecznych, z relacjami między humanistyką i naukami ścisłymi, ze złożonością symboliki miasta, z metodami organizacji pracy własnej i grupowej, z zasadami kształtowania przestrzeni i architektury, z dwiema szkołami wyższymi, z zawodami architekta i antropologa kulturowego.. Realizatorem projektu "eMSA SOBÓTKA" jest partnerski zespół dwóch organizacji: Otwarte Stowarzyszenie Góra Ślęża oraz Inicjatywa Edukacyjna eMSA. Rezultatem projektu będą makiety architektoniczne i urbanistyczne, wykonane przez licealistów, uczestników projektu, oraz kilkadziesiąt ankiet pozyskanych w drodze wywiadów terenowych przeprowadzonych przez uczniów. Makiety będą budowane przy wsparciu architektów i antropologów kulturowych. Informacje szczegółowe udziela: Otwarte Stowarzyszenie Góra Ślęża: Katarzyna Lubińska tel.(071)390-37-62 oraz Inicjatywa Edukacyjna eMSA: Anna Rumińska tel.660-968-363 Oficjalna strona projektu:


 23 stycznia Studniówka 2010
23 stycznia uczniowie klas 3 eh i 3 tz oraz ich rodzice zorganizowali coroczny bal studniówkowy. Bawiliśmy się w "Zajeździe nad Potokiem" w Będkowicach aż do białego rana. Mimo siarczystego mrozu za oknem, na sali panowała gorąca,tańcząca i śpiewająca atmsfera. Dziewczęta bawiły się w myśl hasła: My maturę zdamy, bo czerwone podwiązki mamy. A chłopcy: My maturę też opchniemy, gdy podwiązki zdobędziemy. Zapraszamy do obejrzenia filmów na stronie youtube oraz http://video-sobotka.pl wpisując hasło: 2010.

 10 stycznia XVIII Finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
10 stycznia, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, pokonując ogromne zaspy na nieodśnieżonych ulicach, nasi uczniowie po raz kolejny włączyli się w pracę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Agnieszka Rakowska, Marta Frytz, Marta Duniec, Agnieszka Durda, Aneta Czaplińska, Patrycja Bryjak - z klasy 1 f, oraz Klaudia Kaźmierczak i Natalia Wygoda - z klasy 2 tz, dołączyły do wolontariuszy z Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica, Szkoły Podstawowej w Rękowie oraz ze Sztabu przy Ślężańskim Ośrodku Kultury, tworząc czterdziestoosobowy sztab, który kwestował na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi. Wspólnie udało się zebrać 9870,86 zł. Także w części artystycznej nie zabrakło uczniów naszego liceum - zagrał bowiem zespół INWR! O WOŚP w Sobótce można też przeczytać na stronie: http://www.sok.sobotka.pl/?xviii-final-wosp-10-stycznia-2010-r.-sobotka,60

 6 stycznia Młodzi filmowcy
W ramach TYGODNIA DLA OSZCZĘDZANIA, którego koordynatorem szkolnym była P. Lucyna Przylibska uczniowie klasy 1 f: Ewelina Trojnar, Patrycja Bryjak, Aneta Czaplińska, Sebastian Kruczykowski i Szymon Stanisławek wraz z P. Magdaleną Nogaj przygotowali filmik na konkurs: "Krótki film o oszczędzaniu II". Zapraszamy do obejrzenia go i ocenienia!!! Link do strony z filmem: http://millionyou.com/index.php?id=313&film=20AY990YQCMOGSV8&no_cache=1

 4 grudnia Koncert dla Maciusia
4 grudnia, na schronisku w Sobótce, odbył się koncert charytatywny dla Maciusia. Maciuśma 1,5 roku, jest ciężko chory na nowotwór oka. Wstępem na koncert była "cegiełka" w cenie 10 zł. Pieniądze z koncertu i aukcji przedmiotów przekazanych dla Maćka, zostaną oddane na drogie leczenie, rehabilitację i opiekę.
  Na koncercie wystąpiły cztery zespoły i kabaret ze Świdnicy:
 • Mary Moja Mary
 • Stan Surowy
 • Legendarna Grupa Slide
 • INWR
 • Kabaret Poszukiwani
Frekwencja dopisała, ludzie bardzo dobrze się bawili przy hardcore'owym brzmieniu. Przedmioty które zostały wystawione na aukcję, będzie można licytować na stronie: http://www.pomoz-maciusiowi.y0.pl/ Dla osób zainteresowanych pomocą dla Maćka, wszystkie potrzebne informacje są umieszczone na wyżej wymienionej stronie. Tekst: Igor i Łukasz

 Zespół INWR
Grupa INWR powstała na przełomie 2005/2006 roku z inicjatywy Tupola, Wiśni i Śrubasa. Skrót ten można rozwinąć dwojako. Główna nazwa to Inny Wymiar Rymu lub Inny Nawyk Władania Rymem. Napisaliśmy już setki zwrotek, nagraliśmy kilkadziesiąt kawałków. Obecnie jesteśmy w trakcie remontu studia "INWR Rec", które otrzymaliśmy od Domu Kultury. Rozwijamy się i idziemy do przodu, a najlepszym dowodem na to jest nasza powstająca "demówka". Czekajcie na następne nagrywki i koncerty, których mamy nadzieję będzie coraz więcej. Tekst: Lider zespołu - Przemek

 Miluza - miasto muzeów techniki
Seminarium w Miluzie trwało od 11 - 15 listopada. Spotkanie przebiegało bardzo sympatycznie i bez żadnych zgrzytów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Było dużo pracy, ale organizacja zajęć była bardzo dobra. Zwiedziliśmy Muzeum Elektropolis w Miluzie. Znajduje się w nim pnad 10000 eksponatów, od baterii elektrycznej, przez maszynę elektrostatycznej z XVIII w., aż do turbiny wodnej, gier elektronicznych i sprzętów gospodarstwa domowego. Byliśmy także w siedzibie Rady Generalnej Górnego Renu na Oficjalnym powitaniu. Czasu wolnego nie mieliśmy dużo. Mieliśmy okazję poznać wiele różnych kultur i języków takich jak np. czeski, rumuński lub typowy Brytyjski. Ludzie byli bardzo sympatyczni. Z miłą chęcią bym tam wrócił za rok. Pewnie nie tylko ja .A na koniec mieliśmy możliwość wyjścia na scenę. Otóż w tym czasie odbywał się koncert. Świetne uczucie stanąć tak przed tyloma młodymi ludźmi. Niesamowite wrażenia. Opowiadał: Mateusz Rusin

 11 "Polski listopad"
Inscenizacja przygotowana przez Tomka, Szymka, Olę , Michała, Klaudię, Dżesikę i Pana Tomasza. Zobacz

 10 listopada E-learning w naszej szkole
W sekcji O SZKOLE została utworzona nowa strona "E-learning". Zapraszamy do odwiedzenia..


 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
W tym roku mija 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Przeczytaj artykuł o bohaterskiej obronie na Westerplatte.

 Szkolna przedsiębiorczość
W zakładce SKP znajdują się nowe informacje dotyczące działalności Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.
W ubiegłym roku otrzymaliśmy Certyfikat Przedsiębiorcza Szkoła. O taki tytuł będziemy się starać również w tym roku szkolnym.

 30 sierpnia Wyniki tegorocznych matur
Po raz drugi został powtórzony sukces edukacyjny w naszej szkole. W tym roku szkolnym zdawalność egzaminu maturalnego naszych uczniów, również wyniosła

100 % 30 sierpnia projekt "Dolnosląska e-Szkoła"
27 kwietnia 2009 nasza szkoła przystapiła do realizacji projektu "Dolnosląska e-Szkoła". Patronat nad projektem objął: Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Departament Spraw Społecznych . Przedstawiciele w/w: koordynator ze strony Urzędu Marszałkowskiego Zenon Tagowski i prof. Maciej M. Sysło. "Dolnośląska e-Szkoła" jest to projekt edukacyjny realizowany poprzez komplementarne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia projektowe:
 • rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT Information and communication technologies , języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych;
 • wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania;
 • wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką;
 • rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również w formie e-learningu.
 • studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną,
Projekt obejmuje następujące komponenty:
 • zakup platformy e-learningowej wraz z oprogramowaniem i zasobami edukacyjnymi
 • wyposażenie szkół w sprzęt niezbędny oraz oprogramowanie umożliwiające efektywne wdrożenie e-usług edukacyjnych zarówno w procesie nauczania i uczenia się
 • realizacje projektów szkoleniowych w ramach działania 9.4 PO KL oraz 9.1.2 PO KL
Zobacz więcej

 20-21 czerwca nasza młodzież na II Festiwalu Słowian
W sobotnią noc nasza młodzież przedstawiła "Rycerskie widowisko" - mroczną opowieść z czasów pierwszych Piastów. O Piastunie - niepokonanym Olbrzymie, o królu Arnufie, o prawach Ziem Awdańców. Autorem dzieła jest Pani Kazia Lubińska i jej współtwórcy: Mateusz Gładysz (ścieżka dźwiękowa) i Aneta Rojkowska. Ze strony naszego liceum w przygotowanie imprezy zaangażowała się Pani Monika Szima-Efinowicz (odtwórczyni jednje z ról). Spektakl poprzedzony został występem naszych raperów: Przemka, Tomka i Michała oraz tańcem Mateusza.
Zobacz więcej

 23 marca 54 Ogólopolski Konkurs recytatorski
Anita Kruczykowska z klasy 2eh zajęła III miejsce w regionalnym etapie 54 ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego w kategorii poezja śpiewana. Konkurs odbył się we wrocławskim centrum kultury Zamek. Anita wykonała piosenki: "Kasztany", której autorem jest Krystyna Wodnicka oraz "Miłość" do słów Jana Pawła II. Na gitarze przygrywał jej Mateusz Rusin z klasy 1tz. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, więc tym bardziej gratulujemy! W konkursie również wzięli udział: Anita Zięcina z klasy 2eh oraz Mateusz Guzior i Cezary Piechowicz z klasy 1 h, którzy okazali się pierwszymi raperami w historii konkursu! Swój występ laureatka zaprezentowała również w Sobótce, w Urzędzie Miasta i Gminy w obecności przedstawicieli władz gminy, starostwa oraz nauczycieli i absolwentów szkoły. Anita zajmuje się śpiewem od wielu lat. Wykonuje różnorodny repertuar. Jest wokalistką zespołu DIDO.
Życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z rozwijania swojej pasji!

 11-17 maja 2009, Projekt Polsko-Litewski Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
11 kwietnia rozpoczął projekt polsko-litewski Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w domu spotkań, w Krzyżowej. W spotkaniu uczestniczy oprócz naszego liceum szkoła z Kowna Kaunas Silainiu Vidurine Mokykla. W ramach projektu realizowane są warsztaty dziennikarsko- filmowe i program Talk-Show "Europa bez granic".

 5 maja 2009, Magiczna podróż do świata telewizji
Dnia 5 maja 2009 klasa 2tz odbyła podróż w "magiczny świat telewizji". Już po wejściu do budynku TVP3 mieszczącego się we Wrocławiu przy ulicy Karkonoskiej, poczuliśmy się jak w krainie magii. Naszym przewodnikiem był Pan redaktor Piotr Kasprzycki. Opowiadał on o kształtowaniu się telewizji przez lata, a także jaki wpływ na nią miał człowiek. W studio, w którym nagrywane są "Fakty" dowiedzieliśmy się jak to wszystko naprawdę działa,czyli jak się tworzy program, a także jak pracują dziennikarze. Prowadzący zdradził nam ich największą tajemnicę czyli czytanie z promptera. Następnie zwiedziliśmy inne pomieszczenia, w których się nagrywane są  programy o tematyce społecznej ,dokumentalnej i innej. Ostatnim punktem zwiedzania była największa w Europie "Sala teatralna". Ma ona powierzchnię 800 m2. Tam nagrywa się min. "Koło Fortuny" i spektakle teatralne. Sala zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wycieczka okazała się trafionym pomysłem, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Być może, że kiedyś ktoś z nas tam trafi jako wzięty redaktor telewizyjny?
Tekst opracował: redaktor Igor Pierzga
Zobacz więcej

 24 kwietnia 2009, Wschodnioeuropejskie Forum Edukacyjne trwa
Nasza młodzież z klasy 2h stanęła przed dużym wyzwaniem - lekcja matematyki. Ale od czego mamy Pana Zwolaka i tablicę interaktywną? Jak widać wszystko poszło świetliście. Ale Żaneta chyba już nie chce odpowiadać? Musi zostawić siły na kolejne lekcje. Z Panią Cempą uczniowie pokazali w jaki sposób można zrealizować lekcję biologii wykorzystując zasoby Internetu. A Pani Mikołajczak pokazała sposoby wykorzystania sprzętu multimedialnego na przedmiocie język angielski.
Prezentacje systemu szkolnictwa w zaprzyjaźnionych szkołach dostarczyły dużo materiału porównawczego i nowych pomysłów dla obu stron. Spotkanie uświetnił nasz lokalny zespół "Sobótczańska biesiada", który zwrotkami pieśni "Hej sokoły..." przeniósł wszystkich na ukraińskie dzikie stepy.

 22 kwietnia 2009, rozpoczęcie Wschodnioeuropejskiego Forum Edukacyjnego
Dnia 22.04. rozpoczęło się Wschodnioeuropejskie Forum Edukacyjne. Spotkanie pod hasłem: "Nowoczesne metody nauczania" zostało zorganizowane w ramach cyklu imprez związanych z obchodami 15-lecia istnienia naszego liceum. W imprezie biorą udział partnerskie szkoły z Rosji - z Kaliningradu i Donskoje, z Litwy - z Kowna i z Ukrainy - z Zolochive. W pierwszym dniu nasi nuczyciele przedstawią różne metody nauczania z wykorzystaniem pomocy multimedialnych, tablicy interaktywnej i Internetu, a zaproszeni goście również zaprezentują nam w jaki sposób uczą i pracują w swoich szkołach. Współorganizatorem forum jest Gimnazjum Gminne w Sobótce.

 11 listopada "Polski listopad"
inscenizacja przygotowana przez Tomka, Szymka, Olę , Michała, Klaudię, Dżesikę i Pana Tomasza

 10 listopada E-learning
W sekcji O SZKOLE została utworzona nowa strona "E-learning". Zapraszamy do odwiedzenia..


 12 września Zmiany na maturze
Zmiany zasad przeprowadzania egzaminu maturalnego od roku szkolnego 2009/2010 reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 września 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Od 2010 roku egzaminami obowiązkowymi na maturze będą: ustny i pisemny z języka polskiego, ustny i pisemny z języka nowożytnego, pisemny z matematyki. Egzaminy obowiązkowe będą zdawane na jednakowym poziomie - poziomie podstawowym. Czas zdawania egzaminu z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego, czyli na poziomie podstawowym, wydłuża się do 170 minut.  Każdy absolwent będzie miał prawo do zdawania egzaminu maturalnego z dodatkowych przedmiotów. Egzaminy te będą przeprowadzane na poziomie podstawowym albo rozszerzonym, wybór poziomu należy do absolwenta, jednak w przypadku wyboru jako przedmiotu dodatkowego - przedmiotu obowiązkowego {j. polski, matematyka, j. obcy nowożytny} istnieje zasada zdawania tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zobacz prezentację przygotowaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.


 Dojo Judo Club Sobótka
Zapisy dzieci i młodzieży (dziewczęta i chłopcy) do sekcji judo Wszelkie informacje udziela trener Bartłomiej Zamęcki tel. kon. 609 99 55 93


 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
W tym roku mija 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Przeczytaj artykuł o bohaterskiej obronie na Westerplatte.


 Szkolna przedsiębiorczość
W zakładce SKP znajdują się nowe informacje dotyczące działalności Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.
W ubiegłym roku otrzymaliśmy Certyfikat Przedsiębiorcza Szkoła. O taki tytuł będziemy się starać również w tym roku szkolnym.

 30 sierpnia Wyniki tegorocznych matur
Po raz drugi został powtórzony sukces edukacyjny w naszej szkole. W tym roku szkolnym zdawalność egzaminu maturalnego naszych uczniów, również wyniosła

100 % 15-17 grudnia 2008, Rewizyta gości ze szkoły Litewskiej
Nasi partnerzy odwiedzili Sobótkę, aby zobaczyć nasze miasto i szkolę. W ramach II spotkania przygotowawczego wspólnie z litewską delegacją zwiedziliśmy budynek szkoły, zobaczyliśmy Wrocław i okolice Sobótki. W spotkaniu wzięli udział nasi nauczyciele: M. Robak, A. Graczyk, J. Grocholska, M. Szima oraz Pan Dyrektor Zbigniew Kubiak i Pani Dyrektor szkoły z Kowna i nauczyciele z litewscy. Goście zostali bardzo serdecznie przez nas przyjęci - zapoznali się z polskimi koordynatorami, poznali polskie zwyczaje i obyczaje a także system edukacji w Polsce. Omówiliśmy także materiały projektowe.

 8-10 grudnia 2008, Wizyta na Litwie

Nasza szkoła pozyskała nowego partnera z Republiki Litewskiej! Delegacja z PZS Nr 3 w Sobótce odwiedziła partnerską szkolę średnią w Kownie. W najbliższym czasie będziemy się starać o dofinansowanie w ramach projektu Polsko-Litewskiej Wspólpracy Mlodzieży (Comenius II). 8-10 grudnia 2008 pojechaliśmy na Litwę, aby omówić szczegóły wymiany planowanej na marzec-czerwiec 2009. W przypadku, kiedy wygramy grant (11 000 zł) zrealizujemy 2 spotkania polsko-litewskie w ramach projektu. Nasi partnerzy byli bardzo gościnni, pokazali nam szkolę i miasto Kowno, zapoznaliśmy się z nauczycielami, którzy będą realizować projekt. Spotkaliśmy się też z dyrektorem szkoły. Językiem projektu był język rosyjski i niemiecki.

 11 litopada 2008
90 rocznica odzyskania niepodległości.
11 listopada w Sobótce odbyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości. W tym roku uczniowie PZS 3 również wzięli udział w imprezie. Uczniowie zaśpiewali pieśni patriotyczne z tamtego okresu oraz kilka pieśni związanych tematycznie z walką Polaków o wolność w różnych okresach naszej historii. Wśród obecnych szczególne poruszenie wywołało wykonanie "Murów" Jacka Kaczmarskiego oraz skoczna wersja "Przybyli ułani pod okienko". Uczniowie włożyli wiele serca w śpiew i nawet długie oczekiwanie na występ oraz brak zainteresowania przedstawicieli władz gminy nie zraziły ich, dzięki czemu żywo zaśpiewane pieśni wywołały aplauz wśród pozostałych zgromadzonych. W szkole obchody miały miejsce już 7 listopada. Pod kierunkiem Moniki Szimy-Efinowicz, Jolanty Grocholskiej i Tomasza Traczyńskiego przygotowane zostało szkolne przedstawienie słowno-muzyczne, które oprócz wymienionych pieśni przypominało najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości oraz przybliżało postać Józefa Piłsudskiego.

 21 października 2008
Ten dzień był wyjątkowy dla uczniów klas pierwszych. Odbyły się Otrzęsiny. W atmosferze świetnego humoru i dowcipu nasi najmłodsi koledzy stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. W wielu konkursach i trudnych konkurencjach sprawnościowo - intelektualnych pokazali swoje umiejętności. Nie są małymi kotami, ale Wielkimi Kocurami. Jako dowód - każdy z nich otrzymał dyplom ucznia naszej szkoły. Zdjęcia można zobaczyć tutaj

 17 - 24 września 2008
  W tych dniach odbyło się dziesiate spotkanie z naszej wymiany polsko-niemieckiej w ramach wspólpracy ze szkolą ze Stadtlohn w Niemczech. Co roku realizujemy dwie wymiany. Tym razem w spotkaniu wzięło udział 60 osób, po 30 z każdego kraju.W programie realizowaliśmy zajęcia warszratowe i wycieczki po Polsce i po Dolnym Śląsku. Byliśmy w Oświęcimiu i Auschwitz, i oczywiście na Ślęży. Młodzież z Niemiec mieszkala 8 dni u naszych uczniów, uczyła się języków obcych i poznawała kolegów z Geschwister-Scholl-Gymnasium. Caly projekt mial charakter historyczno-krajoznawczy. Na zdjęciu uczestnicy spotkania: uczniowie PZS 3 w Sobótce oraz Moschena Gruppe auf Treppe.

 14 października 2008
 Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
14 października jak nakazuje tradycja cała społeczność szkolna zebrała się na dziedzińcu trawiastym, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej. Pokazaliśmy, że szkoła jest wesoła i przyjazna. Odbyły się konkursy na najlepszą karykaturę naszych nauczycieli i Pana Dyrektora oraz plakat przedstawiający "szkolne skojarzenia". Nagrodą był dzień bez pytania dla całej klasy. Zespoły klasowe zaprezentowały również humorystyczne wiersze i rymowanki o naszej szkole. Duże zainteresowanie wzbudził konkurs: "Czy poznajesz swojego nauczyciela"? Uczniowie z trudnością rozpoznawali swoich belfrów, którzy kiedyś też byli dziećmi.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj

 11 października 2008
 Szkolenie w Finlandii
W dniach 20-27.09.2008 r. Teresa Ryba była uczestnikiem seminarium szkoleniowego w Finlandii, w Tampere. Zapraszamy do lektury "Fińskich opowieści".

 10 października 2008
 Na stronie internetowej http://www.dziennikocen.pl został uruchomiony dziennik elektroniczny naszej szkoły. Każdy rodzic i uczeń mogą w każdej chwili zapoznać się z aktualnymi ocenami oraz zobaczyć statystykę swojej klasy. Informacje są dostępne po podaniu indywidualnego hasła.

 6 października 2008

Wybralismy Samorząd Szkolny

Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Marek Gandziarowski z klasy 2 tz. Gratulacje.
Skład Samorządu:
Zastępcy:
 • Aleksandra Dziaczyńska
 • Patrycja Król
Zarząd:
 • Patrycja Karbowiak
 • Jakub Lenart
 • Przemysław Tupik
 • Klaudia Sieniarska
 • Justyna Król
 • Łukasz Obliński
Opiekunem Samorządu Szkolnego jest Pani Monika Szima-Efinowicz.

 25 kwietnia 2008
W dniu 25.04. 2008r. w Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka odbyła się uroczystość, na której pożegnano tegorocznych absolwentów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce. Prócz najważniejżych gości - naszych przyszłych maturzystów, na spotkanie przybyli przedstawiciele władz. Starostwo Powiatowe reprezentowała Pani Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urszula Przybyłek, natomiast władze miasta Sobótka Pan Burmistrz Zenon Gali i Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kozyrski. Zebranych przywitał Pan Dyrektor Zbigniew Kubiak, a wychowawcy klas po raz ostatni wywoływali swoich uczniów, nie, nie do tablicy, ale po odbiór świadectw ukończenia szkoły średniej. Najwyższą średnią z ocen, 5,17 uzyskała Ilonka Bernacka. Gratulacje. Serdeczne życzenia i dobre wróżby płynęły z każdego zakątka sali - żal się rozstać. Część artystyczną przygotowali Pani Magdalena Nogaj, Ksiądz Leszek Więcek i uczennice z klasy 1eh. Przy dźwiękach gitar płynęły słowa poezji śpiewanej... Zobacz galerię

 16 kwietnia 2008
W dniu 16.04. Pan Marcin Robak i Pani Joanna Graczyk wraz z uczennicami Aliną Mielą, Patrycją Kazimierską i Kingą Stachów reprezentowali naszą szkołę na ogólnopolskim forum programu Równać Szanse 2008 w Świdnicy. Nasz projekt pt. "Kuźnia Młodych Talentów..." został wyróżniony przez komisję projektową. Prezentacja naszego projektu trwała 30 minut. Wystąpilismy przed 200-osobową publicznością. Był to doskonały moment do promocji naszej szkoły w regionie. Na spotkaniu obecni byli uczniowie szkół ze Świdnicy, a także władze lokalne i koordynatorzy projektowi z Warszawy. Rozdaliśmy prawie 120 folderów reklamowych naszej szkoły. Nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem ze względu na prace uczniów, jakie ze sobą przywieźliśmy... Zobacz galerię

 8 kwietnia 2008
Patryk Sochacki wygrał Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce. W konkursie wzięła również udział Mariola Szafrańska zajęła siódme miejsce i tylko jednego punktu zabrakło jej, by dostać się do drugiego etapu. Patryk pokonał uczniów z czterech wrocławskich liceów oraz szkół w Obornikach i Strzelinie. Konkurs został zorganizowany przez LO nr XXI w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. Więcej

 29 marca 2008
W dniach 30.03-2.04.2008 r. w Domu Spotkań Międzynarodowych Fundacji dla Porozumienia Krzyżowa odbędzie się "Trójstronne seminarium dla nauczycieli szkól średnich z Polski, Ukrainy i Niemiec - Z dwóch zrób trzy". Zobacz
Weźmie w nim udział nasza szkoła, wybrana w ramach eliminacji ogólnopolskich. Celem spotkania jest nauka efektywnego organizowania spotkań trójstronnych: polsko-niemiecko-ukraińskich i pozyskiwania funduszy na te cele. Spotkanie odbywać się będzie w języku niemieckim i rosyjskim. Podsumowaniem zjazdu będzie wydanie folderu reklamującego 15 szkół wybranych z Polski, Niemiec i Ukrainy.

 28 marca 2008
W dniu 16.04.2008 w Świdnicy, będziemy prezentować projekt artystyczny "Kuźnia młodych talentów - zwyczaje i obyczaje pod górą Ślężą - otwieramy Szkolną Pracownię Artystyczną" na Ogólnopolskim Forum Projektowym - Równać Szanse 2008. Projekt zaprezentują: M. Robak, J. Graczyk, A. Domańska oraz uczniowie, którzy wzięli w nim udział - Kinga Stachów i Alina Miela.
W dniach 23-30 kwietnia 2008 odbędzie się drugie spotkanie polsko-niemieckie PNWM w Bautzen w Saksonii, w partnerskiej szkole Schiller-Gymnasium Bautzen. Z naszej szkoły wyjedzie kilkunastoosobowa grupa uczniów zaangażowanych w prace projektowe oraz nauczyciele: M. Robak, J. Graczyk, A. Domańska.
W ramach spotkania:
 • odwiedzimy naszą szkołę partnerską w Bautzen
 • zaprezentujemy nasze prace artystyczne
 • zwiedzimy Drezno i Szwajcarię Saksońską
 • weźmiemy udział w zajęciach warsztatowych
Projekt dofinansowała fundacja PNWM w kwocie 900 Euro.

 27 marca 2008
 Zapraszamy na strony internetowe https://www.przyjaznaszkola.pl/Sobotka/Strony/default.aspx oraz https://www.przyjaznaszkola.pl/Sobotka/Strony/Dzialania.aspx Prezentujemy tutaj informacje dotyczące realizacji projektu "Przyjazna szkoła".

 12 marca 2008
 Odbył się wernisaż prac naszej młodzieży w Muzeum Ślężańskim w Sobótce zatytułowany "Z NADEJŚCIEM WIOSNY - WIOSENNE IMPRESJE". Wystawa została zorganizowana w ramach projektu "Równać szanse".
  Zobacz

 11 marca 2008
 Drużyna z klasy 2tz będzie brała udział w drugim etapie konkursu "Zostań mistrzem Internetu". Eliminacje odbędą się w najblizszy piątek. Gratulacje dla zawodników.

 5 marca 2008
 Konkurs "Zostań mistrzem Internetu" Zobacz

 30 stycznia 2008
 W naszej szkole odbyło się spotkanie projektowe w ramach międzynarodowej wymiany młodzieżowej.
Gościliśmy młodzież niemiecką z Bautzen i rosyjską z Kaliningradu.

 13 stycznia
 PZS nr 3 i Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy Zobacz

»12.03.2008r.
"Z NADEJŚCIEM WIOSNY - WIOSENNE IMPRESJE"
Wernisaż prac naszej młodzieży w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu "Równać szanse". Zaprezentowano gobeliny, malarstwo na szkle oraz ceramikę. Tematyka prac to Święta Wielkanocne. Zobacz

»5.12.2007 r.
Wygraliśmy projekt Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać Szanse 2007" na kwotę 7000 zl pt. "Kuźnia młodych talentów". Zakładamy pracownię artystyczną - Dawne zwyczaje i obyczaje pod górą Ślężą. Projekt ten będziemy relizować od stycznia 2008 wspólnie ze szkolą partnerską w Bautzen i Kaliningradzie.

» Złożyliśmy wniosek na projekt finansowny z funduszy Unii Europejskiej Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5, Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, Młodzież szansą rozwoju regionu. Wsparcie edukacyjne dziewcząt i chłopców w wieku 16-18 lat. Analiza zapotrzebowania na usługi edukacyjne w gminie Sobótka na kwotę 50 000 zl.

» W ramach realizacji szkolnego projektu - Przyjazna Szkola - https://www.przyjaznaszkola.pl/ odbyliśmy wycieczkę do Wroclawia. (18 uczniów i 2 nauczycieli - opiekunów i koordynatoów projektu - Jolanta Grocholska i Marcin Robak). We Wroclawiu odbyły się warsztaty w Muzeum Etnograficznym, w ramach których uczniowie poznali przeszłość i historię Dolnego Śląska, a także sztukę użytkową dawnych mieszkańców Wrocławia i okolic.
Strona projektu naszej szkoły (w budowie)

»  10.06.2007
Zobacz prace graficzne wykonane przez naszych uczniów z klasy profilowanej "Zarządzanie informacją" w czasie zajęć Przetwarzania i Upowszechniania informacji.


»1.06.2007
W Muzeum Ślężańskim odbyła się wystawa prac wykonanych przez młodzież naszego liceum, pod hasłem "Zwyczajne, niezwyczajne". Wystawa odbyła sie wramach projektu spotkań międzynarodowych, w których uczestniczy nasza szkoła. W dniach: 30.05-5.06. odbyły się w liceum dwa spotkania międzynarodowe: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w ramach PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży) Po raz piąty odwiedziła nas młodzież z naszej szkoły partnerskiej w Stadtlohn w Niemczech. Drugie spotkanie było międzynarodowym spotkaniem koordynatorów projektów zagranicznych z okazji 5-lecia współpracy zagranicznej w LO w Sobótce. Do naszej szkoły przyjechały delegacje zagraniczne z naszych wszystkich szkół partnerskich:
 • Dyrekcja i koordynatorzy z Schiller-Gymnasium z Bautzen
 • Koordynatorzy z Geschwister-Scholl-Gymnasium ze Stadtlohn
 • Dyrekcja szkoły z Kaliningradu
 • Koordynatorzy ze szkoły w Swietlagorsku
 • Dyrekcja i koordynator ze szkoły w Zoloczowie
W ramach tego spotkania odbyła się konferencja i uroczyście otwarto wystawę prac uczniów w obecności przedstawicieli Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Goście zwiedzili także Dolny Śląsk. Rozpoczęliśmy także nowy projekt artystyczny ze szkołą z Bautzen. W przyszłym roku szkolnym zorganizujemy wystawę prac uczniów polskich i niemieckich w Sobótce i w Bautzen. Odbędą się tkackie warsztaty polsko-niemieckie. Młodzież niemiecka przyjedzie do Sobótki, aby tu uczyć się tkania dywanów. Projekt ten przeprowadzimy w ramach programu "Przyjazna szkoła".
Zobacz TUTAJ. Wkrótce przedstawimy "mały album".


27.04.2007
W Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka odbyło sie uroczyste rozdanie świadectw ukończenia liceum. Czas jest nieubłagalny. Kolejny rocznik uczniów został wpisany na listę absolwentów naszej szkoły. Zobacz tutaj.

10.04.2007
W naszej szkole rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Przedsiębiorczości. Zobacz tutaj.

18.02.2007
Zakończyło sie kolejne, projektowe spotkanie z młodzieżą z Rosji.
Zobacz tutaj oraz tam.

30.11.2006
Nasze liceum uczestniczy w projekcie "Program stypendialny wspierający młodzież z obszarów wiejskich w powiecie wrocławskim" na rok szkolny 2006/07. Stypendystów 23.

Powiatowy Zespół Szkół nr 3
w Sobótce
ul.Św. Jakuba 20
55-050 Sobótka
tel/fax: 071 316-23-00
licsob@wp.pl

Opiekun strony zachęca do jej współredagowania