BIEŻĄCE PROJEKTY W REALIZACJI


Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości"


Staramy się uzyskać Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" !!! Program Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" to nowe spojrzenie na dotychczas realizowane programy edukacyjne i przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości.
Program ma na celu:
 • Podniesienie jakości nauczania przedsiębiorczości w szkołach.
 • Promocję edukacji ekonomicznej uczniów jako istotnego wskaźnika jakości pracy szkoły.
 • Promocję programów i przedsięwzięć z zakresu przedsiębiorczości i edukacji ekonomicznej, realizowanych przez szkołę.
 • Kształtowanie kultury przedsiębiorczości w szkołach.
W tym przypadku szkoła rozumiana jest jako cała społeczność szkolna - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Projekt ma jednak znacznie szerszy zasięg, bowiem zakłada włączenie w działania rodziców uczniów oraz szeroko pojętego środowiska lokalnego, zwłaszcza biznesowego.
Korzyści z udziału w programie Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości"
 • Certyfikat Jakości przyznawany na 3 lata.
 • Przynależność do grona szkół, które lepiej niż inne dbają o swoich uczniów, przygotowując ich do funkcjonowania w rzeczywistości.
 • Nagrody dla najaktywniejszych szkół.
 • Udział w uroczystej Gali wręczenia Certyfikatów Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości".
 • Możliwość promocji szkoły i społeczności lokalnej w mediach lokalnych i ogólnopolskich.
źródło: www.junior.org.pl

Tydzień dla oszczędzania

W ramach Tygodnia dla Oszczędzania uczniom klas II zadano pytanie: Czy warto oszczędzać?
  Oto wybrane wypowiedzi:
 • ...Oszczędzanie to zmniejszenie wydatków, na pewno warto to robić, ludzie starają się oszczędzać, ale ciężko im to idzie, zwykle nie mają dobrego planu oszczędnościowego... Mateusz R.
 • ...Moim zdaniem nie tylko ludzie mniej zamożni powinni oszczędzać, ale każdy powinien to robić, bo gdy ktoś zachoruje lub zdarzy się jakaś tragedia wtedy potrzebne będą pieniądze. Chowanie pieniędzy po szufladach, pod materacem lub innych kryjówkach jest bez sensu lepiej oddać je np. do banku żeby było ich więcej i żeby były bezpieczne... Natalia W.
 • ...Oszczędzanie to mądre wydawanie pieniędzy i rozsądne nimi gospodarowanie. Oszczędzać powinien każdy i biedny i bogaty, bo każdy ma jakieś potrzeby. Oszczędzać możemy pieniądze, ale także wodę, energie, itp. Oszczędzając myślimy o swojej przyszłości i przyszłości rodziny. Zawsze jest dobry czas, żeby zacząć oszczędzać. Możemy to robić w różny sposób np. inwestując w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne... Klaudia K.
 • ...Powszechnie wiadomo, że oszczędzanie to odkładanie pieniędzy na "czarną godzinę" Myślę, że to dobry pomysł, ale na razie sama się do niego nie stosuję, bo wiem, że zawsze, gdy potrzebuje pieniędzy dostane od rodziców. Jestem jednak świadoma, że ta sielanka kiedyś się skończy, wtedy oddam część swoich pieniędzy do banku albo kupię akcje bo pieniądze nie lubią leżeć na dnie szafy lubią się rozmnażać... Jessica T.
 • ...Czasami warto odmówić sobie jakiejś "zachcianki" na rzecz innej ważnej rzeczy. Oszczędności dają nam poczucie bezpieczeństwa, lepiej mieć niż nie mieć pieniędzy... Malwina Ż
 • ...Może i warto oszczędzać, ale ja jak coś mam to od razu tracę, bo nie lubię mieć takiego uczucia, że mam kasę i nie mogę sobie coś kupić... Michał B.
 • ...Uważam, że nie warto oszczędzać, bo jak pieniądz nie jest w obrocie to zżera go inflacja... Piotr H
Ankieta wiedzy o oszczędzaniu. Zobacz treść pytań oraz wyniki testu w poszczególnych klasach.

Otwieramy nowy dział EDUKACJA FINANSOWA

Przeczytaj komiks Pawła Mankiewicza i Norberta Kaczmarka o tym dlaczego jedni ludzie są biedni, a inni bogaci.
KOMIKS

Certyfikat Jakości
"Szkoła Przedsiębiorczości"


Jesteśmy bardzo dumni bo przeszliśmy I etap nominacji !!!

Własność to odpowiedzialność

Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) na kwestię własności i odpowiedzialności za powierzoną własność, zarówno prywatną, jak publiczną. Uczestnicy projektu poznają prawa i obowiązki wynikające z prawa własności, dowiadują się, jak dbać o własność oraz jak podejmować dobre decyzje konsumenckie. Projekt jest realizowany do końca marca 2009 roku.  Jakie działania podejmują szkoły uczestniczące w projekcie?  Uczniowie pod opieką nauczycieli realizują projekty poświęcone jednemu z trzech promowanych aspektów własności:
 • Jestem właścicielem
 • Co się tu zmieniło
 • Własność publiczna, czyli nasza
 

UWAGA!

W ramach projektu odbywa się również konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którego celem jest przybliżenie zagadnień związanych z własnością prywatną. Formę prac konkursowych wybierają jego uczestnicy, mogą być to prace plastyczne (komiksy, plakaty, gry planszowe i interaktywne itd.), eseje, filmy, audycje radiowe itp. Wszystkie grupy młodzieżowe realizujące projekt "Własność to odpowiedzialność" uczestniczą w grze internetowej, której celem jest zapoznanie uczestników projektu z podstawowymi zagadnieniami związanymi z gospodarką wolnorynkową. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie http://www.ceo.org.pl/portal/b_wto

Bierzemy udział w projekcie:

Otwarta firma - Projekt dla szkół - Projekt dla firm

W dniach 17 - 23 listopada 2008 roku, po raz pierwszy w Polsce, zorganizowany zostanie Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 56 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Przewodniczącym Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce jest Pan Waldemar Pawlak, Wicepremier RP i Minister Gospodarki.Zaproszenie do udziału w pracach Komitetu Honorowego przyjęła Pani Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej, a także znani politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji propagujących wiedzę ekonomiczną , redaktorzy naczelni mediów. W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w projekcie "Otwarta firma". Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymuje zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.

Szkoła ponadgimnazjalna - "Biznes przy tablicy"


Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości

W dniu 03 04 2008 roku już po raz trzeci uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości. Uczestnictwo w tym projekcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku do projektu włączyli się następujący pracodawcy:

Studio Urody i Awangardy
Renata Stachów
ul. Rynek 2/2a
55-050 Sobótka

ZPHU "PROMET"
Piotr Perzyński
ul. Mirosławice 9 Michałowice
55-050 Sobótka

"AMANDA"
SUKNIE ŚLUBNE I WIZYTOWE
Jolanta Niedźwiecka
ul. Pomorska 48
Wrocław

ZAKŁADY WYROBÓW CUKIERNICZYCH
"Miś" Spółka z o.o
w Obornikach Śląskich
Zakład nr 3
ul. Warszawska 18
55-050 Sobótka

Komisariat Policji
w Sobótce
ul. Ogrodowa 8/10
55-050 Sobótka

GIMNAZJUM GMINNE
im. Piotra Włostowica
ul. Świdnicka 20a
55-050 Sobótka

Firma Handlowo - Usługowa
"Lucek"
Lucyna Kuriata
ul. Armii Krajowej 1
55-050 Sobótka

EKI - BAU Ertan Leszczuk
HANDEL I USŁUGI W BRANŻY BUDOWLANEJ
ul. Poleska 27/41
51-354 Wrocław

GUMIŚ Stanisław Nawrot
Sylwia Nawrot Sp.J.
ul. Sztabowa 78
53-310 Wrocław

URZĄD MIASTA I GMINY
ul. Rynek 1
55-050 Sobótka

M.M. ELEKTRO
Mielczarek Marcin
ul. Wrocławska 114 Rogów Sobócki
55-050 Sobótka

POGOTOWIE RARUNKOWE
we Wrocławiu
ul. Ziębicka 34/48
50-507 Wrocław
PODSTACJA W - I/6
ul. Traugutta 112
50-420 Wrocław

PIEKARNIA - CUKIERNIA
Marian Bąkowski
ul. Wrocławska 55 Rogów Sobócki
55-050 Sobótka

PHU ASKOM
Sławomir Adamski
ul. Czekoladowa 9
55-040 Bielany Wrocławskie

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI
we Wrocławiu
ul. Muzealna 2/4
50-035 Wrocław,

Artur Stachura
ul. B. Prusa 22
55-100 Ziębice

Moje finanse - "Z klasy do kasy"

Zakończyła się kolejna edycja konkursu "Z klasy do kasy". Niestety w tym roku bez sukcesu. Jakoś naszym kolegom z klasy II TZ i III TZ zabrakło woli walki - szkoda. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

XII Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej

Uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński i Stowarzyszenie Akademickie Europeida. W tym roku z naszej szkoły do udziału w Olimpiadzie zgłosili się maturzyści Mateusz Czerwiński i Krzysztof Łukasik. Zakwalifikowali się do etapu regionalnego, niestety nie udało się im przejść dalej.
źródło www.owoue.interia.pl

Wyniki konkursu na scenariusz słuchowiska "Motel w pół drogi"

Hura ! Otrzymaliśmy wyróżnienie


Jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni ze nasza praca została zauważona. Dostaliśmy dyplomy oraz drobne upominki od Narodowego Banku Polskiego
 • Ilona Bernacka
 • Justyna Kuriata
 • Mateusz Czerwiński
 • Paweł Mankiewicz

Wrocławski Salon Maturzystów

Uczniowie klas trzecich w dniu 26 września odwiedzili Wrocławski Salon maturzystów mogli na nim zapoznać się z ofertą edukacyjną prezentowaną przez różne szkoły wyższe z Dolnego Śląska i nie tylko.

Wyjazd Do Narodowego Banku Polskiego

W dniu 12.10.2006 uczniowie klasy 2T z inicjatywy pani profesor Lucyny Przylibskej odwiedzili wrocławski oddział NBP w ramach organizowanych corocznie Dni Otwartych NBP. W czasie wizyty dowiedzieli się o roli i znaczeniu Narodowego Banku Polskiego, zwiedzili skarbiec, archiwum, wystawę maszyn liczących, zapoznali się z zasadą działania zamków stosowanych w skarbcach. Bardzo interesująca okazała się prezentacja zabezpieczeń stosowanych na banknotach. Niektórzy uczniowie próbowali podnieść sztabkę złota ale ich trud był daremny. Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali okolicznościową monetę oraz brykiety o wartości 100 000 zł. z profesjonalnego procesu niszczenia banknotów uszkodzonych i zużytych, które zostały nazwane przez uczniów puzlami.

Konkurs na Plakat Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości


W październiku 2007 r. Wzięliśmy udział w konkursie na "Plakat Szkolnych Klubów Przedsiębiorczości". Celem konkursu było przygotowanie projektu plakatu zachęcającego uczniów do wstąpienia do SKP. Plakat należało przygotować w dwóch kategoriach: dla gimnazjum i dla szkół ponadgimnazjalnych. Na konkurs zostały wysłane prace Moniki Pierzyny i Sergiusza Figiela uczniów klasy II H

Projekt RITA


Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA 2006-2007 RITA, której koordynatorem jest Marcin Robak. Zawodowy Temat projektu: "Szkolny Doradca Zawodowy i jego rola w kształtowaniu orientacji zawodowej młodzieży szkolnej 16-19 lat". Szczegóły na naszej stronie szkolnej www.pzs3.cba.pl

Współpraca z Dolnośląską Wyższą Szkołą Służb Publicznych "ASESOR"


W dniu 02.03. 2007 roku gościliśmy w naszej szkole panią ze szkoły ASESOR. Przeprowadziła ona warsztaty dla młodzieży z zakresu preorientacji zawodowej. Planujemy stałą współpracę z tą szkołą i jeszcze w maju mamy zamiar uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym konstruowania dokumentów aplikacyjnych. Okazało się,że wielu naszych absolwentów kontynuuje tam dalszą naukę.

TARED


W dniach od 6 do 8 03. 2007 roku odbyły TARED czyli targi edukacyjne. Zainteresowani uczniowie mogli się dowiedzieć o możliwości kontynuowania dalszej nauki.

Dzień Przedsiębiorczości


W dniu 15 03.2007 roku po raz drugi uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości. Z naszej małej szkółki 18 osób wzięło w nim udział. Byli to głównie uczniowie klas o profilu usługowo - gospodarczym. Uczniowie wybierali miejsca gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to właśnie ich przyszłe miejsce pracy. Byli bardzo zadowoleni i nawiązali przyjaźnie z właścicielami, którzy oferowali im sezonowa prace podczas wakacji. Z tego miejsc pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracodawcom, którzy włączyli się w organizacje Dnia Przedsiębiorczości a są to:
 • P.H.U. "AUTO - TRANS" Władysław Ilnicki ul. Poprzeczna 15 55-050 Sobótka,
 • SKLEP SPOŻYWCZO PRZEMYSŁOWY Stanisława Mielczarek Rogów Sobócki, ul. Wrocławska 106 55-050 Sobótka
 • SKLEP OGÓLNOSPOZYWCZY Stanisława Białek Rogów Sobócki, ul. Wrocławska 28 55-050 Sobótka
 • PRYWATNE PRZEDSIEBIORSTWO USŁUGOWO - HANDLOWE "HERIM" s.j. Elewator Zbożowy - Mietków ul. Kolejowa 39 55-081 Mietków
 • Kucharski Edward MAŁA GASTRONOMIA ul. Fryderyka Chopina 27/455-050 Sobótka
 • KSIEGARNIA Zofia Dyś ul. Rynek 755-050 Sobótka
 • SYLWESTER BIHUN Sklep wielobranżowy Reków ul. Nasławicka 33 55-050 Sobótka
 • P.H.U. "BOZERO" ul. Rynek 1155-050 Sobótka
 • ProNatur Sp.z o.o. Chwałków 21/23 58-124 Marcinowice
 • Studio Urody i Awangardy ul. Rynek 2a 55-050 Sobótka
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce ul. Św. Anny 1255-050 Sobótka
 • FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA "KOMEX" - M. Korkuś ul. Norwida 5 55-080 Kąty Wrocławskie
 • SONDEL RAFAŁ OBRÓBKA MECHANICZNA ELEMENTÓW METALOWYCH Strzegomiany, ul. Wrocławska 31 55-050 Sobótka
 • TESCO (Polska) Sp. z o.o Hipermarket Wrocław ul. Czekoladowa 11 Bielany Wrocławskie 55-040 Kobierzyce,
 • ST-AN DANIEL FALKOWSKI USŁUGI TRANSPORTOWO - TOWAROWE HANDEL HURTOWY I DETALICZNY Kuklice 1055-050 Kobierzyce
 • P.H.U. "DAN" Daniel Sobczyk Żurawice ul. Akacjowa 555-040 Kobierzyce
Napisz do opiekuna projektu poczta