22 marca - Światowy Dzień Wody


"Dostęp do czystej wody jest elementarną potrzebą ludzką i dlatego jest podstawowym prawem człowieka."
Kofi Annan, Sekretarz Generalny ONZ
Klasa 2 f bierze udział w projekcie "Patrz i Zmieniaj" Koordynatorami akcji są Magdalena Nogaj i Lucyna Przylibska
http://www.ceo.org.pl/portal
1. FILM
Najpierw obejrzeliśmy film "Święta woda". Film opowiada o konflikcie pomiędzy producentem napoju Coca-Cola a ubogą ludnością hinduską. Codziennie fabryki w Indiach zużywają kilkaset litrów wody. (Do wyprodukowania 1 litra napoju potrzeba nawet 6 litrów wody!) Skutki tego procesu najbardziej odczuwają najubożsi - rolnicy, którym brakuje wody do uprawy pól czy pojenia zwierząt, kobiety, które zmuszone są do rezygnacji z pracy i dziewczynki, które nie mogą chodzić do szkoły, ponieważ każdego dnia przemierzają kilometry, by zdobyć wodę do picia (w Indiach to na kobietach spoczywa obowiązek zaopatrzenia rodziny w wodę).
2. DYSKUSJA
Problem przedstawiony w filmie jest bardzo niebezpieczny i poważny. Film zmusza do refleksji, nie można przejść obok niego obojętnie. Pierwsze pytanie, które nasunęło się nam po jego obejrzeniu, brzmiało: co możemy zrobić? W dyskusji zwróciliśmy uwagę, na to, że często nie zastanawiamy się, jak ważna jest dla nas woda. Mamy do niej dostęp cały czas, wystarczy odkręcić kurek, dlatego często używamy jej bezmyślnie. Postanowiliśmy przez tydzień spróbować oszczędzać wodę.
3. DZIAŁANIE
Pora na działanie... Skoro my oszczędzaliśmy wodę, to może warto namówić do tego też innych? Świetną okazją do przygotowania akcji był zbliżający się Światowy Dzień Wody. Postanowiliśmy przygotować ulotki informujące o prostych sposobach na ograniczenie zużycia wody. Pomogła nam w tym Pani Lucyna Przylibska. Światowy Dzień Wody ma zadanie zwrócić uwagę na najważniejsze problemy związane z zasobami wody słodkiej. 22 marca wyszliśmy na ulice Sobótki, by rozdać mieszkańcom miasta nasze ulotki. Przechodnie w pierwszej chwili wydawali się zaskoczeni, ale potem chętnie nas słuchali. Wiele osób wiedziało, że dziś jest dzień wody. Ulotka do pobrania: STRONA 1 1 oraz STRONA 2
4. ...
Problemy ukazane w filmie na szczęście jeszcze nas nie dotyczą, jednak nie możemy ich lekceważyć. Zasoby wody pitnej kurczą się z każdym rokiem, a problemy związane z dostępem do niej mogą stać się przyczyną konfliktów zbrojnych.
Tak było...Fotografie Anety Czaplińskiej