Opowiem Ci o Wolnej Polsce edycja 2012

Wołyń 1935 r. Roman Graczyk z rodziną

Roman Graczyk i uczestniczki projektu
W tegorocznej edycji projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce" uczestniczą uczniowie: Agnieszka Sączawa, Patryk Zięcina, Małgosia Obłokowska, Alan Rychlik. Ich film-reportaż pt: "Z ŻYCIA MIESZKAŃCA SYBERYJSKIEJ TAJGI" opowiada historię Pana Romana Graczyka, który urodził się 25 maja 1928 r. na Wołyniu w Kolonii Rejtanów. Miał dziewięć lat, kiedy wraz z rodziną został wywieziony na Syberię do obwodu archangielskiego, gdzie zamieszkali samotnie w tajdze. Ich zadaniem było hodowanie koni, które transportowały drewno do rzeki. Po powrocie zaciągnął się do Wojska Polskiego. Obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego babcia, Katarzyna Homotiuk - osadniczka wojskowa - była agentką gen. J. Hallera. Prowadziła gospodę, gdzie stołowały się przechodzące tamtędy wojska, co umożliwiało jej prowadzenie działalności szpiegowskiej. Otrzymała za to wysokie odznaczenie wojskowe, ale swoje poświęcenie dla Ojczyzny okupiła torturami, które zrujnowały jej zdrowie. Z zesłania pan Roman zapamiętał trudne warunki bytowe i ciężką pracę, ale również piękno dzikiej, syberyjskiej przyrody.
Nasza szkoła uczestniczyła we wszystkich edycjach projektu ogólnopolskiego "Opowiem Ci o wolnej Polsce" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. W dniach 20-22 maja Agnieszka, Małgosia i Patryk pojadą do Warszawy by na ogólnopolskiej konferencji zaprezentować przygotowany przez nich film w gmachu IPN. Organizatorzy projektu przygotowali szereg niespodzianek: zwiedzanie Warszawy z przewodnikami IPN, warsztaty w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkania ze znanymi dziennikarzami, historykami itp. Film można obejrzeć na blogu projektu Opowiem Ci o wolnej Polsce.

Opowiem Ci o Wolnej Polsce edycja 2011

Ruszyła kolejna edycja projektu "Opowiem ci o wolnej Polsce". Uczniowie Marta Jaremko, Paulina Sobolewska, Paweł Zasada, Patrycja Kuriata przygotowują reportaż historyczny o świadku historii z okresu II wojny światowej. W tym roku świadkiem jest moja babcia -Eugenia Krzysztofik. W trakcie wywiadu opowiedziała nam o tułaczce swojej rodziny przez śniegi Syberii, stepy Kazachstanu do Indii. Zapraszamy na str Ogólnopolską Projektu Opowiem ci o wolnej Polsce, gdzie autorzy na stronie głównej zamieścili krótkie notki o najciekawszych tegorocznych tematach, w tym o naszym szkolnym projekcie. Adres www.ceo.org.pl Wejdź na stronie w zakładkę Rosną już nowe projekty.
Uczniowie zaangażowani w projekt odwiedzili świadka historii - Panią Eugenię Krzysztofik. Poznali wojenną historię jej rodziny. Pani Eugenia jako mała dziewczynka przeżyła zsyłkę na Syberię i długą tułaczkę po Zwiazku Radzieckim. Jako dziecko żołnierza z Armii Andersa znalazła upragniony skrawek Polski na idyjskiej ziemi. Uczniom naszej szkoły udostępniła niezwykle bogaty zbiór pamiatek, fotografii z Indii, oraz swój dziecięcy, bogato ilustrowany pamiętnik w którym tęsknota za ojczyzną i fascynacja Indiami (ich walką o niepodległość i egzotyką ) zachwyciła zespół dziennikarski z Liceum w Sobótce. Teraz zespół pracuje nad montażem materiałów i filmu. A oto przykładowe fotografie ze zbioru pani Eugeni. A wśród nich zdjęcie -zagadka. Obejrzyj zdjęcie dziewcząt w mundurkach harcerskich i zgadnij, która z nich jest moją babcią (podpowiem, że najładniejsza). Podaj odpowiedź na najbliższej historii lub poczekaj na rozwiązanie zagadki na stronie internetowej. M. Szima-Efinowicz
Harcerstwo Praca w Tajdze syberyjskiej
Prezd polskim kościołem w Waliwade w Indiach Paulina, Justyna i Pani Eugenia Krzysztofik